تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  

لیلا حاتمی: شرم‌آور است که مردم فقط می‌توانند به قیمت جان‌شان اعتراض کنند

۰۲/اسفند/۱۳۹۶
لیلا حاتمی از اوایل دهه ۱۳۷۰ به طور جدی وارد سینما شد و در سه دهه گذشته در ۳۳ فیلم ایفای نقش کرده است.

لیلا حاتمی بازیگر سینما که در این دوره از جشنواره فیلم برلین حضور یافته است با اشاره به اعتراضات سراسری دی‌ماه در ایران از سرکوب معترضان ابراز تاسف و خشم کرد.

خانم حاتمی در کنفرانس خبری فیلم سینمایی «خوک» به کارگردانی مانی حقیقی که در بخش مسابقه جشنواره برلین به نمایش درآمده بود، گفت: «می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و خشم و تاسف عمیق‌ام را نسبت به نحوه برخورد اخیر با معترضان در ایران ابراز کنم».

بازیگران معروف سینمای ایران کمتر به صراحت درباره رخدادهای سیاسی کشور موضع‌گیری می‌کنند، مگر در فواصلی مانند انتخابات، همان‌طور که لیلا حاتمی نیز در سخنان خود عنوان می‌کند «برای اولین بار است در مسائل سیاسی دخالت می‌کند».

اما اعتراضات دی‌ماه که حدود صد شهر کشور را فرا گرفت، باعث شد شماری از هنرپیشگان ایرانیاعلام موضع کنند از جمله ترانه علیدوستی و مهناز افشار که از نیروهای امنیتی و انتظامی خواستند از «برخورد فیزیکی» با معترضان خودداری کنند.

حمید فرخ‌نژاد نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت که «حکومت با کفر باقی می‌ماند، اما با ظلم دوامی نخواهد داشت». و هدیه تهرانی در متن بلندتری، نابسامانی‌های اجتماعی و سیاسی متعددی که جامعه ایران را تهدید می‌کند برشمرد و نوشت که بالاخره پس از مدت‌ها «تحمل در خویشتن خویش و یا خود را به خواب زدن و امید به فردا داشت، فریادهای درون به بیرون و به کوچه‌ها کشیده شد».

در این حال موضع‌گیری لیلا حاتمی در جشنواره برلین اعتراض برخی رسانه‌های وابسته به حکومت ایران را به دنبال داشته است و از جمله باشگاه خبرنگاران جوان آن را «عجیب» نامید و نوشت که او از «آشوبگران» حمایت کرده است.

لیلا حاتمی در ادامه سخنان خود با اشاره به کشته شدن شماری از معترضین گفت: «شرم‌آور است که در کشورم مردم فقط می‌توانند به قیمت جان‌شان اعتراض کنند».

گزارش‌های دولتی در ایران حکایت از آن دارد که در جریان اعتراضات دی‌ماه امسال دستکم ۲۵ نفر کشته و نزدیک به پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

لیلا حاتمی از اوایل دهه ۱۳۷۰ به طور جدی وارد سینما شد و در سه دهه گذشته در ۳۳ فیلم ایفای نقش کرده و جوایز متعدد سینمایی دریافت کرده است. از معروفترین فیلم‌های وی می‌توان به «دلشدگان»، «لیلا» و «جدایی نادر از سیمین» اشاره کرد.

اظهارات او در جشنواره فیلم برلین موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته که در حمایت یا علیه او بوده است. کاربری به اسم «بهار» در توئیتر نوشت: «واقعا کاش لیلا حاتمی و مسعود شجاعی‌ها تکثیر بشن. کاش اونقد شرف داشته باشیم که در برابر ظلم‌سکوت نکنیم و بی پروا با تریبونی که در اختیار داریم حقایق رو بازگو کنیم».

اما از سویی مخالفان نیز عنوان کرده‌اند که چرا خانم حاتمی مقابل خارجی‌ها چنین سخنانی گفته یا کاربری مدعی شده همین سخنان لیلا حاتمی «نشان‌دهنده آزادی در ایران است»​

بر اساس فیلم اظهارات لیلا حاتمی و گزارش‌های رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر
.https://www.radiofarda.com/a/iranian-actress-leila-hatami-remarks-recent-protests-in-iran/29055234.html
 

لیلا حاتمی: از نحوه برخورد با معترضان عمیقا عصبانی‌ هستم

  • تاریخ 21.02.2018

لیلا حاتمی‌ هنرپیشه ایرانی در کنفرانس خبری فیلم "خوک" ساخته مانی حقیقی در فستیوال فیلم برلیناله در برلین‌ از نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان در دی ماه امسال به‌تندی انتقاد کرد.

Berlinale 2018 - Film Khook - Schwein von Mani Haghighi mit Leila Hatami und Hasa Majuni (picture alliance/dpa/J. Kalaene)

لیلا حاتمی در فستیوال فیلم برلیناله گفت:«می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و عصبانیت و ناراحتی شدید خود از نحوه برخورد با معترضان در ایران را اعلام کنم.»

این هنرپیشه ایرانی گفت:«شرم‌آور است که در کشور من شهروندان تنها به بهای جانشان می‌توانند اعتراض خود را بیان کنند.»

سخنان لیلا حاتمی واکنش‌های دوگانه‌ای را برانگیخته است. در حالی که در شبکه‌های اجتماعی اظهارات او به طور گسترده‌ای منعکس شده و مورد استقبال قرار گرفته است، رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی از خانم حاتمی انتقاد کرده و به آن واکنش منفی نشان داده‌اند.

خبرگزاری فارس‌، در واکنش، این سخنان را "عجیب" توصیف کرده و لیلا حاتمی را به حمایت از کسانی که آنها را آشوبگر خوانده، متهم کرده است.

در دی ماه امسال (۱۳۹۶)، بیش از ۷۰ شهر ایران صحنه اعتراضات و تظاهرات ضد حکومتی بودند. بر اساس گزارش‌های رسمی در جریان این اعتراضات دست‌کم ۲۳ نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر بازداشت شدند. حداقل، سه تن از بازداشت‌شدگان در زندان جان خود را از دست دادند و مقامات مسئول اعلام کردند که آنها خودکشی کرده‌اند.


http://www.dw.com/fa-ir/a-42686044
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست