تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۶ مه ۲۰۱۸

"داش فرمون" سینمای ایران درگذشت

ناصر ملک‌مطیعی بازیگر سرشناس سینمای ایران بر اثر نارسایی کلیه در تهران درگذشت. او که پس از انقلاب ۱۳۵۷ اجازه حضور در سینما را نیافت در ده‌ها فیلم فارسی از جمله فیلم "قیصر" ساخته مسعود کیمیایی نقش‌آفرینی کرد.

    
default

ناصر ملک مطیعی، یکی از پیشکسوتان سینمای ایران در سن ۸۸ سالگی در تهران درگذشت. به نوشته رسانه‌های ایران او به علت نارسایی کلیه و تنگی نفس از چند روز پیش در بیمارستان بستری شده بود.

ملک مطیعی که بازیگری و کارگردانی ده‌ها فیلم سینمایی را در کارنامه خود داشت، پس از انقلاب ۱۳۵۷ اجازه فعالیت در سینمای ایران نیافت. او تنها در دو فیلم برزخی‌ها ساخته ایرج قادری در سال ۱۳۶۱ و "نقش نگار" ساخته علی عطشنی تولید سال ۱۳۹۲ ایفای نقش کرد.

این بازیگر متولد ۱۳۰۹ اولین بار در ۱۷ سالگی نقشی کوتاه در فیلم "واریته بهاری" ( پرویز خطیبی ۱۳۲۸) بر عهده داشت. از جمله معروف‌ترین فیلم‌هایی که ناصر ملک مطیعی در آن نقش برجسته‌ای ایفا کرده است می‌توان از "قیصر" ساخته مسعود کیمیایی، "طوقی" به کارگردانی علی حاتمی و "سه قاپ" اثر زکریا هاشمی نام برد. آخرین فیلم پیش از انقلاب ملک مطیعی نیز "تا آخرین نقس" ساخته کامران قدکچیان (۱۳۵۷) بود.

او که در زمینه نویسندگی و تهیه‌کنندگی سینما نیز فعالیت‌هایی کرده بود، پس از انقلاب ایران تنها در دو فیلم نقش‌های کوتاهی بر عهده داشت.

ناصر ملک مطیعی در فیلم "قیصر"، ساخته مسعود کیمیایی (۱۳۴۸) به همره بهروز وثوقی، بهمن مفید و پوری بنایی در نقش "فرمان" حضور داشت. این فیلم یکی از فیلم‌های تاثیرگذار بر سینمای ایران محسوب می‌شود.

.http://p.dw.com/p/2yLnn

ناصر ملک مطیعی درگذشت

۰۵/خرداد/۱۳۹۷
ناصر ملک مطیعی در طول دوران فعالیتش در سینمای پیش از انقلاب در بیش از ۹۰ فیلم سینمایی بازی کرد.

ناصر ملک مطیعی، بازیگر قدیمی سینمای ایران،شامگاه جمعه چهارم خردادماه درگذشت.

ناصر ملک مطیعی طی هفته گذشته به دلیل نارسایی کلیه و تنگی نفس در بیمارستان بستری شده بود.

جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سینمای ایران، در واکنش به مرگ ناصر ملک مطیعی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: رفت و به آرزويش كه ديده شدن بر پرده سينما بود نرسيد. چه كسى بايد پاسخگو باشد؟

ناصر ملک مطیعی سال ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و در طول دوران فعالیتش در سینمای پیش از انقلاب در بیش از ۹۰ فیلم سینمایی بازی کرد و ۹ فیلم را نیز به عنوان کارگردان جلوی دوربین برد.

اما پس از انقلاب و تغییر شرایط ،ناصر ملک مطیعی نتوانست به فعالیت های سینمایی خود ادامه دهد. آخرین باری که این بازیگر قدیمی سینمای ایران در فیلمی بازی کرد و روی پرده سینما دیده شد، به سال ۱۳۶۱ و بازی در فیلم «برزخی‌ها» ساخته ایرج قادری مربوط می‌شد.

در این فیلم که مدت کوتاهی روی پرده بود و با اعتراض گروهی از مخالفان، اکرانش متوقف شد، به غیر از ناصر ملک مطیعی، محمدعلی فردین نیز ایفای نقش می‌کرد.

پس از «برزخی‌ها»، فردین و ملک‌مطیعی دیگر اجازه فعالیت در سینمای ایران را نیافتند و برخی دیگر از بازیگران این فیلم مانند ایرج قادری و سعید راد نیز پس از بازی در چند فیلم دیگر، سال‌ها از فعالیت در سینمای ایران منع شدند.

در سال‌های بعد از انقلاب و در دوران ممنوعیت فعالیت ناصر ملک‌مطیعی، تلاش‌هایی برای حضور دوباره او در برخی فیلم‌های سینمایی صورت گرفت؛ مهمترینِ آنها، تلاش مسعود کیمیایی برای گرفتن اجازه بازی او در فیلم «سربازهای جمعه» در سال ۸۲ بود.

کیمیایی می‌خواست نقش گروهبان میانسال فیلم خود را به ناصر ملک‌مطیعی بسپارد اما این اجازه به او داده نشد تا سرانجام این نقش نصیب بهزاد جوانبخش شود.

کمال تبریزی و تهیه‌کننده‌اش هم بدشان نمی‌آمد تا ناصر ملک مطیعی ایفاگر یکی از نقش‌های فیلم «پاداش» باشد. فیلمی که سال ۸۷ جلوی دوربین رفت و حتی تست گریم این بازیگر هم زده شد، اما اجازه بازی به او داده نشد.

اما سرانجام رویای دیده شدن دوباره روی پرده، در حالی که ناصر ملک مطیعی وارد نهمین دهه زندگی‌اش شده، محقق شد.

با اکران فیلم سینمایی «نقشِ نگار»، ناصر ملک‌مطیعی بعد از ۳۳ سال دوباره روی پرده سینماهای ایران رفت.

او پس از بازی در فیلم «نقش نگار» و حضور مجدد در یک فیلم سینمایی پس از ۳۱ سال، این‌گونه از عشقش به سینما گفته بود:‌ «دیگر توانی برای کار کردن در سینما ندارم اما زمانی که دوربین فیلمبرداری را می‌بینم خاطرات برایم زنده می‌شود؛ من در سینما هرگز دنبال فخرفروشی نبوده‌ام بلکه سینما برای من عشق است».

https://www.radiofarda.com/a/nasser-malek-motiei/29251281.html
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست