تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸

ناصر ایرانی، نویسنده رمان «آتش و دود» درگذشت

۰۳/آبان/۱۳۹۷
ناصر ایرانی در دهه ۱۳۳۰ برای حدود چهار سال عضو سازمان جوانان حزب توده بود.

ناصر ایرانی، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس، شامگاه چهارشنبه دوم آبان ماه پس از تحمل بیماری طولانی در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

این نویسنده در کارنامه کاری خود ده‌ها کتاب دارد که حوزه‌های مختلفی همچون رمان، نمایشنامه، ادبیات کودک و آموزش داستان‌نویسی را شامل می‌شود.

اما شاید یکی از معروف‌ترین آثار وی رمان «آتش و دود» باشد که سال ۱۳۷۷ به صورت پاورقی در روزنامه «جامعه» منتشر شد، روزنامه‌ای که به دنبال پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ آغاز به انتشار کرد و از اولین نشریات اصلاح‌طلب به شمار می‌آمد.

رمان «آتش و دود» یکی از دلایل توقیف روزنامه «جامعه» در اواخر تیر ۱۳۷۷ نیز بود و دادگاه آن را مصداق «توهین به مقدسات» و «اشاعه مطالب خلاف عفت عمومی» خواند.

از دیگر آثار ناصر ایرانی می‌توان به رمان «زنده باد مرگ» اشاره کرد که اثری در نقد روشنفکران ایرانی توصیف شده و در همان دهه ۱۳۶۰، علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهوری وقت ایران، خواندن آن را توصیه کرده بود.

«سختون» داستانی برای کودکان و نوجوانان، نمایشنامه‌های «ما را مس کنید»، «ماه عسل» و «هنر رمان» از جمله دیگر آثار وی هستند.

هنوز خبری درباره چگونگی مراسم مربوط به درگذشت ناصر ایرانی اعلام نشده چرا که آقای ایرانی وصیت کرده بود که بدنش پس از مرگ، برای امور تحقیقاتی به دانشگاه تهران اهداء شود.

قاسمعلی فراست، داستان‌نویس و از دوستان ناصر ایرانی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا این امر را تایید کرده و گفته که احتمالا مراسمی در دانشگاه تهران برگزار شود.

ناصر ایرانی متولد ۱۳۱۶ در تهران بود. وی در دهه ۱۳۳۰ برای حدود چهار سال عضو سازمان جوانان حزب توده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا/ س.ن/ک.ر
.https://www.radiofarda.com/a/iranian-author-nasser-irani-passed-away/29563963.html

ناصر ایرانی، مرگ در انزوا

ایرانناصر ایرانی رمان‌نویس و نمایش‌نویش پرکاری بود

ناصر ایرانی، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس پرکار و نامدار دهه‌ چهل و پنجاه، شامگاه چهارشنبه دوم آبان در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

ایرانی در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. مدتی عضو سازمان جوانان حزب توده‌ی ایران شد و بعدها از سازمان جوانان جدا شد و انتقاداتی به مشی حزب توده وارد کرد. وی پس از سال‌های طولانی تحمل بیماری در حالی درگذشت که همچنان آثاری از او در اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بایگانی شده و اجازه‌ چاپ ندارند.

او سه جلد رمان درباره انقلاب نوشته بود که هرگز چاپ نشد. چند سال پیش هم خاطرات و شرح زندگی سیاسی، اجتماعی و ادبی خود را با عنوان "اعترافات گرگ تنها" نوشت، اما آن کتاب هم در اداره کتاب وزارت ارشاد ماند و تا به امروز منتشر نشده است.

از معروف‌ترین نمایشنامه‌های او می توان به "ما را مس کنید"، "سه نمایش‌نامه کسالت‌بار"، "قتل"، "در پایان" و "حفره" اشاره کرد. او همچنین از چهره‌های پیشگام ادبیات نوجوان در ایران بود. "سختون"، "نورآباد، دهکده من"و "کلوخ انداز" از جمله کتاب‌های او در حوزه کودک و نوجوان است. آثاری که بسیاری از کودکان و نوجوانان متولد دهه‌ شصت با آنها خاطره دارند.

رمانگفته می‌شود "زنده باد مرگ" از مهمترین آثار اوست

علاوه بر این او کتاب‌هایی چون "هنر رمان" و "داستان، تعاریف و ابزارها" که آثاری هستند درباره‌ نقد، فنون و شیوه‌های داستان و رمان نویسی را به نگارش درآورد.

به اعتقاد بسیاری رمان "زنده‌باد مرگ" ماندگارترین و بهترین اثری است که ناصر ایرانی از خود بر جای گذاشت، اثری که آیت‌الله خامنه‌ای در زمان ریاست جمهوری خود مطالعه آن را توصیه کرده بود.

داستان در اواخر سلطنت پهلوی می گذرد. ساواک به سراغ محمد زمانی، نویسنده‌ای که مدتی را به علت نوشته‌هایش در زندان بوده، می‌رود و از او می‌خواهد که مخفی‌گاه یکی از انقلابیون به نام ابراهیمی را، که از دوستان دوران قدیم محمد است، پیدا کند. ساواک او را تهدید می‌کند که چنانچه راضی به همکاری نشود، گفتگوی تلویزیونی‌ای را که محمد در زندان و در شرایط بحرانی به آن تن داده و در آن اظهار پشیمانی نموده است، پخش خواهند کرد.

"زنده باد مرگ" به نوعی شرح کابوس‌ها و درگیری‌های ذهنی قهرمان داستان است و به خوبی می‌توان رد پای این جدل‌های ذهنی را در شخصیت ناصر ایرانی نیز دنبال کرد. او همچون قهرمان داستان‌ش بارها با تغییر ایدئولوژی و آرمان‌ و کنش‌های سیاسی‌اش در روزهای پر حادثه‌ انقلاب این مجادلات را با تمام وجود تجربه کرده و زیسته بود.

ناصر ایرانی در دوران هشت ساله‌ جنگ به درخواست خودش برای نوشتن داستان و رمان به جبهه‌ها رفت. او که سال‌های اخیر در انزوای حرفه‌ای می‌زیست، وصیت کرد بدنش پس از مرگ برای امور تحقیقاتی به دانشگاه تهران اهدا شود.

http://www.bbc.com/persian/iran-45991340
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست