تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷

نادر گلچین، خواننده سرشناس موسیقی ایرانی در ۸۱ سالگی درگذشت
۳۱/شهریور/۱۳۹۶

به نوشته رسانه‌های ایران نادر گلچین، خواننده سرشناس و قدیمی موسیقی ایرانی، پس از مدت‌ها بیماری روز جمعه در ۸۱ سالگی و در بیمارستانی در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، این خواننده سرشناس به علت تشدید بیماری قلبی – ریوی‌اش از چند هفته پیش در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان گاندی تهران بستری بود.

نادر گلچین در سال ۱۳۱۵ در شهر رشت به دنیا آمد و در دهه‌های چهل و پنجاه خورشیدی، به خواننده‌ای صاحب سبک تبدیل شد که با آهنگسازانی از قبیل فریدون شهبازیان، فرامرز پایور، همایون خرم و عماد رام همکاری داشت.

در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ از نادر گلچین تنها یک آلبوم با عنوان «گریز» منتشر شد >گفتاوری از سایت رادیوفردا

نادر گلچین

نادر گلچین (زاده ۱۶ آذر ۱۳۱۵ رشت - وفات ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ) خواننده آواز سنتی اهل ایران بود.

نادر گلچین از جمله خوانندگان صاحب سبک و دارای صدایی خاص خود بود. بیشتر آثار او به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد. از آثار مهم او در آن دوران می‌توان به «یوسف گم گشته» اشاره کرد و از دیگر آثار او می‌توان به تصنیف مرغ سحر، ناوک مژگان، قصه شهر عشق، مسبب، من دیگه بچه نمیشم و آلبوم‌های گریز، نفس باد صبا، زلف بنفشه یاد کرد.
در سالهای پس از انقلاب پس از ۳۵ سال کناره‌گیری تنها آلبومی به نام «گریز» که کار مشترک با فریدون شهبازیان است را منتشر کرد.
گلچین صدایی خاص با سوزی پنهانی و نیز پخته و پرورده داشت که با ساختار ارکستری هماهنگی زیادی دارد. او همچنین از تحریرهای شمرده و پخته آوازی برخوردار بود و سعی می‌کرد که محدوده صدایش را بشناسد و در همان محدوده از تمامی ظرفیت‌های صدایی اش بهره ببرد. وی شعر را به خوبی می‌شناخت و به همان خوبی و شمردگی در آوازهایش ادا می‌کرد. او با آهنگسازان و هنرمندان زیادی از جمله فریدون شهبازیان، عماد رام، مجتبی میرزاده، حسن یوسف زمانی، عبدالکریم مهرافشان، عباس خوشدل، همایون خرم، مهدی خالدی، محمد حیدری، فرامرز پایور و دیگران همکاری داشت
وی روز ۴ شهریور ۱۳۹۶ بر اثر تشدید بیماری قلبی ریوی در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان گاندی بستری شد و در نهایت ظهر روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ به گفته فرزندش نازنین گلچین، به دلیل ایست قلبی در سن ۸۰ سالگی درگذشت.
نادر گلچین در سال ۱۳۱۵ در شهر رشت متولد شد. از کودکی به موسیقی علاقه فراوانی داشت و از ۱۲ سالگی همکاری با رادیو رشت را آغاز کرد که در اختیار تیپ رشت بود و زیر نظر مدیران ارتش اداره می‌شد و خواننده محلی گیلان شد. همکاران وی دراین رادیو عبارت بودند از: علی اکبرپور (آلتو، ویولن) نادر پوردلجو (قره‌نی) و عده‌ای دیگر از هنرمندان به نام رشت، که مدت‌ها این همکاری ادامه داشت. سال سوم دبیرستان به هنرپیشگی روی آورد و در تئاتر رشت در نمایشنامه‌های «بارگاه هارون الرشید»، «خواب‌های پینه دوز» شرکت کرد و آوازهایی را در بازیگری اجرا کرد.
نادر گلچین در سال ۱۳۳۹ به تهران آمد و بی‌درنگ فعالیت‌های هنری خود را در اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد. اولین برنامه خود را با ارکستر محمود تاج‌بخش اجرا کرد و تا سال ۱۳۵۴ در این اداره به ترتیب با ارکسترهای فرامرز پایور، عباس خوشدل، عبدالکریم مهرافشان، عماد رام و مصطفی پورتراب ادامه همکاری داد.
او در سال ۱۳۵۰ همکاری خود را با رادیو ایران شروع کرد که تا سال ۱۳۶۲ ادامه یافت. گلچین در برنامه‌های مختلف رادیو، به ویژه برنامه گلها فعالیت چشمگیری داشت؛ و با هنرمندانی چون: فرامرز پایور، منصور صارمی، پرویز یاحقی، حبیب‌اله بدیعی، علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، فضل‌اله توکل، جهانگیر ملک، امیرناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، آبتین اجلالی و منصور نریمان همکاری کرد. از کارهای او که بسیار مورد استقبال شنوندگانش واقع شد، اجرای آهنگ «آمد نوبهار» اثر مهدی خالقی بود که به رهبری فرهاد فخرالدینی بازسازی و با گروه کر رادیو اجرا شد.
نادر گلچین بر اساس قراردادهای فرهنگی ـ هنری بین ایران و دیگر کشورها، همراه با ارکستر فرامرز پایور، به الجزایر رفت و موسیقی سنتی ایران را به هنردوستان آن کشور معرفی نمود. از دیگر کارهای برجسته این هنرمند، کنسرتی بود که به نفع زلزله‌زدگان بوئین‌زهرا، همراه با ارکستر عماد رام برگزار کرد.
نادر گلچین در طول فعالیت‌های هنری خود، متجاوز از ۳۰۰ آواز و آهنگ اجرا کرد و در کنار کار خوانندگی، مدیر مسئول یک شرکت تکثیر نوار مجاز موسیقی نیز می‌باشد.
در سالهای پس از انقلاب نادر گلچین از صحنه موسیقی کشور کناره‌گیری کرد. خود او در اینباره در مصاحبه‌ای با روزنامه همشهری اظهار داشته است: من عضوی از وزارت فرهنگ و هنر بودم سالها در این وزارتخانه با ارکسترهای مختلف همکاری داشتم. آن موقع به اقتضای جوانی حس و حال فعالیت در من زیاد بود ولی با نزدیک شدن به ایام پیری خود به خود میل به فعالیت‌های هنری کاهش یافت. در ظاهر اینطور نشان نمی‌دهم ولی به قول شاعر «بر ظاهر آباد من امید مبند من خانه ویرانه‌ام از من بگریز»
نادر گلچین پس از ۳۵ سال در ایران آلبومی به نام «گریز» منتشر کرد که کار مشترکی با فریدون شهبازیان بود.
در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۸۶ در فرهنگسرای هنر (ارسباران) مراسمی برای نکوداشت نادر گلچین و یادمان محمودی خوانساری برگزار شد و از این هنرمندان عرصه موسیقی تقدیر به عمل آمد.
از ویکی‌پدیا
 


نادر گلچین خواننده آواز معروف «آمد نوبهار» درگذشت

۳۱/شهریور/۱۳۹۶
نادر گلچین با انقلاب سال ۵۷ رفته‌رفته به کنار رفت تا چندی پیش که پس از سی و چند سال آلبومی را با نام «گریز» منتشر کرد.

نادر گلچین، خواننده پیش از انقلاب ایران که با آوازهای «یوسف گم‌گشته» و «من دیگه بچه نمی‌شم» برای نسل‌های مختلف فارسی‌زبانان خاطره‌ساز شد، روز جمعه ۳۱ شهریور در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از نازنین گلچین، فرزند او، نوشت که آقای گلچین به دلیل ایست قلبی در بیمارستان گاندی تهران چشم از جهان فرو بست.

نازنین گلچین همچنین گفته که پدر او به دلیل عارضه ریوی از حدود یک ماه گذشته در بیمارستان گاندی بستری بود.

اوایل شهریور ماه وبسایت خبری افکارنیوز گزارشی به نقل از مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون و برادرزاده نادر گلچین منتشر کرده بود که عنوان می‌کرد آقای گلچین برای سال‌ها با بیماری عفونت ریه دست و پنجه نرم می‌کرد و این بیماری به مرحله حاد رسیده بود.

پیکر نادر گلچین قرار است ساعت ٩ صبح روز یکشنبه، دوم مهرماه، از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شود.

وی متولد سال ۱۳۱۵ در شهر رشت بود و در دوره اوج کار خود با موسیقی‌دانانی چون فرامرز پایور، پرویز یاحقی، جلیل شهناز و فرهنگ شریف کار کرد. اما با انقلاب سال ۵۷ رفته رفته به کنار رفت تا اینکه پس از بیش از سه دهه آلبومی را با نام «گریز» منتشر کرد که در اجرای آن با فریدون شهبازیان همکاری داشت.

از دیگر آوازهای معروف نادر گلچین می‌توان به «آمد نوبهار» و «مسبب» اشاره کرد.

صدیق تعریف، خواننده موسیقی سنتی ایران، در گفت‌وگو با رادیو فردا درباره سبک موسیقی نادر گلچین می‌گوید: «نادر گلچین صاحب امضاء بود، یعنی شبیه هیچ‌کس نبود، چه خواندنش، چه تکنیکش، چه نوع صدایش. تمبر و رنگ صدایش».

وی درباره دلایل کم‌کاری آقای گلچین گفت: «تا آنجایی که یادم هست ایشان ممنوع‌الکار بودند، مدت‌ها گذشت و مثل اینکه یواش یواش امکان ارائه کار برایشان مهیا شد. ولی یک کار برای چهل سال، سی و چند سالی که از انقلاب می‌گذرد، واقعا کار کمی است. کار قابل اعتنایی از نظر کمیت نیست».

دانلود گفت‌وگو با صدیق تعریف، خواننده موسیقی سنتی، درباره نادر گلچین که روز جمعه درگذشت

آقای تعریف تاکید کرد: «متاسفانه نه فقط در مورد ایشان می‌شود این حرف را زد، بلکه اساسا بعد از انقلاب، خوانندگان بسیار درجه یکی ما داشتیم از نظر صدا و قدرت صدا، و تسلط و احاطه بر موسیقی. متاسفانه این خوانندگان به رغم اینکه سن بالایی نداشتند، حول و حوش چهل، چهل و پنج ساله بودند، از ارائه کار محروم شدند. نه تنها آنها، بلکه ما به عنوان مخاطب محروم شدیم از شنیدن صدای این بزرگان عزیز. کسانی مثل آقای اکبر گلپایگانی، مثل آقای ایرج عزیز، به طور مشخص می‌شود جز بهترین صداهای تاریخ موسیقی معاصر می‌شود به حساب آوردشان. شکی در این نیست. ولی در اوج از ارائه کارشان محروم شدند».

این خواننده موسیقی سنتی تصریح کرد: «ای‌کاش این دوستان همان چند سال بعد از انقلاب که کم کم آرامشی پیدا شد، دعوت می‌شدند، به طور مثال می‌گویم، می‌گفتند شما صرفا تشریف بیاورید و در برنامه گلها بخوانید. می‌دانید از سی و چند سال پیش تا به امروز، چند تا کار می‌شد از این بزرگان داشته باشیم که اضافه بشوند به گنجینه فرهنگی صوتی کشورمان؟ که متاسفانه این فرصت از بین رفت».

https://www.radiofarda.com/a/iranian-singer-nader-golchin-passed-away-81/28751285.html
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست