هنر و ادبیات پرس لیت

www.perslit.com

تماس با ما و ارسال مطلب
بازگشت به صفحه نخست

گزارشی از برنامه گرامیداشت روز زن در شهر دلفت هلند که توسط یکی از یاران پرس لیت تهیه و برای ما ارسال گردید. ضمن سپاس از ایشان، توجه شما را به این گزارش جلب می کنیم.

به بهانه حضور شهلا آقاپور درمراسم روز زن شهر دلفت هلند.

 

هرساله درروز هشت مارس مثل دیگر شهرهای اروپا و امریکا به همت کانون دانشجویان ایرانی مقیم هلند در شهر دلف نیز مراسمی درگرامیداشت این روز برگزار می شود و آن بهانه ای می شود برای حضور هنرمند یا هنرمندانی وطنی در جمع هم میهنان این دیار. اما آنچه امسال این مراسم را از دیگر مراسم متمایز می کرد جایزه ای بود که از سوی معاون شهردای دلفت به میمانان این مراسم اهدا شد.
در این مراسم ابتدا نمایندگان دانشجویان با خوش آمدگویی به خانم شهلا آقاپور و دیگر میمانان و حاضرین در مراسم، به تشریح برنامه هاپرداختند و سپس از خانم آقاپور دعوت شد تا برای حاضرین سخنرانی و چند شعر قرائت نمایند.
 شهلا آقاپور ابتدا با تشکراز تلاش کانون دانشجویان به خاطر برگزاری این مراسم فرهنگی به ارائه گزارشی از فعالیت های خویش و کانون نویسندگان درتبعید پرداختند و سپس دفاتر شعرش را ورق زدند و چند شعر زیبا را قرادت کردند و سپس چند شعرترکی خویش را نیز به زبان شیرین آذری قرائت کردند که مورد توجه و تحسین حاضرین بخصوص هم میهنان آذری قرارگرفت. و در پایان به پرسش های علاقمندان به هنر و ادبیات پاسخ گفتند. سپس چند زن شاعر دیگر شعر خواندند و فیلم مستند کوتاهی در ستایش از زن به نمایش گذاشته شد ودر ادامه گروههای موسیقی به اجرای زنده موسیقی ایرانی پرداختند و در نهایت مراسم با اهدای تندیس بلورین توسط معاون شهرداری دلفت هلند به خانم شهلا آقاپورهنرمند شاعر، نویسنده و دبیرکانون نویسندگان ایران ( درتبعید ) به خاطر تلاشهای بی وقفة فرهنگی ایشان و خانم بهبوده نعیمی به نمایندگی از طرف خانة هنر دلف و نماینده امبسی اینترنشنال  داده شد.


اهدای نتدیس بلورین واقعه ای بود که برای اولین بار درجمع ایرانیان مقیم هلند اتفاق می افتاد و خود نشانی ازجدی گرفتن حرکت های فرهنگی ایرانیان در تبعید بود. چنین دست آوردی را نباید دور از تلاشهای فرهنگی کانون دانشجویان ایرانی مقیم هلند به خاطر فعالیت های فرهنگی و هنری آنها و حضور هموطنان درچنین گردهمایی هایی برای زنده نگه داشتن فرهنگ و هنر ایران زمین در دیارغربت دانست. در این مراسم همچنین نمایشگاهی ازآثار نقاشان زن ایرانی برگزار بود که مورد توجه حاضرین واقع شد. درگوشه ای از سالن هم بوم سفیدی با قلم و رنگ آماده شده بود تا حاضرین برحسب خلاقیت و احساس خویش بعنوان یادبود برآن نقشی بزنند.
این مراسم با صرف غذاهای متنوع در هاله ای از نوای ستنور به پایان رسید. امید که هر ساله شاهد گردهماییهایی ازاین دست  باشیم.

 

هژبر
هلند ١٠ مارس ٢٠٠٩

 

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما
توجه: بازانتشار مطالب با پیوند آن و نام بردن نشانی مجاز است و برای موارد اختصاصی مشروط به گرفتن اجازه کتبی از سر دبیر می باشد