تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۴ مارس ۲۰۱۷

آب سیاه؛ موضوع تازه‌ترین نمایشگاه رضا درخشانی

ندا آذر / گزارشگر هنری

رضا درخشانی، نقاش و موسیقیدان

رضا درخشانی، نقاش و موسیقیدان

روز یکشنبه ۱۹ فوریه ۲۰۱۷ میلادی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه نقاشی رضا درخشانی، هنرمند برجسته ایرانی، در گالری ستاره شهر دوسلدورف آلمان برگزار شد. این نمایشگاه به مدت یک ماه بر پا خواهد بود.

تابلو آب سیاه؛ نقاشی زنان هنرمند تاریخ ایران

تابلو آب سیاه؛ نقاشی زنان هنرمند تاریخ ایران

عنوان نمایشگاه جدید رضا درخشانی "آب سیاه" و موضوع آن، زن و برخورد با حضور او در صحنه هنر ایران است. رضا درخشانی گفته است: "منظور از آب سیاه، همان غرق شدن در آب سیاه در تاریکی است."

در وبسایت گالری ستاره آمده است: "عنوان این نمایشگاه از مجموعه (نقاشی) آب سیاه برداشته شده است. این مجموعه به تصاویر پرتره خوانندگان و شاعران شاخص زن در ایران مدرن اختصاص دارد. زنانی که در تاریخ معاصر فرصتی برای عرضه و بیان هنرشان به آنها داده نشده است."

زن موضوع نمایشگاه آب سیاه

زن موضوع نمایشگاه آب سیاه

تنها وجه مشترک نمایشگاه آب سیاه با نمایشگاه‌های قبلی رضا درخشانی، عدم‌تکرار و معرفی ایده‌های نو با زبانی نو است. آثار این هنرمند ایرانی که در صحنه هنر نقاشی بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، در عین بیانی مدرن و پیشرو، نشانگر پیوندی ناگسستنی با فرهنگ اصیل ایران زمین هستند.

آب سیاه ، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

این نمایشگاه چند ویژگی خاص و بسیار مهم دارد؛ استفاده از تکنیک سیاه و سفید و زمینه سیاه و براق که از طرفی منعکس‌کننده نور و تصویر است و به گونه‌ای، تماشاگر اثر را به دنیای داخل اثر منتقل می‌کند و از طرف دیگر، نمایانگر عمق فاجعه است.

آب سیاه ، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

در یکی از این آثار، چهره زنان عرصه آواز ایران از قمر تا گوگوش به تصویر کشیده شده است و در آن، بدن این هنرمندان مغشوش شده و حتی دهان آنها نیز تا حدودی پوشانده شده است.

تابلو آب سیاه؛ نقاشی زنان هنرمند تاریخ ایران، از قمرالملوک وزیری تا گوگوش

تابلو آب سیاه؛ نقاشی زنان هنرمند تاریخ ایران، از قمرالملوک وزیری تا گوگوش

رضا درخشانی می‌گوید: "نقاشی از بدن عریان زن همیشه در تاریخ نقاشی بوده، ولی در ایران این مسأله است و یک نقاش ایرانی مجبور است که این زیبایی را در آثارش مغشوش کند."

پروانه مقدس

پروانه مقدس

آب سیاه ، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع تازه‌ترین نمایشگاه رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع تازه‌ترین نمایشگاه رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع تازه‌ترین نمایشگاه رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع تازه‌ترین نمایشگاه رضا درخشانی

استفاده از هنر ویدیو (ویدیو ارت) که برای اولین‌بار در نمایشگاه رضا درخشانی به چشم می‌خورد، توسط هنرمندی به نام کارن به نمایش گذاشته شده است. ویدیوکلیپ این فیلمساز جوان، تحت عنوان "مرگ-تولد" در اتاقی کاملا تاریک و کوچک به حدی که فقط یک نفر تماشاگر می‌تواند در آنجا بایستد، به نمایش گذاشته شده است. این ویدیو کلیپ که نمایانگر چهره‌های زن با حالت‌های روحی مختلف است، به نوعی نشانگر زوال از یکسو و برآمدن از سوی دیگر است.

کارن ، فیلمساز

کارن، فیلمساز

کارن می‌گوید: "این ویدیو بیان‌کننده تغییرات اجتماعی و فرهنگی است که زنان جامعه ایران با آن مواجه هستند و هدف از آن، ارتباط بین بیننده با زنان ایران و بردن آنها به سفر زندگی این زنان از طریق همین جعبه سیاه و به همراه زن است."

آب سیاه، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

آب سیاه، موضوع نمایشگاه این بار رضا درخشانی

رضا درخشانی در سنگسر که روستایی کوچک است بین کویر و کوه‌های شمال در ایران به دنیا آمد.

هنر نقاشی در خانواده رضا درخشانی به گونه‌ای شگفت‌آمیز فراگیر بود، طوری که تمام برادران او در این هنر، مهارت خاصی داشتند و برادر بزرگ وی در بخش آموزش و پرورش به عنوان معلم نقاشی مشغول به کار بود. به گفته رضا درخشانی، در خانه آنها همیشه بوی رنگ و تربانتین به مشام می‌رسید و همین موضوع باعث شده بود تا او از دوره دبستان به طور کاملا طبیعی به این کار بپردازد.

رضا درخشانی در دوره دبیرستان به همراه دو برادرش در اردوی رامسر و مسابقات نقاشی سراسری شرکت کردند و با اینکه هنرجویان زیادی از تمام شهرهای ایران، از جمله تهران، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ کشور در این مسابقات شرکت می‌کردند، آنها موفق به کسب سه مدال طلا در سه سبک مختلف نقاشی شدند. این موضوع در همان سال، مورد توجه بسیاری از مطبوعات معتبر کشور قرار گرفت تا جایی که روستای سنگسر که روستایی بسیار کوچک وعمدتا ایل‌نشین بود در بیشتر نقاط کشور شناخته شد.

زندگی در این منطقه بکر با طبیعت و شیوه زندگی بسیار متفاوت که پنج یا شش ماه از سال در کوچ می‌گذشت، تاثیر عمیقی بر روحیات این هنرمند برجای گذاشت و در پی همین سبک زندگی در مناطق کوهستانی بود که باعث شد طبیعت و زیبایی‌هایش اولین موضوع نقاشی رضا درخشانی باشد.

او در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و بلافاصله برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد و در رشته تصویرسازی وارد مدرسه آرت‌سنتر شد، ولی به دلیل موقعیت زمانی و شرایط زندگی از ادامه آن انصراف داد.

نمایش آثار این نقاش از گالری قندریز در تهران شروع شد تا به امروز که در شهرهای لندن، رم، پاریس، ژنو، دوسلدورف، نیویورک، مکزیکو، آستین، سیاتل، سنت‌پتزربورگ، واشنگتن و لس‌آنجلس بدفعات به نمایش درآمده است و در بسیاری از مجموعه‌های مهم هنری جهان به چشم می‌خورند.

رضا درخشانی هنرمندی است که بیشتر به عنوان نقاش شناخته می‌شود، ولی در عرصه هنر موسیقی نیز فعالیت‌های قابل توجهی داشته و با هنرمندان بنام بین‌المللی درزمینه‌های موسیقی، تئاتر، شعر و رقص همکاری‌های متداومی داشته است. همکاری با جان دنسمور، نوازنده سرشناس درامز در گروه دورز از جمله این فعالیت‌ها است.

.http://www.bbc.com/persian/arts-39155972
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست