تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  

مشروطه ایرانی؛ گفت‌وگو با ماشاءالله آجودانی

مهرداد قاسمفر
۲۵/تیر/۱۳۹۷

۱۰۹ سال پیش در چنین روزهایی، ایران دستخوش حوادثی بود که بر تاریخ آینده‌اش تأثیر فراوانی گذاشت و بی‌اغراق، بسیاری از رویدادها و موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی ایرانیان تا همین امروز به گونه‌ای ریشه در همان حوادث نیز دارد.

پس از آنکه حکومت مستبد محمدعلی شاه مجلس اول را به توپ بست و سرکوب مشروطه‌خواهان را در دستور کار قرار داد، مبارزان از نقاط مختلف ایران همراه با تفنگچیان و سپاهیان خود رهسپار تهران شدند.

سردار اسعد بختیاری با هزاران سوار مسلح ایل بختیاری از جنوب، و سپهدار تنکابنی با سپاهی از شمال راه تهران را در پیش گرفتند و این دو سپاه در ۲۲ تیرماه در بادامک تهران به هم رسیدند.

به نوشته مورخان، نیروهای محمدعلی شاه که به مصاف این تفنگداران آمده بودند، پس از دو روز درگیری، دو روز بعد در بعدازظهر ۲۴ تیرماه تار و مار شدند و ملّیون و مشروطه‌خواهان سرانجام در ۲۵ تیرماه تهران را فتح کردند.

همزمان با این روزهای تاریخی، از نویسنده کتاب معتبر و ارزشمند «مشروطه ایرانی»، ماشاءالله آجودانی در لندن دعوت کردم برای مروری بر مفاهیم این کتاب.

من مهرداد قاسمفر هستم. این برنامه مرور کتاب رادیو فردا «نمای دور نمای نزدیک» است.

دریافت/دانلودِ فایلِ گفت‌وگو با ماشاءالله آجودانی همزمان با یکصد و نهمین سالروز «فتح تهران»

.https://www.radiofarda.com/a/iv-with-ajoodani/29368206.html
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست