تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

4

برنده نوبل ادبیات؛ راوی جنگ و فاجعه چرنوبیل

۱۳۹۴/۰۷/۱۶

سوتلانا الکسیویچ، دقایقی پس از اعلام کسب جایزه نوبل ادبی، در مواجهه با خبرنگاران در ورودی اقامتگاهش در مینسک
سوتلانا الکسیویچ، دقایقی پس از اعلام کسب جایزه نوبل ادبی، در مواجهه با خبرنگاران در ورودی اقامتگاهش در مینسک

 

سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبی سال ۲۰۱۵ زاده بلاروس است و به خاطر داستان‌های عاطفی و پر احساسش در مورد فاجعه چرنوبیل و جنگ جهانی دوم، که از زبان شاهدان این حوادث حکایت می‌شوند، شهرت جهانی پیدا کرده است.

او در آثارش در عین حال تأثیر سیستم سیاسی اتحاد شوروی بر روح انسان‌ها و زندگی فردی شهروندان را موشکافی کرده و پس از چند دهه که از سقوط اتحاد شوروی می‌گذرد، هنوز هم نحوه زدودن این تأثیرات از زندگی مردم منطقه را بررسی می‌کند.

خانم الکسیویچ ۶۷ ساله است و آثار او به زبان‌های مختلف ترجمه شده و قبل از جایزه نوبل جوایز بین‌المللی دیگری دریافت کرده است.

اما آثار او که به زبان روسی نوشته شده‌اند، در کشور زادگاهش یعنی بلاروس، که مدت‌هاست الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور مستبد بر آن حکومت می‌کند، تاکنون چاپ نشده‌اند. خانم الکسیویچ شرایط حاکم بر کشورش را «سانسوری عمیق و خزنده» توصیف کرده است.

سوتلانا الکسیویچ در سال‌های دهه هفتاد میلادی زمانی که خبرنگار يک روزنامه محلی بود، خاطرات زنان سرباز جنگ جهانی دوم را از زبان خود آنها ضبط کرد.

نتیجه گفتگو با این شاهدان عینی کتابی است با عنوان «چهره غیرزنانه جنگ» که به خاطر تمرکزش روی تراژدی‌های شخصی و نه حزب کمونیست مدت‌ها چاپ آن ممنوع بود. این کتاب بالاخره در سال ۱۹۸۵ و در چهارچوب اصلاحات پروسترویکا اجازه انتشار یافت.

خانم الکسیویچ بعدها همان روش را، یعنی شهادت‌های شخص اول برای مستند کردن مصائب مادرانی که فرزندان خود را در جنگ افغانستان از دست دادند، در کتاب بعدی خود با عنوان «پسران زنیکی» به کار گرفت.

او در سال ۱۹۹۸ کتاب بعدی خود با عنوان «صداهای چرنوبیل» را منتشر کرد که مجموعه‌ای است از شهادت افرادی که برای پاکسازی این تأسیسات هسته‌ای پس از فاجعه سال ۱۹۸۶ کار می‌کردند.

تازه‌ترین کتاب او با عنوان «زمان دست دوم» یک اثر غیرداستانی است که میراث ذهنیت دوران شوروی را بیست سال پس از سقوط آن سیستم بررسی می‌کند.

از زمان روی کار آمدن الکساندر لوکاشنکو در سال ۱۹۹۴ آثار سوتلانا الکسیویچ در بلاروس اجازه انتشار پیدا نکرده‌اند و او بخش اعظم این سال‌ها را در ایتالیا، آلمان، فرانسه و سوئد زندگی کرده است.

او به زبان صریحی از اداره امور اقتصادی بلاروس به شیوه دوران شوروی و اجرای مجازات مرگ در بلاروس انتقاد کرده است.

او در مورد اوکراین از تظاهرکنندگان مخالف حکومت یانوکوویچ در سال ۲۰۱۴ دفاع کرد که خواستار قطع پیوندهای اوکراین با گذشته شوروی این کشور هستند.

در مورد روسیه او پرزیدنت پوتین را شدیداً مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید حکومت او این کشور را به عقب رانده است.

او در عین حال با نوشتن آثار خود به زبان روسی، روشنفکران و نخبگان فرهنگی بلاروس را که برای احیای فرهنگ و زبان اصیل این کشور تلاش می‌کنند، آزرده است. او در یکی از مصاحبه‌هایش گفته که خود را بخشی از فرهنگ بزرگ روس می‌داند، زبان بلاروسی روستایی و برای ادبیات بسیار نابالغ است.

سوتلانا الکسیویچ از قدرت‌گیری محافظه‌کاری اجتماعی و فرهنگی و به خصوص احاطه کلیسای ارتدکس بر جامعه روسیه نیز انتقاد کرده است. او در یکی از مصاحبه‌های خود گفته است: «حجابی که در مورد "هویت ملی" درست کرده‌اند و به زبانی دیگر تلاش برای تبدیل کردن روسیه به یک ایران ارتدکس حرکتی واپس‌گراست».

خانم الکسیویچ در سال ۲۰۱۳ جایزه صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت را دريافت کرد.

radiofarda.com

3

سوتلانا الکسیویچ برنده جایزه نوبل ادبی ۲۰۱۵ شد

آکادمی سوئد سوتلانا الکسیویچ، نویسنده اهل بلاروس، را برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ اعلام کرد.
اعضای آکادمی سوئد او را به دلیل "روایات چندصدایی، که مظهر محنت و شجاعت در روزگار معاصر ماست" ستوده اند.
"صداهایی از چرنوبیل، تاریخ شفاهی یک فاجعه اتمی" مشهورترین اثر اوست.
خانم الکسیویچ که متولد ۳۱ مه ۱۹۴۸ است، چهاردهمین زنی است که برنده جایزه نوبل می شود. پیش از او آلیس مونرو، نویسنده کانادایی و "بانوی داستان کوتاه" بود که سال ۲۰۱۳ جایزه را دریافت کرده بود.
جایزه نوبل در رشته ادبیات از سال ۱۹۰۱ تا کنون ۱۰۶ بار روی هم به ۱۱۱ نویسنده تقدیم شده است.
این جایزه علاوه بر اهمیت و اعتبار ادبی، گرانبهاترین جایزه جهان است و مبلغ هشت میلیون کرون سوئد، برابر ۸۷۰ هزار یورو یا حدود یک و نیم میلیون دلار ارزش دارد.
سال گذشته، آکادمی سوئد پاتریک مودیانو، نویسنده فرانسوی را برنده جایزه ادبی نوبل اعلام کرد.
برگرفته از سایت بی بی سی فارسی

2

سوتلانا آلکسیویچ برنده جایزه صلح ناشران آلمان

پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۸ اکتبر ۲۰۱۵

سوتلانا آلکسیویچ نویسنده بلاروس جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت می‌کند. این بانوی ۶۵ ساله برای گزارش‌هایی که درباره فاجعه اتمی در نیروگاه چرنوبیل و نیز جنگ شوروی در افغانستان منتشر کرد، آوازه جهانی یافت.

جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان امسال به سوتلانا آلکسیویچ، نویسنده روسیه سفید تعلق می‌گیرد. این موضوع را شورای این بنیاد روز پنجشنبه (۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد) در شهر فرانکفورت‌/ماین اعلام کرد.

در استدلال برای این تصمیم آمده است که با این جایزه از نویسنده‌ای ستایش می‌شود که "زیست‌جهان‌های انسان‌ها را در روسیه سفید، روسیه و اوکراین ترسیم می‌کند و با فروتنی و بزرگ‌منشی،  رنج‌ها و دلبستگی‌های آنان را به بیان درمی‌آورد".

سوتلانا آلکسیویچ پس از فروپاشی اتحاد شوروی به وقایع‌نگار انسان‌هایی تبدیل شد که از رویدادها به شدت سرخورده شده بودند. وی با گزارش‌هایی درباره فاجعه اتمی در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل و جنگ ارتش شوروی در افغانستان و نیز آرزوهای دست نیافته برای ایجاد سرزمینی پس از فروپاشی امپراتوری شوروی، آوازه‌ای جهانی یافت.

روی جلد یکی از کتاب‌های سوتلانا آلکسیویچ درباره چرنوبیل

روی جلد یکی از کتاب‌های سوتلانا آلکسیویچ درباره چرنوبیل

در توضیح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان همچنین آمده است که سوتلانا آلکسیویچ از طریق ترکیب مصاحبه‌های خود که شالوده کتاب تازه او تحت عنوان "زمان دست دوم" را می‌‌سازد، به زبان ادبی ویژه خود به عنوان یک شاهد وقایع‌نگار دست یافته است. او به عنوان حافظه اخلاقی می‌پرسد که آیا صلح، آزادی و عدالت بدیل‌های بهتری نمی‌بودند؟

جایزه ناشران آلمان که همواره با یک جایزه نقدی ۲۵ هزار یورویی همراه است، در پایان نمایشگاه کتاب امسال فرانکفورت در تاریخ ۱۳ اکتبر در کلیسای "پاول" به سوتلانا آلکسیویچ اهدا خواهد شد.

این جایزه هر سال به شخصیت‌هایی از حوزه‌های ادبیات، دانش و هنر داده می‌شود که به گفته اتحادیه ناشران آلمان با فعالیت‌های خود "سهمی در تحقق اندیشه‌صلح" داشته‌اند.

جایزه صلح ناشران آلمان از سال ۱۹۵۰ به این سو تا کنون به نویسندگان، هنرمندان، دانشمندان و فیلسوفانی در داخل و خارج آلمان تعلق گرفته است. در میان این افراد می‌توان از جمله به "آسترید لیندگرن"، "هرمان هسه"، "زیگفرید لنتس"، "ماریو وارگاس لوسا" و "اورهان پاموک" اشاره کرد.

این جایزه سال گذشته (۲۰۱۲) به "لیائو یی‌وو" نویسنده و دگراندیش چینی منتقد دولت این کشور تعلق گرفت

DW.COM

1

نوبل ادبیات ۲۰۱۵ به نویسنده زن بلاروسی رسید

سِوتلانا الکسیویچ ۱۹۸۸
سِوتلانا الکسیویچ ۱۹۸۸

۱۳۹۴/۰۷/۱۶

نوبل ادبیات این‌ بار به شرق اروپا رسید، کشور بلاروس و نویسنده‌ و روزنامه‌نگاری به نام سِوتلانا آلکسیویچ.

آکادمی نوبل روز پنج‌شنبه، ۱۶ مهر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که خانم آلکسیویچ را به خاطر انعکاس صداهای مختلف در آثارش مستحق این جایزه دانسته است، آثاری که «تجسم رنج و شهامت در عصر ماست».

این بیانیه به دیدگاه‌های سیاسی و اجتماعی سِوتلانا آلکسیویچ اشاره دارد و از او به عنوان یکی از منتقدان برجسته حکومت روسیه نام می‌برد.

به گفته سارا دانیوس، دبیر آکادمی نوبل، خانم آلکسیویچ روح مردم شوروی و دوران پس از شوروی را در آثار خود منعکس کرده است، اگرچه آثار او منحصر به تاریخ نیست، بلکه موضوعاتی ازلی و ابدی را نیز دربرمی‌گیرد.

دانیوس در نهایت آثار سِوتلانا الکسیویچ را «کاملا درخشان» خوانده و از انتخاب او ابراز خوشحالی کرده است.

سِوتلانا آلکسیویچ متولد ۳۱ مه ۱۹۴۸ در شهر کوچکی از اوکراین به نام اویانو فرانکووسک است. پدر او بلاروسی و مادرش اوکراینی است و بعدها همراه خانواده‌اش در بلاروس ساکن می‌شود.

خانم آلکسیویچ اگرچه نویسنده داستان‌های کوتاه است، اما به واسطه گزارش‌ها، مقالات و کتاب‌هایی که در حوزه تاریخ شفاهی طبقه‌بندی می‌شوند شهرت یافته است، از جمله کتاب «صداهایی از چرنوبیل».

جدیدترین کتاب او با عنوان «زمانه دست دوم» نیز در شمار کتاب‌های تاریخ شفاهی محسوب می‌شود و قرار است که به زودی یک ناشر انگلیسی مستقل آن را منتشر کند.

سِوتلانا الکسیویچ چهاردهمین نویسنده زن است که به دریافت جایزه نوبل ادبیات نائل می‌آید.

radiofarda.com

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست