دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: gilavaei@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب:perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

اطلاعاتی تازه از جراحات وارد شده به زندانیان بند ۳۵۰
جمعه, ۲۹ فروردین, ۱۳۹۳

چکیده :جراحت سر و صورت، پارگی عروق، شکستگی سر، دنده های قفسه سینه، انگشتان دست و پا، کوفتگی و تورم ناشی از ضربه باتوم و ... از جمله مهمترین آسیب ها و جراحاتی بود که امروز زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین شاهد آن بوده اند. با وجود این حجم بی سابقه از فاجعه، آیا هنوز هم رئیس سازمان زندان ها بی پروایی ماموران زیردست خود و ضرب و شتم زندانیان را تکذیب می کند؟...
.
جراحت سر و صورت، پارگی عروق، شکستگی سر، دنده های قفسه سینه، انگشتان دست و پا، کوفتگی و تورم ناشی از ضربه باتوم و … از جمله مهمترین آسیب ها و جراحاتی بود که امروز زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین شاهد آن بوده اند.
به گزارش خبرنگار کلمه، تهاجم خونین به بند ۳۵۰ اوین در روز پنج شنبه در نوع خود طی دو دهه گذشته بی سابقه بوده است. طی سالهای گذشته هیچگاه سابقه نداشته است که ماموران با حضور در یک بند عمومی که ده ها تن از زندانیان سیاسی در آن نگهداری می شود اقدام به ضرب و جرح منجر به خونریزی کرده باشند. به شکل عرفی ماموران زندان همواره فاصله ای را میان خود و زندانیان حفظ می کنند، اما در تهاجم خونین پنج شنبه ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه و حفاظت زندان ضمن آنکه خود اقدام به ضرب وشتم می کردند سربازان وظیفه ای که از استعمال باتوم امتناع می کردند را نیز مواخذه و تهدید می کردند.
ضرب و شتم و زندانیان در محوطه هواخوری، سالن منتهی به خروجی بند ۳۵۰، اتاقها و خیابنهای داخلی زندان اوین صورت گرفته است.
بر اساس این گزارش، بخش عمده جراحات ناشی از اصابت باتوم، ریختن شیشه شکسته بر روی بدن زندانیان، حمله عصبی و قلبی و ممانعت از دسترسی به داروهای قلبی و خصوصا قرص زیرزبانی بوده است.
جراحت سر و صورت، پارگی عروق، شکستگی سر، دنده های قفسه سینه، انگشتان دست و پا، کوفتگی و تورم ناشی از ضربه باتوم و … از جمله مهمترین آسیب ها و جراحات بوده است.
با وجود این حجم بی سابقه از فاجعه، آیا هنوز هم رئیس سازمان زندان ها بی پروایی ماموران زیردست خود و ضرب و شتم زندانیان را تکذیب می کند؟
جزئیات تکان دهنده از ضرب و شتم زندانیان سیاسی + اسامی زندانیان منتقل شده به انفرادی
حمله وحشیانه به بند ۳۵۰ اوین/ ضرب و شتم بی سابقه دهها زندانی سیاسی
اولین واکنش رسمی به انتشار خبر ضرب و شتم زندانیان سیاسی/ تاکید کلمه بر صحت جزییات خبر‬
اسامی مجروحان به شرح زیر است:

امید بهروزی – پارگی عروق دست – انتقال به بیمارستان طالقانی
اسماعیل برزگری – شکستگی قفسه سینه. انتقال به بیمارستان طالقانی
اکبر امینی ارمکی- شکستگی سر
سروش ثابت – شکستگی سر
غلامرضا خسروی – خونریزی
کامیار ثابت صنعتی- حمله قلبی
اسدالله هادی- حمله قلبی و خونریزی
رضا اکبری منفرد – خونریزی
ابولقاسم فولادوند – خونریزی
یاشار دارالشفاء- تورم و کبودی
علیرضا رجایی – تورم و کبودی دست
عماد بهاور- تورم و کبودی دست
حسین رونقی ملکی – جراحت دست و سر
فرشید فتحی- در رفتگی انگشت پا
قربان بهزادیان نژاد- جراحت دست
سیمکو خلقتی- جراحت و خونریزی
بهنام ابراهیم زاده- خونریزی
افراد فوق الذکر و تمامی سی تن زندانی منتقل شده به انفرادی که در گزارش قبل اسامی آنها آمد، دچار جراحت شده اند که هنوز از وضعیت آنها اطلاعات کافی و بیشتر در دست نیست.
از سایت کلمه

2

مجروحان را با سر و صورت خونین، با دستبند و چشم بند به انفرادی بردند
جزئیات تکان دهنده از ضرب و شتم زندانیان سیاسی + اسامی زندانیان منتقل شده به انفرادی

پنجشنبه, ۲۸ فروردین, ۱۳۹۳
چکیده :گارد زندان با بیش از یکصد مامور باتوم به دست با تشکیل تونل در سالن منتهی به خروجی بند 350 زندانیانی را که به روی زمین می کشیدند با باتوم خصوصا از ناحیه سر و صورت مورد ضرب و جرح قرار داده و لباس های آنها را پاره و از تن آنها خارج کردند. سپس در محوطه افسر نگهبانی آنها را رو به دیوار و یا روی زمین قرار داده دستبند و چشم بند به آنها زده و مجددا با ضرب و شتم و در حالیکه تعدادی از آنها با شکستگی و خونریزی روبرو بودند با مینی بوس به بند 240 و سلول های انفرادی انتقال داده شدند....
.
در پی تهاجم خونین روز پنج شنبه به بند ۳۵۰ زندان اوین، سی تن از زندانیان این بند به سلول های انفرادی منتقل شدند.
به گزارش خبرنگار کلمه، در پی مقاومت تعدادی از زندانیان سیاسی در برابر بازرسی غیرمتعارف و استفاده از باتوم علیه زندانیان، به دستور ماموران عملیات اطلاعات سپاه و حفاظت زندان، سی نفر از زندانیان به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ اوین منتقل شدند.
به هنگام این انتقال، گارد زندان با بیش از یکصد مامور باتوم به دست، با تشکیل تونل در سالن منتهی به خروجی بند ۳۵۰ زندانیانی را که به روی زمین می کشیدند، با باتوم خصوصا از ناحیه سر و صورت مورد ضرب و جرح قرار دادند و لباس های آنها را پاره و از تن آنها خارج کردند.
بر اساس این گزارش، ماموران پس از آنکه زندانیان را در محوطه افسر نگهبانی رو به دیوار و یا روی زمین قرار دادند، دستبند و چشم بند به آنها زدند و مجددا با ضرب و شتم و در حالی که تعدادی از آنها با شکستگی و خونریزی رو به رو بودند، با مینی بوس به بند ۲۴۰ و سلول های انفرادی انتقال داده شدند.
این گزارش همچنین حاکی است مجروحان به بهداری اعزام نشده اند و تنها مقادیری وسایل پانسمان به سلول های انفرادی ارسال شده است.
اسامی زندانیان سیاسی و امنیتی منتقل شده به انفرادی به شرح زیر است:

عبدالفتاح سلطانی
محمدامین هادوی
محمد صدیق کبودوند
محمد داوری
هوتن دولتی
مهدی خدایی
بهزاد عرب گل
مصطفی ریسمان باف
مصطفی عبدی
علامرضا خسروی
ابوالقاسم فولادوند
مهرداد آهن خواه
سهیل عربی
رضا اکبری منفرد
امیر دوربین قاضیانی
اسدالله هادی
اسدالله اسدی
مجید اسدی
بهنام ابراهیم زاده
سعید متین پور
سهیل بابادی
سروش ثابت
علی عسگری
داور حسینی وجدان
سعید حایری
سمکو خلقتی
یاشار دارالشفاء
رضا همیاری
محمد شجاعی
امیر رضازاده

انتقال دست کم چهار زندانی به بیمارستان و 32 زندانی دیگر به انفرادی
حمله وحشیانه به بند ۳۵۰ اوین/ ضرب و شتم بی سابقه دهها زندانی سیاسی
پنجشنبه, ۲۸ فروردین, ۱۳۹۳
چکیده :بر اثر تهاجم امروز صبح به بند 350 اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند 350 با باتوم و ... مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که بیش از سی تن از آنان مجروح و مضروب شدند و دستکم چهارتن از زندانیان سیاسی به دلیل خونریزی و شکستگی به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده اند. سی و دو نفر نیز به پس از ضرب و جرح به انفرادی منتقل شده اند....

3

بند ۳۵۰ اوین امروز شاهد بی سابقه ترین برخورد و خشونت علیه زندانیان سیاسی ای بود طی قریب به دو دهه گذشته بود، خشونتی که با خونریزی توام شد.

 

به گزارش خبرنگار کلمه، بر اثر تهاجم امروز صبح به بند ۳۵۰ اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند ۳۵۰ با باتوم و … مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که بیش از سی تن از آنان مجروح و مضروب شدند و دستکم چهارتن از زندانیان سیاسی به دلیل خونریزی و شکستگی به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده اند. سی و دو نفر نیز به پس از ضرب و جرح به انفرادی منتقل شده اند.

تهاجم امروز در پی اعتراض و مقاومت زندانیان در برابر برنامه خشن بازرسی به وقوع پیوست و بیش از پنج ساعت به طول انجامید. ماموران از کلیه عملیات خود فیلم و عکس تهیه کرده اند.

شدت برخورد و خونریزی در بند ۳۵۰ به حدی بود که در هنگام انتقال زندانیان مجروح به انفرادی و بهداری زندان، مینی بوس حامل آنها خونین شد. همچنین محوطه هواخوری این بند نیز به خون زندانیان آغشته شد.

پارگی رگ دست امید بهروزی، شکستگی دنده اسماعیل برزگری، شکستگی سر اکبر امینی، یک مورد حمله قلبی منجر به اعزام به سی سی یو، چندین مورد شکستگی و جراحت انگشتان دست و پا، جراحت و خونریزی صورت و آثار کبودی ناشی از باتوم بر روی بدن تعداد زیادی از زندانیان وجود دارد، از جمله آثار تهاجم پنجشنبه در بند ۳۵۰ است.

براساس این گزارش، زندانیانی که به انفرادی منتقل شده اند پس از انتقال از تونل سربازان باتوم به دست و ضرب و شتم شدید با دستبند و چشم بند به انفرادی ۲۴۰ و یا مکان دیگری منتقل شده اند؛ از وصعیت سلامتی این افراد اطلاعی در دست نیست.

بخشی از ضرب و جرح زندانیان که تنها رفتار اعتراضیشان سرودخوانی بود، در هواخوری بند و بخش دیگری نیز در اتاقها و سالن ها صورت گرفت. سربازان و لباس شخصی ها عمدتا سر زندانیان را از بالای پله ها هدف باتوم قرار داده اند. سرهنگ امانیان مسول کل حفاظت زندانهای تهران و قبادی مسول حفاظت زندان اوین از نزدیک شاهد و آمر این رویداد یوده اند.

عبدالفتاح سلطانی، محمد امین هادوی، سعید متین پور، بهنام ابراهیم زاده، بهزاد عرب گل، هوتن دولتی در میان ۳۲ انتقال یافته به انفرادی هستند.

کلمه در تلاش است که جزییات بیشتری از این واقعه دردناک و برخورد سبعانه را پس از بررسی و تایید، منتشر سازد.

از همه انسان های دلسوز و شرافتمند نیز، در هر جایگاه و با هر مقام و مسئولیتی، انتظار می رود در برابر ریختن خون زندانیان بی دفاع سکوت نکنند و در پاسخ به ندای وجدان خود، از هر اقدامی برای توقف خشونت ها علیه اسرای حاکمیت دریغ نورزند.
.

4

رئیس سازمان زندان‌ها بازرسی را تایید، اما ضرب و شتم را تکذیب کرد
اولین واکنش رسمی به انتشار خبر ضرب و شتم زندانیان سیاسی/ تاکید کلمه بر صحت جزییات

پنجشنبه, ۲۸ فروردین, ۱۳۹۳
چکیده :این تکذیب عجولانه و نسنجیده رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی، در حالی که هم وی و هم سایت کلمه از صحت قطعی آن باخبرند، نشان از آن دارد که ابعاد حادثه آنچنان وسیع بوده که توان مقابله با ابعاد این رفتار ضد دینی از سوی ضد انقلاب حاکم بر دستگاه های قضائی و امنیتی که این حادثه را رقم زده اند، وجود ندارد....

 

کلمه- گروه خبر: رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی با تکذیب هرگونه درگیری و ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰زندان اوین، مدعی شد: نباید به اخبار ضد انقلاب‌ها توجه کرد و ما به فرافکنی و شایعه سازی هم کاری نداریم.

غلامحسین اسماعیلی این سخنان را در گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان داشته و منظور وی از اخبار ضد انقلاب، خبری است که ساعاتی پیش از سوی وب سایت کلمه منتشر شد.

وی افزوده که براساس آیین نامه سازمان زندان‌ها ماهانه یک بار بازرسی نوبه‌ای انجام می‌شود که امروز این بازرسی انجام شد.

این مقام ارشد قوه قضائیه خبر “کلمه” مبنی بر اینکه در درگیری امروز برخی از زندانیان به شدت مصدوم شده اند را تکذیب کرده و گفته است: بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم.

این تکذیب عجولانه و نسنجیده رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی، در حالی که هم وی و هم سایت کلمه از صحت قطعی آن باخبرند، نشان از آن دارد که ابعاد حادثه آنچنان وسیع بوده که توان مقابله با ابعاد این رفتار ضد دینی از سوی ضد انقلاب حاکم بر دستگاه های قضائی و امنیتی که این حادثه را رقم زده اند، وجود ندارد.

یقینا پس از این مصاحبه، توجیهات برای اعمال خشونت امروز در بند ۳۵۰ و تلاش برای کاستن از ابعاد این فاجعه به جای این گونه تکذیب ها در دستور کار مقامات قضائی قرار خواهد گرفت. آن زمان آقای اسماعیلی مخاطب این پرسش قرار خواهد گرفت که دروغ گویانی که ضرب و شتم اسیر دست بسته را دستور کار خود دارند، ضد انقلاب و خائنند یا کسانی که همسو با آرمان های انقلاب، این جنایات را افشا می کنند.

کلمه بار دیگر با تاکید بر صحت اخبار منتشره خود درباره فجایع امروز در بند ۳۵۰ اوین، همه مقامات دلسوز دینی و سیاسی را به موضع گیری در برابر این حادثه دعوت می کند و از همه علاقمندان به انقلاب می خواهد تا به فریاد انقلاب از بی داد ضدانقلاب برسند.

برگرفته از سایت کلمه

5
خانواده یکی از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین،ضرب و شتم زندانیان این بند را تایید کرد
۱۳۹۳/۰۱/۲۸
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین در گفت‌وگو با رادیو فردا، درگیری زندانبانان و ماموران زندان اوین با زندانیان این بند خبرداد.
به گفته خانم سلطانی، یکصد نفر از ماموران ضد شورش به بهانه بازرسی بند ۳۵۰ زندان اوین به این بند هجوم آورده‌اند که با اعتراض زندانیان همراه شده است.
گفتاوری از رادیوفردا

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست