تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد
سوسن شهبازی

"راس ساعت دوازده روز ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹صد و نود و دو فروند هواپیمای جنگنده نیروی هوایی ,عراق،به طرف اهدافشان در داخل خاک ایران در آمدند !
و بدیسان "خرمشهر" عروس شهرهای کشورم ایران "خونین شهر" نام گرفت.. ۳۵ سال پیش ،آسمان ایران گلوله باران شد. ابرهای سیاه شروع به باریدن کردند و شهرها از هجوم آهن و باروت به خاموشی رفتند.
به همین راحتی‌ ....!!!!

گزارش کردند و میکنند و بعد از سقوط و آزادی خرمشهر فریاد بر آوردند :خرمشهر را خدا آزاد کرد! همان خدای بی‌عرضه و زن ستیزی‌ ,که غیر از شلاق،شکنجه،تجاوز، مرگ و مرگ در کتابهایش مطلب دیگری نخونده ام..و نمیدانم اگر آن خدا خرمشهر را آزاد کرد این همه کلا هِ بی‌ کله ,بر سنگفرش کوچه‌های سراسر خون و دود از آن چه کسانیست؟؟ این خدای عادل, رحمان و مهربان وقتی‌ که مردان عراقی‌ بر خواهران وُ مادرانمان ادرار میکردند و در ازای هر دندان تجاوزشان میکردند* وُ به گلوله میبستندشان چه غلطی می‌کرد؟؟ این خدا کجای کوچه پس کوچه‌های شهر قایم شده بود وقتی‌ دل و رودهٔ ممد و اکبر و احسان چون پیچک , به دیوار بی‌ جانِ شهر چسبیده بود؟؟این خدا کجا بود وقتی‌ نوزادِ مریم به جای شیر از ‌پستا نِ مادر, خمپاره می‌خورد و فرهاد در انبار باروت جان میداد؟ این خدا کجا بود وقتی‌ رویا پایش را روی مین جأ گذاشت و دمپایی اش بالای درختِ توت, لانه ی گنجشک‌های بی‌ نغمهٔ شهریوری شد!!??
این خدا بود که شهر را آزاد کرد یا مردمان نجیب و دلسوخته و تهی دست و بی‌ سلاح شهر؟؟؟ شهر هنوز که هنوزست نه تنها آباد و آزاد نشد بلکه اینجا و آنجای خیابان و کوچه‌های تًف کرده ش, چشم سربازی، پلاک بی‌ نامی‌، دکمه ی بی‌ پیراهنی و پیرا‌هن بی‌ تنی‌ افتاده.. هنوز خانه‌ها خواب دیوار و دختری حسرت حجله ش، مادر آش نذری برای ورود اسفندیارش می‌پزد و پدر هنوز فال می‌گیرد و" یوسف ‌گم گشته باز آید به کنعان غم مخور " !زمزمه می‌کند و آب مروارید چشمش را آرام از گوشهٔ چشم همیشه منتظرش پاک می‌کند---این خدای پهلوان و جنگجو کجا بود وقتی‌ نخلها بی‌ کله و عقیم میشدند ؟؟و کجاست تا ببینند دیگر دختران عاشق کنار شط دلداده یی را قایمکی دیدار نمیکنند? دیگر دختری در خرمشهر میخکی**به بینی‌ ,از سر شوق و نگاهِ پسرکِ سیاه چردهٔ ماهی‌ فروش ندارد...ماهیها هم فرار کردند.شط به جای ماهی‌ "غوّاص دست بسته" در تور ماهیگیر میگذارد...راستی‌ آدرس این خدا چه بود؟؟؟
جای داشت و دارد که به احترام مردمم ,از جای بر خیزم ،شعر تری بخوانم،پایی‌ بکوبم..جای دارد یادی کنم از شیر زنان و جوانمردان قهرمانی که در دفاع از وطنِ سیاه روزمان ،جان فدا کردند. می‌خواهم درودی به مادران بفرستم ..می‌خواهم سلامی به ایران خانوم و تمام مردمانش که با همهٔ این مصیبتها همواره هستند و شور و شاهرخ میافرینند داشته باشم.. می‌خواهم با عشق و مهر و پایبندیِ دنباله دار بخوانم:

"روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد
و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت
روزی که کمترین سرود
بوسه است
و هر انسان
برای هر انسان
برادری ست
روزی که دیگر درهای خانه‌شان را نمی‌بندند
قفل افسانه‌ایست
و قلب
برای زندگی بس است

روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است
تا تو به خاطر آخرین حرف دنبال سخن نگردی
روزی که آهنگ هر حرف، زندگی‌ست
تا من به خاطر آخرین شعر، رنج جستجوی قافیه نبرم
روزی که هر حرف ترانه‌ایست
تا کمترین سرود بوسه باشد

روزی که تو بیایی، برای همیشه بیایی
و مهربانی با زیبایی یکسان شود
روزی که ما دوباره برای کبوترهایمان دانه بریزیم …

و من آنروز را انتظار می‌کشم
حتی روزی
که دیگر
نباشم" ***

تاریخ و آینده گان فراموش نمیکنند وقتی‌ تنمان لرزید و دلهای کوچکمان با هر خبر ترسید..خبری از حمله و حمله یی که نمی‌دانیم جز کوهی از کشتگان چه با خود داشت!!!!???
ساعت یک و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر حمله به فرودگاه اهواز، توسط ۶ میگ!
ساعت بیست و دوازده دقیقه بعد از ظهر حمله به فرودگاه مهرآباد تهران، توسط ۴ میگ!
ساعت دو و چهل پنج دقیقه به پایگاه نوژه،!
ساعت چهارده و سی دقیقه با ۳ میگ به فرودگاه سنندج و مرکز سپاه،!
با ۸ میگ به فرودگاه تبریز، پالایشگاه و نیروگاه!
حمله با چند میگ به اسلام آباد و کرمانشاه و اصفهان!
جنگی که زیاده خواهی‌،بیخردی , عدم مسئولیت به جان و مال مردم و خصومت شخصی رهبران دو کشور و مهمتر از آن جاه‌طلبی‌های سیاسی، و اختلافات مرزی و ایدئولوژیکی دو کشور دلایل اصلی آن بود. . جنگ ایران و عراق ,دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید.این جنگ در نهایت پس از حدود ۸ سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتش‌بس از سوی دو طرف و پس از به جا گذاشتن یک میلیون نفر تلفات و ۱۱۹۰ میلیارد دلار خسارات به دو کشور خاتمه یافت....تمام!!!!!!!!
سوسن-- ۲۹شهریور ۹۴
*صدام حسین دستور داده بود : هر سرباز عراقی میتواند به زنان بی‌دفاع شهر سوسنگرد تجاوز کند!
**میخک ،زیوری است که دختران ایران (بویژه در جنوب ایرا ن) به بینی‌ خود میارایند..
*** احمد شاملو

سوسن-- ۲۹شهریور ۹۴

برگرفته از صفحه خانم شهبازی در فیسبوک

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 
بازگشت به صفحه نخست