تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  پنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۹ مارس ۲۰۱۸

درگذشت گُلبیک سعادت، سه تار نواز و آهنگساز معروف تاجیک

گلبیک سعادت

از جذاب ترین آهنگهای او آهنگ "ای جان من" است که آن را عارفشاه عارف، آوازخوان فقید و سرشناس تاجیک همراه با پولاد بلبل اوغلو، آوازخوان معروف از جمهوری آذربایجان، در سال ۱۹۶۹ اجرا کردند.

گلبیک سعادت، آهنگ ساز و نوازنده معروف سازهای زهی در تاجیکستان، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

پیوندانش می گویند او طی سالهای اخیر از نارسایی کلیه رنج می برد. رسم تشییع جنازه او امروز (۱۰ فروردین - ۳۰ آوریل) در بیرون منزلش در یکی از محلات شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با شرکت مقامهای فرهنگی و اهل هنر و ادب و رسانه و دوست داران هنرش برگزار و جنازه اش در گورستان "سرآسیا" به خاک سپرده شد.

گلبیک سعادت در ماه ژوئن سال ۱۹۳۸ در روستای مون ناحیه شغنان، واقع در استان خودمختار کوهستان بدخشان، در شرق تاجیکستان، متولد شد. دوران کودکی و آموزش ابتدایی اش را در زادگاهش سپری کرد.

فعالیت هنری آقای سعادت در سال ۱۹۵۵ از نوازندگی در گروه ترانه و رقص "پامیر" در استان بدخشان شروع شد و در سال ۱۹۶۱ در فیلهارمونی دولتی تاجیکستان به عنوان نوازنده سه تار استخدام شد.

همزمان در هنرستان موسیقی شهر دوشنبه به تحصیل پرداخت و سال ۱۹۶۶ از آن فارغ التحصیل شد.

آقای سعادت از سال ۱۹۷۵ تا این اواخر به عنوان نوازنده در دسته های هنری "شش مقام" و "دریا" وابسته به کمیته رادیو و تلویزیون دولتی تاجیکستان فعالیت داشت. در این دوران بود که او به عنوان یک سه تار نواز چیره دست در سراسر تاجیکستان شهرت یافت. او همزمان آهنگهایی برای اجرای آوازخوانها می ساخت.

از مهم ترین آهنگهایی که او بر اشعار سخنوران کهن و معاصر فارسی و همچنین بر اشعار عامیانه ساخته، "گریان مکن مرا"، "نازنین یارم"، "شوخ چشم"، "ساز تار"، "شراب نور"، "آمد بهار"، "گل ناچیده"، "لاله بهار"، "قلب چراغان"، "نوبهار" به شمار می آیند. بسیاری از این سرود و آهنگها ها را آوازخوانهای محلی اجرا کرده اند.

ضبط بسیاری از آهنگهای مشهور که آقای سعادت با سازهای زهی، بویژه سه تار، اجرا کرده است، مانند "موج دریا"، ناله سیتار"، "محبت وطن"، "فیض سحر"، "وفاداری"، "مهپاره"، "گل شغنان"، "شبنم"، "شوق دل"، "مطرب خوشنوا"، "صبح دوشنبه" تا کنون در خزینه کمیته رادیو و تبویزیون تاجیکستان محفوظند.

آقای سعادت همراه با دسته های هنری فیلارمونی دولتی تاجیکستان به کشورهای مختلف خارجی سفرهای هنری انجام داده و در کنار آهنگهای سنتی رایج در تاجیکستان بسیاری از آهنگهای دلنشین خود را هم اجرا کرده است.

از جذاب ترین آهنگهای او که در دهه ۱۹۷۰ در هواداران زیادی پیدا کرد، آهنگ "ای جان من" است که آن را عارفشاه عارف، آوازخوان فقید و سرشناس و رهبر وقت نخستین دسته هنری موسیقی الکترونیک تاجیکستان موسوم به "گلشن" همراه با پولاد بلبل اوغلو، آوازخوان معروف از جمهوری آذربایجان، در سال ۱۹۶۹ اجرا کردند.

این آهنگ را که در میان ایرانیان با نام "سیمین بر" مشهور است، چند سال پیش ستار، آوازخوان سرشناس ایرانی مقیم لوس آنجلس، همراه با اِرسین فایق زاده، آوازخوان جمهوری آذربایجان، نیز اجرا کردند.

.http://www.bbc.com/persian/world-43596504
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست