تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید آدينه، 9 شهریور ماه 1397/ 31-08-2018

بهاءالدین، تنبور نواز 'پنجه‌طلایی'‌ افغانستان درگذشت

افغانستانبهاالدین به عنوان استاد "پنجه‌طلّایی"‌ در افغانستان شناخته می‌شد.

بهاالدین؛ تنبور نواز چیره دست افغانستان در عمر ۸۹ سالگی در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ درگذشته است.

آقای بهاالین متولد سال ۱۳۰۸ خورشیدی در ولایت کاپیسا در شمال کابل است.

هشت ساله بود که به نواختن تنبور آغاز کرد. او در زادگاه‌اش نزد استاد محمدالله به شاگردی نشست، سپس روانه کابل شد و در کوچه خرابات خاستگاه موسیقی سنتی افغانستان مسکن گزید.

این هنرمند به تشویق استاد محمدعمر، رباب نواز معروف افغان به رادیو افغانستان راه یافت و شهرتش به خارج از مرزهای این کشور رسید.

صدای تنبور این هنرمند در اکثر آهنگ‌های آواز خوانان معروف افغانستان چون استاد رحیم بخش، استاد هاشم، استادخیال، استاد آرمان، استاد هماهنگ، استاد مددی و دیگران به گوش می‌رسد.

استاد بهاالدین در سال ۱۳۴۳ خورشیدی از کابل به مزار شریف رفت و تاکنون در آنجا ماندگار بود.

به گفته نزدیکانش او در سال‌های اخیر دیگر نمی نواخت اما مردم از شنیدن قطعات ثبت شده او همچنان لذت می‌بردند.

این تنبورنواز معروف برای اجرای کنسرت‌ها سفرهای زیادی به کشورهای مختلف جهان نموده که پر خاطره ترین آن به گفته خود استاد بهاالدین اجرای کنسرت او در هلند و ملاقات او با ملکه این کشور بود.

بهاالدین به عنوان استاد "پنجه‌طلّایی"‌ در افغانستان شناخته می‌شد.

تنبور در ایران نیز یکی از سازهای پر طرفدار است که بیشتر در مراسم مذهبی و عرفانی نواخته می‌شود. به طور مثال پیروان آیین یارسان، یا اهل حق با تنبور نوازی و سروده های مذهبی مراسم مذهبی خود را جشن می‌گیرند.

بیشتر پیروان یارسان در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. در کرمانشاه و کردستان ایران نواختن تنبور در در مجالس عرفانی رواج دارد.

.http://www.bbc.com/persian/afghanistan-45368885
 
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست