تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  

تحصن سراسری معلمان

بنا بر گزارش‌های منتشر شده تحصن معلمان در شهرهای مختلف از امروز ِیکشنبه ۲۲ مهر ماه آغاز شده است. از صبح امروز معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف از جمله در شیراز، تهران، تبریز، سنندج، سقز، اصفهان، دیواندره، کازرون، همدان، قزوین، تربت جام، یاسوج و . . . در اعتراض به وضعیت معیشتی و زندگی در زیر خط فقر، از رفتن به کلاسهای درس خودداری کرده و در دفاتر دبیرستانها و مدارس تجمع کردند.
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تحصن و اعتصاب گسترده معلمان حکایت دارد.
این تحصن براساس فراخوان "شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان" شکل گرفته و قرار است طی دو روز یکشنبه و دوشنبه ۲۲ و ۲۳ مهر انجام شود. 
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در بیانیه ای که چندی پیش منتشر کرد از معلمان و فرهنگیان خواسته بود که در اعتراض به پایمال شدن حقوقشان در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر در کلاسهای درس حاضر نشوند و در دفتر مدرسه تحصن کنند.
در بخشی از این بیانیه با اشاره به اعتراض‌ها و پیگیری‌های فرهنگیان برای رسیدگی به خواسته‌هایشان آمده است: "نهادهای امنیتی و قوه قضاییه به جای برخورد با دزدان و فاسدان جامعه، معلمان مطالبه گر و عدالتخواه را تهدید، تبعید، انفصال، اخراج و زندانی کرده اند. "

. برگرفته از صفحه کانون نویسندگان ایران در فیسبوک

بیانیه علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی معلمان - تحصن سراسری

تحصن ۲۲و۲۳مهر ماه اولین وآخرین تحصن یا تجمع اعتراضی شورای هماهنگی وکانون های صنفی معلمان ایران نیست و نخواهد بود از سالهای ۸۰و۸۱ و۸۲ این تجمعات و اعتراضات راتجربه کرده بودیم ودر سال ۱۳۸۳ در دولت خاتمی معلمان رادر میدان پاستور به صورت وحشیانه کتک زدند ودر همان سال آقایان بهشتی دبیر کل وذاتی سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران را به اوین بند ۲۰۹ بردند و۴۰ روز بازداشت شدندومعارفی ازهیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران باز داشت گردید.

درسال۱۳۸۵ علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی ودبیر کل چند بار بازداشت و مورد بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفت ودر ۲۳اسفندماه سال ۱۳۸۵ و تجمع اعتراضی شورای هماهنگی وکانون های صنفی معلمان ایران که ۵۰ هزار معلم شرکت کردند. اکثر اعضای فعال کانون صنفی معلمان ایران از جمله باغانی دبیر کل بهشتی سخنگو بداقی باقری کمالی قشقاوی اکبری واز سازمان معلمان ایران آقایان هاشمی دبیر کل این سازمان و داوری وپورسلیمان به زندان اوین بند ۲۰۹ منتقل کردند وبازجویهای زیادی از این افراد صورت گرفت و مورد ازار و اذیت قرارگرفتیم. درحدود ۵ هزار معلم از کانونهای صنفی معلمان وشورای هماهنگی سراسر کشور بازداشت شدند، به گونه ای که همه بازداشتگاه پر ازمعلمان بازداشتی گردید درسال۱۳۶۸و۲۴ فروردین همه اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران بازداشت وبه زندان اوین فرستاده شدند ومن علی اکبر باغانی دبیر کل درمدرسه بازداشت وبه زندان اوین فرستاده شدم وتا۱۸ اردیبهشت دراوین و بند ۲۰۹ بودم. درآن روزتجمع بزرگ معلمان ایران شکل گرفته وتعداد ۱۰۰ نفر از معلمان دستگیر و بازداشت شدند. گویا دولت تصمیم به سرکوبی همه معلمان سراسر کشور داشت درسال ۱۳۸۸ رسول بداقی عبداله مومنی ومحمد داوری وپورسلیمان وقنبری و چند معلم دیگر زندانی بودند درسال ۱۳۸۹ من علی اکبر باغانی دبیر کل وباقری وبهشتی به علت بیانیه یزد احضار شدیم و باهم به اوین رفتیم وباقری به مدت ۵ سال زندان محکوم شد ایشان بارها بازداشت وزندانی شده بود من و اقای بهشتی به۵سال زندان محکوم شدیم سالهای بعد نیز بارها بازداشت وزندانی شدیم در۳۱ تیر ماه سال ۱۳۹۴ تعداد ۲ هزار معلم در تهران تجمع اعتراضی کردند و خواهان آزادی معلمان زندانی از جمله اسماعیل عبدی و علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی و هاشمی و رسول بداقی سیدمحمود باقری عبدالرضا قنبری از زندان رجایی شهر کرج وزندان اوین شدند بهشتی درهمان سال نیز بارها بازداشت وزندانی شد .

در سالهای قبل ازآن وامروز صدها تن از معلمان دستگیر و بازداشت وزندانی شده اند مانند اسدی خواستار نودینیان ابطحی پور وثوق و خانم دارابی استاد معارفی زینال زاده ذاتی و عبدی حبیبی مردانی فلاحی ابراهیمی میرزاسیدی اکبری خاکساری رضایی باقری توکلی اسد پور صداقت حسامی فر ومسلمی ونجفی ازهمدان احمدی از تربت حیدریه رحمتی شعبانی نجف آبادی فرح بخش وحشمتی توکلی میرزایی شاهدی شیرازی چنگیزی رضایی باقری از رشت قاسم زاده لعل محمدی باستان واعظی عادلی توحیدی ذکری اکبری از گیلان سماجت از فارس ابوذر شهرکی اززاهدان احمدزاده از اردبیل نجفی حاجی عمرانی شیخ نژاد رمضانزاده والبته بزرگان دیگری چون سعید حق پرست فروتن یزدانی رجایی بهارستانی بهلولی نیک نژاد لطفی نیای عزیز از مشهد رشیدی از کرمان میرزایی شاهدی از یزد وخانم عسگری از تهران که بارها زندانی و علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران و تبعید به زابل ودیگر شهر های بزرگ وکوچک کشور عزیزمان ایران شده بودند و دکتر خانعلی از تهران که درسال۱۳۴۰روز ۱۲اردیبهشت همان سال با ضرب گلوله سرگرد شهرستانی ودران تجمع اعتراضی بزرگ به شهادت رسید واز آن سال به بعد روز۱۲ اردیبهشت روز معلم نامیده می شود ودبیرکل کانون صنفی معلمان ایران آقای درخشش وزیر آموزش و پرورش ایران گردید ودر حال حاضر ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۷ آقایان بهشتی عبدی مردانی ومحمد حبیبی درزندان اوین هستند ودر سخت ترین شرایط زندگی می کنند .

بارها شورای هماهنگی وکانون های صنفی معلمان ایران تجمع اعتراضی تحصن در مدارس راهپیماییهای بزرگ وگفتگوهای مهم را با رئیس جمهور وریاست مجلس ونمایندگان مجلس شورای اسلامی ووزیران اموزش وپرورش از جمله اکرمی نجفی حاجی علی احمدی فرشیدی حاج بابایی فانی وبطحایی و معاونان وزارت آموزش وپرورش راتجربه کرده بودیم ودر سال ۱۳۹۷و۲۲و۲۳وآبان ماه نیز برای آزمودن مدعیان دروغین حقوق بازنشستگان ومعلمان تجربه خواهیم کرد تا دولت را وادار به پرداختن حقوق بازنشستگان و معلمان نماییم.

با تشکر
علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران ۲۱مهر ۱۳۹۷

آغاز تحصن معلمان در شهرهای مختلف ایران

۲۲/مهر/۱۳۹۷
تحصن معلمان مریوان

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان حاکی از آغاز تحصن سراسری معلمان در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی و بازداشت فعالان صنفی معلمان است.

آن‌طور که فعالان حوزه فرهنگیان در فضای مجازی گزارش کرده‌اند این تحصن‌های اعتراضی تاکنون دست‌کم در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، ایلام، یاسوج، سنندج، سمیرم، همدان، آمل، زرین‌شهر، گناباد، اسلام‌آباد، تربت حیدریه، مریوان، سروآباد و گرمه برگزار شده است.

اعتراض سراسری صنفی معلمان در روز یکشنبه (۲۲ مهر) که با هشتگ «تحصن سراسری معلمان» در توئیتر فارسی‌زبان گزارش شده، در اعتراض به «گرانی و تورم، پایین آمدن قدرت خرید معلمان، کیفیت‌زدایی از آموزش و ادامه بازداشت فعالان صنفی» صورت می‌گیرد.

در این تحصن‌ها، آموزگاران و دبیران مدارس در مدرسه‌ها حضور می‌یابند اما سر کلاس درس نمی‌روند. این تحصن قرار است روز دوشنبه نیز ادامه یابد.

این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هنوز یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید در ایران نمی‌گذرد.

فائزه عبدی‌پور، از فعالان دراویش گنابادی در توئیتر خود نوشته که معلمان متحصن خواستار «آموزش کیفی، برابر و رایگان برای همه‌ دانش‌آموزان» هستند و از جمله شعارهای آنها این است که «ما می‌خواهیم معلم کلاس باشیم، نه مبصر کلاس‌های سی نفره».

تصاویر متعددی از معلمان در شهرهای مختلف ایران منتشر شده که در دفتر مدیریت مدارس یا سالنی گرد هم آمده و دست از تدریس کشیده‌اند.

آنها دست‌نوشته‌های زیادی نیز در دست دارند که محتوای آنها دوری آنها از وابستگی به احزاب «چپ و راست» و تنها تاکید بر شغل معلمی آنها است.

View image on Twitter

کانال خبری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز شنبه (۲۱ مهر) در یادداشتی با عنوان «چه خبر از تحصن؟» نوشته بود که «هزاران معلم» آمادگی خود را برای شرکت در تحصن روز یکشنبه اعلام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، فعالان صنفی در تهران و مریوان از مدیران مدرسه‌ها خواسته‌اند با اعتراض مدنی معلمان که روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار می‌شود، همکاری کنند.

فرهنگیان بازنشسته نیز اعلام کرده‌اند که از برگزاری این تحصن حمایت می‌کنند.

این کانال خبری همچنین نوشته که در آستانه این تحصن، فشارها بر فعالان صنفی معلمان افزایش یافته و «حراستی‌ها با برخی فعالان تماس گرفته‌اند که آنها را از تحصن منصرف کنند.»

فرهنگیان ایران سال‌هاست که برای اهداف صنفی تحصن می‌کنند و پلیس و نیروهای امنیتی نیز شماری از فعالان آنها را بازداشت و روانه زندان کرده‌اند.

از جمله ۱۳ ماه جاری خورشیدی، شماری از معلمان در یک تجمع همزمان در تهران و شمار دیگری از شهرهای ایران خواستار رسیدگی به مطالبات‌شان از جمله «اختصاص بودجه عادلانه» به آموزش و پرورش و «حق تشکل یابی مستقل» شدند.

شرکت‌کنندگان دراین تجمع در قطعنامه‌ای همچنین اعلام کردند که دولت حسن روحانی «برخلاف ادعاهایش موانع جدی بر سر راه تشکل‌یابی مستقل معلمان» ایجاد کرده است و معلمان به دلیل «فعالیت صنفی و آموزشی توسط حراست‌ها و نهادهای امنیتی تهدید، احضار و بازداشت» می‌شوند.

View image on Twitter

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان سراسر ایران در پایان این تحصن در قطعنامه‌ای، خواستار اختصاص «بودجه عادلانه برای افزایش سرانه دانش‌آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان به‌خصوص دانش‌آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر» شده بود.

«تدریس زبان مادری در مناطق دو زبانه بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی»، «حضور مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس»، اختصاص «بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن»، برچیده شدن «مدارس غیر استاندارد و کپری» از دیگر خواسته‌های معترضان بود.

«مخالفت با خصوصی‌سازی، کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها، توجه به وضعیت روانی معلمان، اختصاص بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع» هم از سوی معلمان تجمع‌کننده طرح شده است.

اخیرا و همچنین در سال‌های گذشته تعدادی از فعالان حقوق معلمان بازداشت و به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند.

در حال حاضر، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محسن عمرانی و مختار اسدی در حال گذراندن دوره زندان خود به اتهام‌های امنیتی هستند و رسول بداقی، علی‌اکبر باغانی هم دوره تبعید خود را در شهر زابل می‌گذراند.

شماری از چهره‌های سیاسی محافظه‌کار نسبت به طرح مطالبات معلمان و پوشش اقدامات صنفی آنها در شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران انتقاد دارند.

حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس با تائید «خالی بودن سبد معلمان»، گفته که «باید از مطالبان صنفی معلم‌ها دفاع کنیم و اجازه ندهیم ضد انقلاب‌ها تریبون معلمان باشند.»

روز یک‌شنبه و هم‌زمان با آغاز تحصن معلمان در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهور، با اشاره به وضعیت وخیم اقتصادی و در پی آن ناامیدی در میان مردم گفت: «بعضی می‌گویند گفتاردرمانی نکنید. بله، گفتاردرمانی خیلی مؤثر نیست اما امیددرمانی مؤثر است. امروز در جامعه نیاز به امید به فردا داریم.»

منابع: شبکه‌های اجتماعی، باشگاه خبرنگاران جوان و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ
https://www.radiofarda.com/a/iran-teachers-sit-in-protest/29542690.html
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست