تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶ آپريل ۲۰۱۸

پیام نرگس محمدی به مراسم جایزه ساخاروف: سیطره دین بر علم و اندیشه در ایران، یادآور دوران قرون وسطاست

۲۷/فروردین/۱۳۹۷
نرگس محمدی به ۱۶ سال زندان محکوم شده، مدت‌ها را در سلول انفرادی به سر برده و به بیماری‌های «آمبولی ریه» و «فلج عضلانی» مبتلا است.

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر، در پیامی به مراسم اعطای جایزه ساخاروف به او، ضمن تاکید بر دو «مطالبه» استقلال دانشگاه‌ها و «ساختن جامعه‌ مدنی حقیقی» اعلام کرد که «سیطره دین بر علم و اندیشه در ایران، یادآور دوران قرون وسطا است».

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا در سال ۲۰۱۷ مشترکاً به نرگس محمدی و انجمن راوی کوچیمانچی برای توسعه هند تعلق گرفته و مراسم اعطای این جایزه روز یکشنبه در شهر کلمبوس ایالت اوهایو در آمریکا برگزار شد.

پیام نرگس محمدی به این مراسم توسط نیره توحیدی استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا قرائت شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در این پیام اعلام کرد که شهروندان ایران با «استبدادی» درگیر هستند که «تنوع ایده‌ها را تاب نمی‌آورد؛ منطق را نه با منطق، استدلال یا گفت‌وگو، بلکه با سرکوب پاسخ می‌گوید».

وی با اشاره به حبس‌های طولانی‌مدت برای روشنفکران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی و حصر افرادی چون آیت‌الله منتظری و سران جنبش سبز افزود: «منظور من از استبداد قدرتی است که خود را مافوق قانون می‌داند ...حاکمی که استفاده از شکنجه سفید- حبس متهمان در سلول‌های انفرادی- را برای زندانیان سیاسی به امری معمول و رایج تبدیل کرده است».

نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر همچنین با اشاره به شرایط سلول‌های انفرادی، تاکید کرد: «به این شرایط فشار بازجویی، تحقیر، تهدید، فریاد، ضرب‌وشتم، توهین، خوراندن داروهایی نامعلوم و بدون برچسب، توهین‌های جنسی، بی‌خوابی، ترس و اضطراب -همه برای گرفتن اعتراف اجباری- را اضافه کنید».

به گفته خانم محمدی، «سلول انفرادی، با هدف شستشوی مغزی به کار گرفته می‌شود تا انسان‌ها در محرومیت از شرایط زیست طبیعی بشر، شاخصه انسان بودن یعنی افکار و عقایدشان را از دست بدهند یا سلامت جسمی و روحی و روانی‌شان به خطر افتد».

نرگس محمدی پارسال نیز در نامه‌ای خطاب به اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، سلول انفرادی را «مصداق شکنجه» خوانده و از آنان خواسته بود که با تشکیل کمیته‌ای ابعاد حقوقی و امنیتی پدیده سلول انفرادی را بررسی کنند.

این فعال حقوق بشر که به ۱۶ سال زندان محکوم شده، مدت‌ها را در سلول انفرادی به سر برده و به بیماری‌های «آمبولی ریه» و «فلج عضلانی» مبتلا است.

در بیانیه انجمن فیزیک آمریکا اعلام شده که جایزه ساخاروف به دلیل «رهبری در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی‌قید و شرطش برای ترویج حقوق بشر و آزادی‌های مردم ایران» به نرگس محمدی تعلق گرفته است.

«سیطره دین بر علم و اندیشه در ایران، یادآور دوران قرون وسطا است»

نرگس محمدی در پیام خود همچنین «نهادینه کردن تبعیض جنسیتی و جنسی، مذهبی، قومی و ایدئولوژیک به خصوص علیه زنان» و «مدیریت بی‌کفایت و فساد افراد و دستگاه‌های دولتی» را از جمله دیگر ویژگی‌های حکومت استبدادی دانست.

نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر خطاب به اعضای انجمن ساخاروف دو مطالبه استقلال دانشگاه‌ها و «نیاز به ساختن یک جامعه‌ مدنی حقیقی» را مطرح کرد.

وی با اشاره به اخراج اساتید و محرومیت برخی از دانشجویان از جمله دانشجویان بهایی تاکید کرد که «تسلط دولت و سیطره دین بر علم و اندیشه در ایران، یادآور دوران قرون وسطا در اروپا است».

خانم محمدی همچنین نوشت که «راه رسیدن به دموکراسی در جامعه ایران نه جنگ و خشونت، و نه دخالت نظامی کشورهای خارجی، بلکه تحقق جامعه مدنی است».

وی با اشاره به «وحشت» حکومت جمهوری اسلامی از نهادهای مدنی تاکید کرد که این حکومت حتی فعالیت نهادهای صنفی چون انجمن حمایت از کودکان کار را بر‌ نمی‌تابد‌.

نرگس محمدی در پایان این پیام تاکید کرد: «برای نهادینه کردن حقوق بشر و رسیدن به صلح بین مردم و حاکمان، من محرومیتم از آزادی و حقوق انسانیم را تاب خواهم آورد، گرچه جدایی از فرزندانم برایم رنجی کمتر از جان‌کندن نیست».

وی اضافه کرد: «من یک زنم، یک مادر، و با تمام زنانگی و عواطف مادرانگی‌ام، در جستجوی جهانی عاری از خشونت و بی‌عدالتی هستم حتی اگر خود ده‌ها بار از خشونت و ناعدالتی رنج کشیده‌ام».

علی و کیانا دو فرزند خردسال نرگس محمدی و تقی رحمانی، همراه با پدرشان در پاریس زندگی می‌کنند و وی از خرداد ۹۴ با فرزندانش ملاقات نکرده است.

خانم محمدی سال ۹۵ در اعتراض به ممانعت مقامات قضایی ایران از تماس تلفنی با فرزندان خردسالش اعتصاب غذا کرده بود.

درخواست‌های بسیاری برای آزادی نرگس محمدی مطرح شده است اما مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تاکنون به این درخواست‌ها توجهی نکرده‌اند.

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا در سال ۲۰۱۴ نیز به امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک، تعلق گرفت که پس از سفری که در سال ۸۹ به ایران داشت بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او شهریور پارسال و پس از دست دادن یک کلیه خود در زندان به صورت مشروط آزاد شد.

این جایزه به نام آندره ساخاروف، دانشمند و ناراضی مشهور روسی، نامگذاری شده است و به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه ترویج حقوق بشر و دمکراسی در جهان فعالیت می‌کنند.

بر اساس گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر و رادیو فردا/ ا.م /ک.ر

https://www.radiofarda.com/a/f4_narges_mohammadi_message_sakharov_prize/29170831.html

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی اعطا شد

مراسم اهدای جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی برگزار شد. این جایزه همه‌ساله به کسانی تعلق می‌گیرد که برای پیشبرد حقوق بشر فعالیت می‌کنند.

نیره توحیدی به نیابت از نرگس محمدی جایزه ساخاروف را از دکتر راجر فالکون، پروفسور فیزیک دانشگاه برکلی تحویل گرفت

نیره توحیدی به نیابت از نرگس محمدی جایزه ساخاروف را از دکتر راجر فالکون، پروفسور فیزیک دانشگاه برکلی تحویل گرفت

مراسم اهدای جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) در شهر کلمبوس ایالت اوهایوی آمریکا برگزار شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این جایزه به نیابت از نرگس محمدی به دکتر نیره توحیدی استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا اهدا شد. همسر و برادر خانم محمدی به ‌علت سختگیری‌های دولت آمریکا در صدور ویزا برای ایرانیان، امکان حضور در این مراسم را پیدا نکردند.

در این مراسم همچنین هادی قائمی سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز حضور داشت. نیره توحیدی به نیابت از نرگس محمدی جایزه ساخاروف را از دکتر راجر فالکون، پروفسور فیزیک دانشگاه برکلی تحویل گرفت.

همچنین پیامی که نرگس محمدی از زندان برای این مراسم فرستاده بود توسط خانم توحیدی قرائت شد.

نرگس محمدی که تحصیل‌کرده رشته فیزیک است در پیام خود آورده بود: «وقتی در دانشگاه فیزیک کوانتوم می‌خواندم که درکی از جهان پیدا کنم، از لذت لبریز می‌شدم. اما همزمان ذهنم درگیر شرایط خفقان حاکم بر کشورم بود و ظلم و استبدادی که دانشگاه‌ها، روشنفکران و مطبوعات را در رنج و فشار قرار می‌داد. مثل خیلی افراد دیگر در دانشگاه‌مان، من هم احساس کردم باید به نبرد برای آزادی بپیوندم.»

این فعال مدنی زندانی همچنین به فشارهای موجود در ایران اشاره کرده  و حکومت ایران را "حکومتی استبدادی" خوانده که این استبداد را در همه زمینه‌ها اعمال می‌کند، حتی در زمینه‌های علمی.

نرگس محمدی نوشته است: «استبداد در عرصه اقتصاد نیز نقشش را ایفا می‌کند. ایران، کشوری ثروتمند از فروش گاز و نفت است، اما میلیون‌ها ایرانی از استانداردهای معمولی زندگی محروم هستند. مدیریت بی‌کفایت و فساد افراد و دستگاه‌های دولتی منجر به بیکاری در ابعادی عظیم، فقر و محرومیت فراگیر مردم حتی از حقوق اقتصادی‌شان شده است.»

Iran- Narges Mohammadi- Sakharov Preis (privat)

نیره توحیدی به نیابت از نرگس محمدی جایزه ساخاروف را تحویل گرفت

این فعال مدنی زندانی در پایان پیامش آورده است: «به خوبی می‌دانم که جامعه‌ی فیزیک آمریکا که این جایزه را به من اعطا کرده، بسیاری از دانشمندان و فیزیکدانان تراز اول جهان از اعضایش هستند و زبانم از تقدیر و سپاس از موهبت شما قاصر است. من برای ساحت علم و اندیشمندانی چون شما بی‌نهایت احترام قائل هستم. تعمق بر پرسش‌هایی چون روابط دیالکتیکی میان بودن و شدن به من الهام داده و باورهایم را استحکام بخشیده است.»

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به طور مشترک به نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در ایران و راوی کوچی‌مانچی، فیزیکدان هندی تعلق گرفت.

انجمن فیزیک آمریکا دلیل انتخاب نرگس محمدی برای اعطای این جایزه را اینگونه عنوان کرده است: «نرگس محمدی در سال ۲۰۰۹ زمانی که از شرکت بازرسی مهندسی اخراج شد، کار خود را در زمینه‌های علمی از دست داد. او از همان سال یک دوران پر از دستگیری و زندان را آغاز کرد و مدتی برای درمان، موقتاً آزاد شد. سلول انفرادی و مشکلات زندان باعث چند بیماری او شد از جمله لخته خون در ریه و اختلال نورولوژیکی که منجر به تشنج می‌شود. و همه اینها بهای فعالیت‌های حقوق بشری او بوده است.»

انجمن فیزیک امریکا همه ساله به یاد دانشمند معترض، آندره ساخاروف، جایزه‌ای را به کسانی که برای پیشبرد حقوق بشر فعالیت می‌کنند، اهدا می‌کند. این جایزه در سال ۲۰۰۴ به امید کوکبی دانشجوی دکترای فیزیک اهدا شد که در سال ۱۳۸۹ در ایران بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد. امید کوکبی شهریور ماه گذشته به صورت مشروط از زندان آزاد شد اما همچنان ممنوع‌الخروج است.

انجمن فیزیک آمریکا که یکی از تشکل‌های مدنی بزرگ علمی و پژوهشی غیرانتفاعی این کشور است، دارای بیش از ۵۴ هزار عضو فیزیکدان از دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در امریکا و خارج از امریکاست. این انجمن، کمیته ویژه «حمایت از آزادی‌های فکری و پژوهشی» دارد که همه ساله وضعیت دانشمندان و فیزیکدانانی را که در آمریکا یا سایر کشورها مورد تعرض سیاسی قرار گرفته‌اند مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش دوم مراسم اهدای جایزه ساخاروف روز دوشنبه ۱۶ آوریل برگزار خواهد شد.

.http://www.dw.com/fa-ir/a-43400673
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست