تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید پنجشنبه، 31 خرداد ماه 1397/ا 21-06-2018

درگذشت رحیم مسوف، تاریخدان برجسته تاجیک

رحیم مَسوف،

آکادمیسین رحیم مَسوف، از برجسته‌ترین تاریخ دانهای تاجیک، بر اثر سکته مغزی در سن ۷۹ سالگی درگذشت. مراسم تشییع جنازه او قرار است روز جمعه اول تیر (۲۲ ژوئن)، در مسجد مرکزی شهر دوشنبه برگزار و پیکرش در گورستان لوچاب، آرامگاه فرهنگیان شناخته تاجیک، به خاک سپرده شود.

کتاب "تاریخ تبرتقسیم" که در آن سیاستهای مرزبندی جمهوریهای سابق شوروی در آسیای میانه‌ در دهه ۱۹۲۰ مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، از تاثیر گذارترین آثار او محسوب می شود که در اواخر دهه ۱۹۸۰ تالیف شده است.

این کتاب از چگونگی تقسیمات حدودی جماهیر آسیای میانه و این که چرا شهرهای بزرگ تاجیک نشین منطقه، مانند سمرقند و بخارا، فرغانه و ترمذ و نخشب به جمهوری شوروی ازبکستان تعلق گرفت، اطلاعات مهمی به دست می دهد. آن زمان آقای مسوف به آرشیو و بایگانیهای اتحاد شوروی دسترسی یافته بود.

رحیم مَسوف،

"تاجیکان، با مُهر "کاملا سِری"، و "تاجیکان: تاریخ فاجعه ملت" از دیگر آثار ماندگار این پژوهشگر شناخته تاریخ اوایل دوران شوروی در تاجیکستان محسوب می‌شود. آکادمیسین مسوف ۲۷ سال ریاست پژوهشگاه تاریخ و باستان‌شناسی فرهنگستان علوم تاجیکستان را بر عهده داشت و سه سال پیش بازنشسته شده بود.

در دوران استقلال تاجیکستان هم اکادمیسین مسوف از شخصیتهای شناخته سیاسی و اجتماعی محسوب می شد که گاهی در مسایل مختلف سیاسی بیباکانه ابراز نظر می کرد. وی از جمله در سال ۱۳۹۰ از دولت تاجیکستان برای تحویل مقداری از اراضی این کشور به چین بشدت انتقاد کرده بود.

وی که از اعضای کمیسیون مشترک تاجیکستان و چین برای تعیین خطوط مرزی میان دو کشور بوده و سال ۱۳۸۳ تاسیس شده بود، در صحبت با بی بی سی گفته بود که او هرگز سند "دادن بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از زمین تاجیکستان به چین" را امضا نکرده است. وی گفت "موضوع دخل ناپذیری حدود کشور برای هر شهروند تاجیکستان مقدس است" و او نواسته است که نامش در تاریخ "سیاه شود."

رحیم مَسوف،

رحیم مسوف متولد ۲۴ آبانماه ۱۳۱۸ در ناحیه ونج استان خودمختار بدخشان، در شرق تاجیکستان، است. وی در خانه کودکان شهر خاروغ و در یک مدرسه شبانه روزی در شهر دوشنبه تربیت گرفته است.

وی در سال ۱۳۴۰ از دانشگاه دولتی تاجیکستان در رشته "تاریخ اتحاد شوروی" فارغ التحصیل شد و از همان زمان تا آخر عمر در پژوهشگاه تاریخ، باستان شناسی و مردم شناسی فرهنگستان علوم تاجیکستان کار می کرد.

دوره دکترای خود را سال ۱۳۶۱ در پژوهشگاه تاریخ فرهنگستان علوم اتحاد شوروی در مسکو سپری کرد. موضوع پایان نامه دکترای او "تاریخ نگاری ساختمان سوسیالیسم در تاجیکستان" بود.

آکادمیسین رحیم مسوف از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۴ ریاست پژوهشگاه تاریخ، باستان شناسی و مردم شناسی فرهنگستان علوم تاجیکستان را به عهده داشت. منزل او در ساختمانی در حاشیه این پژوهشگاه قرار دارد.

مردم بسیاری امروز در محوطه پژوهشگاه برای ابراز تسلیت به پیوندانش جمع شده بودند.

.http://www.bbc.com/persian/world-44565963
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست