تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید یکشنبه، 19 فروردین ماه 1397 / 08-04-2018

یک "شازده کوچولو" که نه بزرگ می‌شود و نه پیر

  • تاریخ 06.04.2018

۷۵ سال پیش اثری منتشر شد که طراوت و تازگی آن دنیای ادبیات را شگفت‌زده کرد. در داستان کوچکی برای کودکان، حکمتی عمیق و معنایی شگرف نهفته بود. کتاب "شازده کوچولو" اصلش فرانسوی بود اما امروز به تمام ملت‌ها تعلق دارد.

Kroatien Wandbild Kleiner Prinz (picture-alliance/Pixsell/P. Macek)

از روی داستان "شازده کوچولو"، نمایش تئاتری، باله، فیلم سینمایی و فیلم‌های کارتونی و عروسکی تهیه شده است.

آنتوان دو سنت‌اگزوپری در اصل خلبانی جسور و ماجراجو بود، و تنها برخی از شیرین‌ترین خیال‌ها و جسورانه‌ترین رؤیاهای خود را به روی کاغذ آورد. این فرانسوی آزاده در ۶ آوریل ۱۹۴۳ زمانی که اروپا در آشوب خون و جنون جنگ جهانی دوم فرو رفته بود، آخرین رؤیای پرشکوه خود را در قالب کتابی کوچک در نیویورک انتشار داد.

سنت‌اگزوپری نویسندگی و پرواز را به یک اندازه دوست داشت و هر دو برای او پیک رهایی بودند که جسم و جان او را از قیدوبندهای زندگی روزمره آزاد می‌کرد.

"شازده کوچولو" مهمترین اثر سنت‌اگزوپری، در قالب داستانی برای کودکان نوشته شده، اما گروه‌های گوناگون، از هر سن و رنگ و تیره‌ای، هر کسی در چهارگوشه جهان که اندکی شعور و قدری ذوق و ذکاوت داشته باشد، از این داستان لذت می‌برد. سرگذشت او را می‌توان نخستین درس فلسفی برای کودکان دانست و همچنین افسانه‌ای دلنشین برای بزرگسالان.

داستان سرگذشت شاهزاده‌ای کوچک‌اندام، با چشمانی هشیار و تخیلی سرشار است. موجودی پری‌وار که از سیاره‌ای دور به زمین ما سفر کرده است. او آفاق را طی کرده اما هنوز در اندیشه گلی است که در سیاره‌ی خود تنها گذاشته است. او که در سفری شگرف ناغافل به دنیای ما آمده، همه چیز را با بهت و حیرت می‌نگرد، زیرا دنیای ما را سخت آشفته و نابسامان می‌بیند.

حیرت "شازده کوچولو" از این است که ساکنان زمین هنوز به ارزش نعمت زندگی پی نبرده‌اند. او دریغ می‌خورد که آدمیان از غریزه و احساسات طبیعی خود دور افتاده و به جای گوهر ناب زندگی به زر و زیورهای مصنوعی دل بسته‌اند.

BG Antoine de Saint-Exupéry (picture-alliance/dpa)

سنت‌اگزوپری تنها یک سال پس از انتشار "شازده کوچولو" در ۴۴ سالگی درگذشت

پرواز در آسمان ادب

آنتوان دو سنت‌اگزوپری در ۶ ژوئن ۱۹۰۰ در خانواده‌ای فرهیخته در شهر لیون، جنوب فرانسه، به دنیا آمد. از کودکی استعداد ادبی خیره‌کننده‌ای داشت، اما حرفه خلبانی را برگزید که به طبع بلندپرواز او بهتر پاسخ می‌داد.

در جوانی چند کتاب نوشت که کمابیش تمام آنها از شور رهایی و شوق پرواز نشان دارند: "پیک جنوب"، "پرواز شبانه"، "زمین انسانها" و...

سنت‌اگزوپری در پروازهای بیشمار خود به سفرهایی جسورانه دست زد و بارها با خطر مرگ روبرو شد. در سال ۱۹۳۵ در پروازی به مقصد هند، یکه و تنها، در شنزاری بی‌نام ونشان از صحرای افریقا به زمین نشست. در آن هنگام که مانند غریقی "به تخته سنگی در اقیانوس بی‌کران" آویخته بود، ناگاه از صدایی گیرا به خود آمد: «لطفا برایم عکس یک گوسفند بکش!»

این صدای نرم و ظریف به "شازده کوچولو" تعلق داشت که مثل فرشته‌ای جادویی بر او ظاهر شد تا او را به تماشای جلوه‌های رنگارنگ زندگی فرا بخواند.

سنت‌اگزوپری تنها یک سال پس از انتشار "شازده کوچولو" در ۴۴ سالگی درگذشت. او این توفیق را نداشت که ببیند داستان کوچک او به یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های دوران ما بدل شده، و در چهارگوشه جهان کوچک و بزرگ با پیام دلنشین و امیدبخش آن آشنا هستند.

شاهزاده‌ای برای دوران ما

بیشتر کودکان جهان، به ویژه نسل‌های پیش که کمتر با بازی‌های کامپیوتری سروکار داشتند، با این کتاب دلنشین آشنا هستند.

از روی داستان "شازده کوچولو"، نمایش تئاتری، باله، فیلم سینمایی و فیلم‌های کارتونی و عروسکی تهیه شده است.

شازده کوچولو به بیش از ۲۵۰ زبان و گویش ترجمه شده، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه است و به‌طور متوسط سالی یک میلیون نسخه از آن در جهان به فروش می‌رسد.

 Buchcover von Der Kleine Prinz von Antoine de Saint-Exupéry ( Eurolizenzen)

شازده کوچولو به بیش از ۲۵۰ زبان و گویش ترجمه شده

داستان "شازده کوچولو" را نخست در سال ۱۳۳۳ محمد قاضی، مترجم نامی، به زبان فارسی برگرداند، اما بعدها مترجمان دیگری از جمله احمد شاملو ترجمه‌هایی از آن به دست دادند؛ اگر چه برخی منتقدان ادبی، از جمله ابوالحسن نجفی ترجمه شاملو را چندان موفق نمی‌دانند، لحن و زبان آن را به بیان شاعر نامدار نزدیک می‌بینند.

گفته می‌شود که از این داستان ساده، زیبا و دلنشین حدود ۳۰ ترجمه فارسی منتشر شده است. 

گزیده‌ای از گفته‌های نغز "شازده کوچولو" در داستان سنت‌اگزوپری:

·   «من در برابر گلی که مال من است، مسئول هستم.»

·   «ارزش یک گل به قدر مدت زمانی‌ست که پای آن صرف کرده‌ای.»

·   «آدم‌ها توی یک باغ پنج هزار گل می‌کارند و بعد نمی‌توانند گلی را که می‌خواهند پیدا کنند.»

·   «آدم بزرگ‌ها خودشان چیزی نمی‌دانند، آن وقت با توضیح و تعریف حوصله‌ی بچه‌ها را سر می‌برند.»

·   «چیزی که بیابان را زیبا می‌کند، چاهی است که در جایی پنهان است.»

·   «شب‌ها که به آسمان نگاه می‌کنی، انگار کن که همه ستاره‌ها به تو تعلق دارند. من روی یکی از آن ستاره‌هایی زندگی می‌کنم که دارد می‌خندد.»

.http://www.dw.com/fa-ir/a-43281042

۷۰ سالگی شازده کوچولو، شاهکاری در ادبیات جهان

  • تاریخ 06.04.2013

هفتاد سال پیش اثر کوچکی منتشر شد که طراوت و تازگی آن دنیای ادبیات را شگفت‌زده کرد. در برگ‌های اندک کتابی که در ظاهر برای کودکان نوشته شده بود، حکمتی عمیق و معنایی شگرف نهفته بود. این کتاب "شازده کوچولو" نام داشت.

default

آنتوان سنت اگزوپری در اصل خلبانی جسور و ماجراجو بود، و تنها برخی از شیرین‌ترین خیال‌ها و جسورانه‌ترین رؤیاهای خود را به روی کاغذ آورد. این فرانسوی آزاده در ۶ آوریل ۱۹۴۳ زمانی که اروپا در آشوب خون و جنون جنگ جهانی دوم فرو رفته بود، آخرین رؤیای پرشکوه خود را در نیویورک انتشار داد.

سنت اگزوپری نویسندگی و پرواز را به یک اندازه دوست داشت و هر دو برای او رمز رهایی و آزادگی بودند. او در میان آن دو سرگردان ماند و هر دو را تا بلندترین اوج‌ها تجربه کرد.

"شازده کوچولو" مهمترین اثر سنت اگزوپری، در قالب داستانی برای کودکان نوشته شده، اما گروه‌های گوناگون، از هر سن و رنگ و تیره‌ای، هر کسی در چهارگوشه جهان که اندکی شعور و سر سوزنی ذوق و ذکاوت دارد، از این داستان لذت می‌برد. سرگذشت او را می‌توان نخستین درس فلسفی برای کودکان دانست و همچنین افسانه‌ای دلنشین برای بزرگسالان.

داستان سرگذشت شاهزاده‌ای کوچک‌اندام، با چشمانی هشیار و تخیلی سرشار است. موجودی پری‌وار که از سیاره‌ای دور به زمین ما سفر کرده است. او آفاق را طی کرده اما هنوز در اندیشه گلی است که در سیاره‌ی خود تنها گذاشته است. او که در سفری شگرف ناغافل به دنیای ما آمده، همه چیز را با بهت و حیرت می‌نگرد، زیرا دنیای ما را سخت آشفته و نابسامان می‌بیند.

حیرت "شازده کوچولو" از این است که ساکنان زمین به ارزش نعمت زندگی پی نبرده‌اند. او دریغ می‌خورد که آدمی از غریزه و احساس طبیعی خود دور افتاده و به جای گوهر ناب زندگی به زر و زیورهای مصنوعی دل بسته است.

ادیبی بلندپرواز

آنتوان دو سنت اگزوپری در ۶ ژوئن ۱۹۰۰ در خانواده‌ای فرهیخته در شهر لیون، جنوب فرانسه، به دنیا آمد. از کودکی استعداد ادبی خیره‌کننده‌ای داشت، اما حرفه خلبانی را برگزید که به طبع بلندپرواز او بهتر پاسخ می‌داد.

در جوانی چند کتاب نوشت، که کمابیش تمام آنها از شور رهایی و شوق پرواز نشان دارند: "پیک جنوب"، "پرواز شبانه" و "زمین انسان‌ها" و...

سنت اگزوپری

سنت اگزوپری شیفته نویسندگی و پرواز بود

سنت اگزوپری در پروازهای بیشمار خود به سفرهایی جسورانه دست زد و بارها با خطر مرگ روبرو شد. در سال ۱۹۳۵ در پروازی به مقصد هند، یکه و تنها، در شنزاری بی‌نام و نشان از صحرای افریقا به زمین نشست. در آن هنگام که مانند غریقی "به تخته سنگی در اقیانوس بی‌کران" آویخته بود، ناگاه از صدایی گیرا به خود آمد: «لطفا برایم عکس یک گوسفند بکش!»

این صدای نرم و ظریف به "شازده کوچولو" تعلق داشت که مثل فرشته‌ای جادویی بر او ظاهر شده بود تا او را به زندگی فرا بخواند.

Der kleine Prinz persische Ausgabe

سنت اگزوپری تنها یک سال پس از انتشار "شازده کوچولو" در ۴۴ سالگی درگذشت. او این توفیق را نداشت که ببیند داستان کوچک او به یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های قرن بیستم بدل شده، به نزدیک ۲۰۰ زبان دنیا ترجمه شده، کوچک و بزرگ در چهارگوشه جهان با پیام امیدبخش آن آشنا هستند.

شازده‌ای برای دوران ما

بیشتر کودکان جهان، به ویژه نسل‌های پیش که کمتر با بازی‌های کامپیوتری سروکار داشتند، با این کتاب دلنشین آشنا هستند.

از روی داستان "شازده کوچولو"، نمایش تئاتری، باله، یک فیلم موزیکال (۱۹۷۴) و چند فیلم کارتونی و عروسکی تهیه شده است.

داستان "شازده کوچولو" را نخست در سال ۱۳۳۳ محمد قاضی، مترجم نامی، به زبان فارسی برگرداند، اما بعدها مترجمان دیگری از جمله احمد شاملو نیز ترجمه‌هایی از آن به دست دادند؛ اگر چه برخی منتقدان ادبی، از جمله ابوالحسن نجفی ترجمه شاملو را چندان موفق نمی‌دانند.

گزیده‌ای از گفته‌های نغز "شازده کوچولو" در داستان سنت اگزوپری:

  • «من برای گلی که مال من است، مسئول هستم.»
  • «ارزش یک گل به قدر زمانی است که پای آن صرف کرده‌ای.»
  • «آدم‌ها توی یک باغ پنج هزار گل می‌کارند و بعد نمی‌توانند گلی را که می‌خواهند پیدا کنند.»
  • «آدم بزرگ‌ها خودشان چیزی نمی‌دانند، آن وقت با توضیح و تعریف حوصله‌ی بچه‌ها را سر می‌برند.»
  • «چیزی که بیابان را زیبا می‌کند، چاهی است که در جایی پنهان شده است.»
  • «شب‌ها که به آسمان نگاه می‌کنی، انگار کن که همه ستاره‌ها به تو تعلق دارند. من روی یکی از آن ستاره‌هایی زندگی می‌کنم که دارد می‌خندد.»
http://www.dw.com/fa-ir/a-16718665

صد و دهمین سالگرد تولد خالق "شازده کوچولو"

شیرین جزایری

  • تاریخ 29.06.2010

آنتوان دِ سنت اگزوپری نویسنده، روزنامه‌نگار و خلبان فرانسوی و یکی از معروف‌ترین چهره‌های ادبیات رومانتیک مدرن در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ به‌دنیا آمد. رمان معروف او "شازده کوچولو" در صد سال گذشته سومین کتاب پرخواننده جهان بوده است.

default

آثار سنت اگزوپری در میهنش فرانسه تا به امروز نیز جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها محسوب می‌شوند.

در کتاب‌های‌"پیک جنوب" (۱۹۲۹) و یا "پرواز شبانه" (۱۹۳۱) و "باد، شن و ستارگان" (۱۹۳۹) تجربه پرواز این نویسنده، به عنوان خلبانی تنها را می‌توان شاهد بود. توصیف‌عمیق وی از مرگ، تنهایی و ترس در هنگام عبور از مرزها لابلای سطرهای این نوشته‌ها به چشم می‌‌خورند.

مجسمه شازده کوچولو شخصیت رمان فلسفی سنت اگزوپری

مجسمه "شازده کوچولو" شخصیت رمان فلسفی سنت اگزوپری در جلو کتابخانه نورتپورت در نیویورک

سنت اگزوپری به‌ویژه با رمان "شازده کوچولو" (۱۹۴۳) به شهرت رسید. پیام انساندوستانه این رمان از مرزها گذشت، به زبان‌های گوناگون ترجمه شد. برگردان اثر، بعد از جنگ جهانی دوم این رمان را در سراسر جهان به معروفیتی چشمگیر رساند.

دوران کودکی

آنتوان د سنت اگزوپری در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ میلادی در شهر لیون در فرانسه به‌دنیا آمد. چهار ساله بود که پدرش درگذشت و مادر به تنهایی مسئولیت تربیت وی، خواهران و برادرانش را برعهده گرفت. سنت اگزوپری دوران کودکی را در جنوب فرانسه به‌سر برد. در همین زمان بود که وی با موسیقی آشنا شد و نواختن ویولون را آموخت. در ۱۲ سالگی اولین تجربه پرواز به عنوان همراه در یک هواپیمای کوچک، او را تحت تأثیر شگرف خود قرار داد.

در ۱۹۱۷ وی موفق به دریافت دیپلم دبیرستان از یک مدرسه شبانه روزی شد و در ۱۹۱۹ در رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد. اشعار و یادداشت‌های کوتاه وی از ابتدا نمایانگر طبع لطیف و ذوق سرشار ادبی‌اش بودند.

با شروع جنگ جهانی دوم سنت اگزوپری به عنوان خلبانی با تجربه با نیروی هوایی فرانسه همکاری کرد

با شروع جنگ جهانی دوم سنت اگزوپری به عنوان خلبانی با تجربه با نیروی هوایی فرانسه همکاری کرد

خلبان و نویسنده

سنت اگزوپری خدمت نظام را در سال ۱۹۲۱ در نیروی هوایی فرانسه و در شهر استراسبورگ گذراند. در این‌جا بود که دوره خلبانی را فرا گرفت. بعد از دوران خدمت نظام در ۱۹۲۶ به‌عنوان خلبان آزاد در خطوط پرواز مسافربری "ایر فرانس" مشغول به‌کار شد.

علاقه به نگارش در تمام این سال‌ها او را دنبال می‌کرد. سال ۱۹۲۷ سنت اگزوپری برای کار در شرکت هوایی حمل و نقل کالا به شهر تولوز رفت و در پی آن از سوی همین شرکت به داکا و کازابلانکا فرستاده شد. در بازگشت از سفر مراکش و تحت تأثیر مشاهده زندگی قبایل صحرانشین آنجا وی دست‌نوشته‌خود را به همراه آورد که بعد با نام کتاب ماندگار "پیک جنوب" در ۱۹۲۸ به چاپ رسید. سپس به بوینس آیرس رفت و در ۱۹۲۹ در آن‌جا به عنوان رئیس یک شرکت هوایی مشغول به‌کار شد. در ۱۹۳۱ سنت اگزوپری به فرانسه بازگشت و با آگای سونسین ازدواج کرد.

داستان شازده کوچولو تا به حال توسط مترجمانی مانند احمد شاملو، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی نیز به فارسی ترجمه شده است

داستان شازده کوچولو تا به حال توسط مترجمانی مانند احمد شاملو، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی به فارسی ترجمه شده است. روی جلد اولین چاپ شازده کوچولو به زبان فرانسوی

در همین سال بود که وی کتاب دوم خود، "پرواز شبانه" را با مقدمه آندره ژید به چاپ رساند. سنت اگزوپری در این زمان شهرت زیادی کسب کرده بود. موضوع این داستان در آمریکای جنوبی می‌گذرد و تفسیری از شجاعت و صداقت انسان را ارائه می‌دهد که در مقابله با طبیعت و طوفانی سهمگین با مسئولیت وظایف خود را به پایان می‌برد. در نوشته او ستایش و شگفتی از صداقت انسان و عظمت طبیعت به‌هم می‌آمیزند. بعد اجتماعی و انسان‌دوستانه در این اثر و دیگر آثار سنت اگزوپری نمودار است. وی در ۱۹۳۵ از یک سانحه هوایی جان سالم بدر برد.، تجربه‌ای که بعدها آن را در اثر "زمین انسان‌ها" که به رشته تحریر درآورد.

سال‌های موفقیت

در ۱۹۳۸ برای کار به آمریکا سفر کرد و در نیویورک بعد از سانحه رانندگی در گواتمالا یک سال به نزد خانواده‌اش به پاریس بازگشت. در همین زمان بود که کتاب "زمین انسان‌ها" را منتشر کرد. در این اثر از تنهایی بی‌پایان انسان سخن می‌رود که طبیعت و عناصر گوناگونی از آن را مخاطب قرار می‌دهد. لطافت بیان و بازتاب زیبای دنیای پیچیده درون انسان آمیخته‌ای است که خواننده را به خود می‌کشاند. شاید به همین دلیل بود که این کتاب جایزه رمان نویسان آکادمی فرانسه را از آن خود کرد.

علت سقوط هواپیمای سنت اگزوپری تا سال‌ها نا شناخته باقی مانده بود

علت سقوط هواپیمای سنت اگزوپری تا سال‌ها ناشناخته باقی مانده بود

نوشته‌های سنت اگزوپری بازتابی از تجارب کار و زندگیش هستند، به‌ویژه تجاربی که وی در پرواز کسب کرد و در پوششی ادبی، به شکل رمان‌و افسانه‌با احساسات غنی و تفکری عمیق آن‌ها را ارائه داد. پرواز‌های پی‌درپی سنت اگزوپری برفراز کشورهای آفریقا و آمریکای لاتین و مشاهده طبیعت اعجازآفرین این قاره‌ها هرچه بیشتر او را محسور خود می‌کرد.

ترک میهن

در ۱۹۴۰ وی به عنوان خلبانی با تجربه به خدمت نیروی هوایی فرانسه درآمد. با اشغال فرانسه توسط نیروهای نظامی نازی آلمان، وی از ساحل پرتغال، قاره اروپا را به قصد آمریکا ترک کرد. در اقامت‌گاه جدیدش در نیویورک در ۱۹۴۲ کتاب "خلبان جنگ" را به رشته تحریر در آورد. در این دوره پربار زندگی ادبی خود در همان سال کتاب‌های "شهری در بیابان"، نامه به یک گروگان" و "شازده کوچولو" را نوشت، رمانی که او را به شهرت جهانی رساند.

این اثر تحت تأثیر حادثه‌ای واقعی نوشته شده است. واقعه‌ای که در صحرای موریتانی برای نویسنده روی داد. سنت اگزوپری به دلیل نقص فنی هواپیمایش مجبور به فرود اجباری در صحرا شد.

در آن‌جا برخورد با پسربچه‌ای که پرسش‌هایی را با وی مطرح می‌کند، دست‌مایه این اثر جاویدان می‌گردد. آمیخته‌ای از دنیای تخیل و واقعیت با تفکر غنی و عمیق سنت اگزوپری در مورد زندگی و فلسفه آن، با زبانی کودکانه در این کتاب به نمایش درآورده شده است. در این اثر تنگ‌نظری‌ها و خودخواهی‌های "بزرگ‌ترها" در مقابل دید پاک و صادقانه یک "کودک" است که به تمسخر گرفته می‌شود.

سنت اگزوپری در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ در سن ۴۴ سالگی درپی سقوط هواپیمایش در کرس در دریای مدیترانه درگذشت.

تعداد زیادی از آثار سنت اگزوپری به فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

تحریریه: رضا نیکجو

http://www.dw.com/fa-ir/a-5743531

نسخه‌ای کمیاب از کتاب "شازده کوچولو" ۹۰ هزار یورو حراج شد

نسخه‌ای از کتاب "شازده کوچولو" چاپ سال ۱۹۴۳ در یک حراجی در پاریس حدود ۹۰ هزار یورو فروش رفت. آنتوان دو سنت‌اگزوپری این کتاب را به دوستش هدیه کرده بود. هویت خریدار فاش نشده است.

DW euromaxx Der kleine Prinz (Warner Bros.)

یک خریدار ناشناس شامگاه شنبه (۳ دسامبر/ ۱۳ آذر) با پرداخت ۸۹ هزار و ۴۶۷ یورو صاحب نسخه‌ای کمیاب از کتاب معروف "شازده کوچولو" شد. به گفته دست‌اندرکاران این حراج آنتوان دو سنت‌اگزوپری این نسخه را به دوستش هدیه کرده بود. این کتاب حاوی دستخط اگزوپری و شماری از نقاشی‌های اوست.

کتاب "شازده کوچولو" برای نخستین بار در آوریل ۱۹۴۳ توسط انتشاراتی "رینال و هیچکاک" در نیویورک منتشر شد‌؛ شهری که اگزوپری در آن زمان در آن اقامت داشت.

این کتاب تا کنون به ۲۷۰ زبان و گویش محلی ترجمه شده و بیش از ۱۴۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. "شازده کوچولو" داستان پسرکی است که از سیارکی دوردست می‌آید و برای اکتشاف سیارک‌های دیگر خانه را ترک کرده است. سنت اگزوپری در "شازده کوچولو" ارزش‌های اخلاقی، شناختش از جهان و انتقادش از سقوط اخلاقی جوامع در دوره جنگ جهانی دوم را در داستانی تأثیربخش و به زبان ادبی شیوا بیان کرده است.

Antoine de Saint - Exupery

آنتوان دو سنت‌اگزوپری هرگز موفق نشد شاهد موفقیت جهانی "شازده کوچولو" باشد.

آنتوان دو سنت‌اگزوپری در سال ۱۹۰۰ در شهر لیون زاده شد. در جریان جنگ جهانی دوم، یک سال پس از انتشار "شازده کوچولو"، هواپیمای این نویسنده و خلبان فرانسوی طی پروازی اکتشافی بر فراز دریای مدیترانه در نزدیکی شهر تولون سقوط کرد. سنت اگزوپری به این ترتیب هرگز موفق نشد شاهد موفقیت جهانی "شازده کوچولو" باشد.

کتاب شازده‌کوچولو در ایران توسط مترجم‌های مختلفی به فارسی برگردانده شده است که معروف‌ترین آنان متعلق به احمد شاملو و ابوالحسن ‌نجفی است.

http://www.dw.com/fa-ir/a-36633208
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست