دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

اطلاعیه­ی کانون نویسندگان ایران
در باره­ی کمک به زلزله­زدگان آذربایجان شرقی

بیش از دو ماه از لرزش زمین در آذربایجان شرقی می­گذرد. خبرها حاکی است هیچ بهبود اساسی­ در وضع مردم زلزله­زده ایجاد نشده و آنها همچنان با مصایبی جانکاه دست به گریبانند. از تامین مسکن و بهداشت خبری نیست؛ بسیاری در چادر زندگی می­کنند و گاه حریق تتمه­ی دارایی­شان را می­بلعد یا جان­شان را می­گیرد؛ بارش برف و باران نیز آوارهای زلزله را به باتلاقی از گل بدل کرده و همراه با کمبود سوخت و سرمای هوا مردم مصیبت­زده و دغدار را به رنجی مضاعف دچار ساخته است؛ محصولات کشاورزی­ آنها بر زمین مانده و احشام که وسیله­ی معاش این هستی­باختگان است، بی­هیچ جان­پناهی در سرما و بیماری در حال تلف شدن یا به یغما رفتن به چنگ فرصت­طلبان سودجوست، و دور نیست که در ادامه­ی این وضع حیوانات درنده نیز سهمی طلب کنند.
موج انسانی کمک­ها که در روزهای نخست زمین­لرزه به پا خاست، نوید می­داد : "ایام غم نخواهد ماند". اما حاکمیت، که گویا از زلزله­ی بم درس­های تازه­ای گرفته بود، با دستگیری و بازداشت بسیاری از داوطلبان و ایجاد فضای پلیسی در منطقه پاسخ این موج را داد و خود نیز به پراکندن وعده و وعید پرداخت بی­آ­ن که کار درخور اعتنایی برای زلزله­زدگان انجام دهد؛ حال آن که تامین فوری نیازهای مردم مصیبت­دیده وظیفه­ی دولت است و انجام آن را بی­کم و کاست باید خواست.
اگر طبیعت بر بستر بی­عدالتی اجتماعی  آغازگر بی­خانمانی و افزایش رنج مردم آذربایجان شرقی شد، دنباله­ی این مصایب امری کاملا اجتماعی است. باید بکوشیم دامنه­ی فاجعه کوتاه­تر شود. نگذاریم خاک شدن هستی مردم با نفس سرد پاییز و زمستان به مصیبت عظیم­تری بیانجامد.
کانون نویسندگان ایران  کمک به مردم آسیب­دیده را وظیفه­ی انسانی خود می­داند. به همین منظور، پیش­تر،  در زلزله­های رودبار، طبس، بم، سیل مازندران و . . . در کنار مردم قرار گرفت و به قدر توان خود کوشید از آلام آنها بکاهد. این بار نیز وظیفه­ی خود دانست به حمایت از زلزله­زدگان آذربایجان شرقی برخیزد. به همین منظور مبلغ 25500000 ریال (دو میلیون و پانصد و پنجاه هزار تومان) وجه نقد گردآوری کرد که آن را از مجاری مورد اعتماد خود به دست زلزله­زدگان می­­رساند. پرداخت این مبلغ ناچیز صرفاً حرکتی نمادین و حاکی از همبستگی کانون با زلزله­زدگان است. به این طریق می­خواهیم به آنها بگوییم : در کنارتان هستیم.

کانون نویسندگان ایران
26 مهر 1391

 

www.kanoon-nevisandegan-iran.org

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست