تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید شنبه، 25 فروردین ماه 1397 / 14-04-2018

میلوش فورمن، کارگردان «دیوانه از قفس پرید»، در ۸۶ سالگی درگذشت

۲۵/فروردین/۱۳۹۷

میلوش فورمن، فیلمساز زاده جمهوری چک و برنده دو جایزه سینمایی اسکار، در ۸۶ سالگی درگذشت.

خبرگزاری جمهوری چک (CTK) نقل از مارتینا، همسر این فیلمساز، گزارش داده است که آقای فورمن پس از دوره کوتاه بیماری، روز جمعه در آمریکا درگذشت.

به گفته همسر میلوش فورمن، مرگ او «در آرامش» و در کنار اعضای خانواده و نزدیکان روی داد

این فیلمساز سرشناس چک دو بار با فیلم‌های «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» (که در ایران با عنوان «دیوانه از قفس پرید» مشهور است) و «آمادئوس» جایزه اسکار را در رشته بهترین کارگردانی به دست آورد.

میلوش فورمن در سال ۱۹۳۲ در «چاسلاو»، شهری در نزدیکی پراگ پایتخت چکسلواکی سابق، زاده شد. پدر و مادر او هر دو در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها جان باختند.

فورمن در دهه ۱۹۶۰ ضمن پیوستن به «موج نو»، با فیلمسازان منتقد حکومت کمونیستی در چکسلواکی سابق همراه شد.

در این دوره بود که او با آثاری مانند «پیتر سیاه»، «عشق‌های یک بلوند» در کشور خود به شهرت رسید.

اندکی پیش از حمله شوروی به چکسلواکی، میلوش فورمن ابتدا به فرانسه و سپس به آمریکا مهاجرت کرد. حمله شوروی که در سال ۱۹۶۸ روی داد پایان دوره موسوم به «بهار پراگ» را رقم زد.

فیلم «فرار از خانه» نخستین اثری بود که او در آمریکا و در سال ۱۹۷۱ ساخت. فورمن حدود چهار سال بعد فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» را ساخت که نخستین اسکار کارگردانی را برای او به ارمغان آورد.

این فیلمساز پس از سال‌ها زندگی در ایالات متحده، در سال ۱۹۸۳ به کشورش که هنوز زیر سلطه کمونیست‌ها بود سفر کرد و در آنجا فیلم «آمادئوس» درباره موتزارت، موسیقیدان اتریشی، را ساخت که در ۱۱ رشته نامزد جایزه اسکار شد و نهایتاً هشت جایزه، از جمله بهترین کارگردانی، را کسب کرد.

«رگتایم»، «مو» و «مرد روی ماه» که نامزد اسکار شد از جمله دیگر آثار او هستند.

میلوش فورمن علاوه بر دو جایزه اسکار، در طول سه دهه فعالیت سینمایی خود افتخارات متعدد دیگری، از جمله جایزه بفتا، جایزه گلدن گلوب، خرس طلای برلین، جایزه بزرگ هیئت داوران کن، جایزه بهترین فیلم خارجی جشنواره سزار و چندین جایزه دیگر کسب کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری چک؛ ج./م.ا.
.https://www.radiofarda.com/a/milos-forman-dies-at-86/29167167.html

فورمن، سازنده فیلم "دیوانه‌ای از قفس پرید"، درگذشت

میلوس فورمن، فیلمساز چک‌تبار هالیوود در سن ۸۶ سالگی درگذشت. او یکی از مهمترین سینماگران جهان بود و فیلم‌هایی برجسته مانند "دیوانه‌ای از قفس پرید" و آمادئوس را در کارنامه هنری خود دارد.

Milos Forman - Filmfestival Lyon (Getty Images/AFP/J.-P. Ksiazek)

میلوس فورمن (۱۹۳۲ - ۲۰۱۸)

خبرگزاری چک بامداد شنبه (۱۴ آوریل/ ۲۵ فروردین) از قول همسر فیلمساز نامدار، تأیید کرد که میلوس فورمن شامگاه روز گذشته پس از یک بیماری کوتاه مدت فوت کرده است.

فورمن به سال ۱۹۳۲ در قلمرو چکسلواکی پیشین متولد شد. تنها ۸ سال داشت که پدر و مادرش به دست گشتاپو، پلیس امنیتی آلمان نازی دستگیر شدند و هر دو در اردوگاه کار اجباری جان باختند.

او پس از پایان جنگ جهانی دوم وارد هنرستان فیلم پراگ شد و از پایه‌گذاران سینمای نو در چکسلواکی بود.

پس از حمله تانک‌های شوروی به خاک چکسلواکی و اشغال پایتخت توسط نیروهای پیمان ورشو در اوت ۱۹۶۸، فورمن مانند بسیاری از هنرمندان پشتیبان "بهار پراگ" در مهاجرتی فرارگون به امریکا رفت و در هالیوود به کارگردانی فیلم مشغول شد.

از فورمن فیلم‌های بسیاری به جا مانده که از همه معروف تر فیلم‌های "دیوانه‌ای از قفس پرید" و آمادئوس هستند، که برای هر یک از آنها جایزه اسکار را دریافت کرد.

در "دیوانه‌ای از قفس پرید" جک نیکلسون در نقش بیمار روانی یک تیمارستان نقشی ماندگار ایفا کرد. فیلم آمادئوس به زندگی و مرگ ولفگانگ آمادئوس موتسارت، آهنگساز نابغه اتریشی پرداخته است.

میلوس فورمن در سال‌های آخر زندگی در آرامش در ایالت کانتیکات (در شرق امریکا) زندگی می‌کرد و هنگام مرگ ۸۶ سال داشت.

http://www.dw.com/fa-ir/a-43385789
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست