تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  

مهوش ثابت برنده جایزه «نویسنده دلیر» انجمن جهانی قلم شد

۱۹/مهر/۱۳۹۶
مهوش ثابت

مهوش ثابت، از رهبران جامعه بهایی ایران، شاعر و آموزگار، که به تازگی پس از ۱۰ سال از زندان آزاد شده، برنده جایزه سالیانه «نویسنده دلیر» از سوی انجمن جهانی قلم، «‌پـِن»، در بریتانیا شد.

روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ماه، مایکل لانگلی، شاعر ایرلندی در مراسم اهدای جایزه موسوم به «جایزه جهانی پینتر به نویسنده دلیر» که در کنار «جایزه پینتر» از سال ۲۰۰۹ به این‌سو داده می‌شود، خانم ثابت را دیگر برنده سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.

مراسم انجمن جهانی قلم در «کتابخانه بریتانیا» در لندن و از سوی انجمن جهانی قلم در بریتانیا، برپا شده بود. مایکل لانگلی خود از دیگر برندگان این جایزه‌های مشترک در سال جاری‌ست.

شاعر ایرلندی در مراسم روز سه‌شنبه گفت «فروتنانه» جایزه پینتر را با مهوش ثابت مشترک شده و افزود خانم ثابت «قلبا شاعری غنایی‌ست که زیبایی جهان را می‌سراید».

آقای لانگلی گفته است «رویاپردازی او حماسی‌ست. اشعارش قصد پرواز دارند». او در عین حال گفته زندانی شدن مهوش ثابت «معصیت علیه نور بود».

مهوش ثابت، که از رهبران جامعه بهایی در ایران نیز هست، ۲۷ شهریور ماه، پس از تحمل محکومیتی ۱۰ ساله، از زندان آزاد شد.

خانم ثابت در اسفند ماه ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده و یکی از هفت تنی بود که جامعه بهاییان ایران، موسوم به «یاران» را اداره می‌کرد. او در زمان بازداشت ۵۴ سال داشت و پیشتر آموزگار و مدیر مدرسه بود.

جامعه جهانی بهاییان در مورد بازداشت رهبران این جامعه در ایران گفته بود «تمامی این هفت نفر برای هفته‌ها در سلول انفرادی محبوس، از تماس با دنیای بیرون محروم بودند و رفتارهای سخت و طاقت‌فرسا و فشارهای روانی و جسمانی بسیاری را متحمل شدند».

دادسرای تهران در کیفرخواست خود این هفت تن را به «جاسوسی برای اسرائيل»، «توهين به مقدسات» و «تبليغ عليه نظام» متهم کرده بود. اما سخنگوی جامعه بهاییان گفته بود «تنها جرم بازداشت‌شدگان اعتقاد به دین بهایی‌ست».

.https://www.radiofarda.com/a/pen-mahvash-saabet/28785891.html
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست