تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

نوید کرمانی جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد

یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵

در آخرین روز برگزاری نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت نوید کرمانی، خاورشناس ایرانی-آلمانی، جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد. او در نطق تشکر خود از "تلاش ناکافی جامعه بین‌الملل برای حل بحران در سوریه و عراق" انتقاد کرد.

جایزه صلح ناشران آلمان در سال ۲۰۱۵ به نوید کرمانی، نویسنده و خاورشناس ایرانی-آلمانی، اعطا شد.

نوید کرمانی در سخنرانی خود به مناسبت دریافت جایزه صلح ناشران آلمان، از جامعه بین‌الملل خواست که به جنگ در سوریه و عراق پایان دهد.

او در مراسمی که روز یکشنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶ مهر) با حضور یک‌هزار نفر در کلیسای پاول فرانکفورت Paulskirche بر پا شد، گفت که بدین منظور گام‌های بسیار مصممانه‌تر دیپلماتیک و نیز حتی گام‌های نظامی لازم هستند: «آیا یک برنده جایزه صلح مجاز هست که به جنگ فرا بخواند؟ من به جنگ فرا نمی‌خوانم، فقط به این اشاره می‌کنم که جنگی در میان است و ما به عنوان نزدیکترین همسایگان آن باید در مقابلش موضع و شاید حتی موضع نظامی بگیریم. هر چه هست باید بسیار مصمم‌تر از موضع تاکنونی‌مان که دیپلماتیک و مدنی بوده است موضع بگیریم، زیرا پایان این جنگ دیگر فقط در سوریه و عراق امکان‌پذیر نیست.»

کرمانی که در خانواده‌ای ایرانی در شهر "زیگن" به دنیا آمده و در "کلن" زندگی می‌کند، گفت: «تنها در صورتی که جوامع ما این سفاهت را دیگر نپذیرند، دولت‌ها دست به عمل خواهند زد.»

او افزود که جنگ تنها توسط قدرت‌هایی می‌تواند پایان گیرد که پشت ارتش‌ها و شبه‌نظامیان متخاصم ایستاده‌اند و از جمله این قدرت‌ها ایران، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه و نیز غرب هستند.

کرمانی گفت: «احتمال دارد که ما هر کاری هم که اکنون بکنیم اشتباه باشد، اما بزرگترین اشتباه را در صورتی خواهیم کرد که همچنان هیچ کاری در برابر قتل عامی که در نزدیکی خانه اروپا رخ می‌دهد – به دست "دولت اسلامی" و به دست رژیم اسد - نکنیم یا تنها اقدامی اندک انجام دهیم.»

جایزه صلح ناشران آلمان از سال ۱۹۵۰ جزو معتبرترین جوایز ادبی و فرهنگی این کشور به شمار می‌رود. این جایزه برای ارج نهادن به نویسنده، هنرمند یا دانشمندی در خارج یا داخل آلمان اهدا می‌شود که در حوزه کاری خود، سهمی در تحقق ایده صلح ادا کرده باشد.

نوربرت میلر، ادیب و هنرشناس آلمانی، در نطق ستایش‌آمیز خود هنگام اهدای جایزه به نوید کرمانی گفت: «هیئت داوران جایزه صلح را در زمانی به نوید کرمانی اهدا می‌کند که موج فرار از سرزمین‌ها ابعادی چون کوچ جمعی اقوام را پیدا کرده است. من خوشحال و سرفرازم از اینکه به نام همه‌مان به او تبریک بگویم.»

میلر پیش از این ضمن اشاره به گزارش‌هایی که نوید کرمانی از جمله درباره وضعیت پناهجویان تهیه کرده، گفته بود که این خاورشناس ایرانی- آلمانی در دو حوزه فرهنگی می‌زید و می‌اندیشد.

مبلغ جایزه صلح ناشران آلمان ۲۵ هزار یورو است که از سوی اتحادیه کتابفروشان و ناشران آلمان تامین می‌شود. مراسم اهدای این جایزه، همه ساله پس از پایان نمایشگاه کتاب فرانکفورت، در محل کلیسای پاول برگزار می‌شود.

از معروف‌ترین دریافت‌کنندگان جایزه صلح ناشران آلمان می‌توان به آلبرت شوایترز (۱۹۵۱)، هرمان هسه (۱۹۵۵)، آسترید لیندگرن (۱۹۷۸)، زیگفرید لنتس (۱۹۸۸)، ماریو وارگاس یوسا (۱۹۹۶)، یورگن هابرماس (۲۹۹۱) و اورهان پاموک (۲۰۰۵) اشاره کرد.

سال گذشته این جایزه به جرون لنیر، نویسنده آمریکایی و یکی از پیشگامان و پیشتازان تحقیق در فضای مجازی تعلق گرفت. هیئت داوران در توضیح چرایی اهدای این جایزه اعلام کرده بودند که لنیر، سهمی به سزا در شناساندن خطرات دنیای دیجیتال برای زندگی آزاد افراد ادا کرده است.

نوید کرمانی در رشته‌های خاورشناسی، فلسفه و تئاتر تحصیل کرده و دارای درجه فوق دکترا در رشته خاورشناسی است.

DW.COM

 

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست