دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

بیانیه کانون نویسندگان
در گرامی داشت سیزده آذر روز مبارزه با سانسور

 

مرور یک سال گذشته از منظر تولیدات هنری و ادبی ، و وضعیت آزادی بیان نشان می­دهد که دستگاه فراگیر سانسور با جدیت تمام  فعالیت ویران­گرش را ادامه داده است و گویا عزم خویش جزم کرده تا اندک اقبال باقی مانده ­ی مردم به آثار هنری و ادبی را از آنها بگیرد. در این میان اوضاع اقتصادی که در چند ماه گذشته بر وخامت آن افزوده شده به یاری این دستگاه آمده و دور نیست که بحران تشدید یافته­ی کنونی به تعطیلی کامل عرصه­­­هایی چون نشرکتاب، سینما ، موسیقی ، تئاتر و . . . بیانجامد.
دستگاه سانسور عامدانه بر فضای بی­اعتمادی فعالان  تولیدات هنر و ادبیات نسبت به فعالیتشان  دامن می­زند. حتی به "مجوز"های صادر شده­اش نیز اعتمادی نیست، اجرایش تضمینی ندارد. کتاب­های مجوزدار باز روی میز سانسورچیان بازمی­گردد و بازبینی مجدد می­شود، یا پس از چاپ توزیعشان ممنوع می­شود ؛ فیلم­های سینمایی که پس از بارها بازبینی و اعمال سانسور در مراحل مختلف، مجوز اکران می­گیرند چه بسا که زمان نمایش از پرده­ها پایین کشیده می­شوند.؛ کنسرت­های موسیقی که با هزار شرط و اما و اگر مجوز برگزاری می­گیرند، گاه پس از فروش بلیت غیر قابل اجرا اعلام می­شوند؛ گالری­های نقاشی. . . نمایش­های تئاتری . . . حتی جستجوگر اینترنتی گوگل!
در یک سال گذشته باز هم عده­ای به اتهام  وبلاگ­نویسی روانه زندان شدند؛ نشریاتی به بهانه چاپ کاریکاتور یا خبر و مطلب توقیف  شدند ؛ دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران، فریبرز رییس­دانا و منیژه نجم عراقی، به "جرم" عضویت دراین تشکل ضد سانسور ماه­هاست در زندان به سر می­برند؛ . . .
با این همه، به موازات سخت­تر شدن شرایط، صف مخالفان سانسور نیز انبوه­تر شده است و صداهای بیشتری در مخالفت با سانسور شنیده می­شود.
در چند سالی که از اعلام سیزدهم آذر به عنوان روز مبارزه با سانسور می­گذرد این روز ، روز بزرگ­داشت این صف بوده است. امسال اما از سیزدهم آذر بی یاد و نام ستار بهشتی نمی­توان سخن گفت؛ کارگری که  جان جوانش در دفاع از آزادی بیان تاوان شد. البته پیش­تر نیز بودند، بسیاران بودند، که در راه ابراز عقیده و نظر ، جانشان به تاراج ستم رفت. اما ویژگی ستار بهشتی در این است که او نه به دلیل تعلق فکری، مرامی یا سیاسی بلکه راست به علت نوع زندگی­اش، به شکستن حصار سانسور پرداخت. این کارگر وبلاگ نویس معترض  از متن توده­ی مردم آمده بود وتجلی نیاز آنها به آزادی بیان، به نابودی سانسور و نشانه­ای از حضور مردم در این عرصه بود. او به کردار نشان داد که آزادی بیان و ستیز با سانسور فقط امر نویسندگان، هنرمندان و سخن­وران نیست بلکه نیاز هر انسان و ضرورت زندگی انسانی است. و این، ویژگی دوران کنونی است؛ دورانی که به سرعت از کشته­ی یک جوان گمنام مخالف سانسور شاهدی جهانی می­سازد بر ستمکاری آزادی ستیزان و رسوایی سانسورچیان. این ویژگی اعلام می­کند که سرکوب­گران آزادی، سانسور و سانسورچیان، از این پس دوران سخت­تری خواهند داشت.

 

گرامی داشتن سیزدهم آذر ، روز مبارزه با سانسور، ارج نهادن به انسان­هایی است که با وجود آگاهی از خطرها، پای در راه آزادی بیان می­نهند و بی­اعتنا به تهدیدها سد سانسور را می­شکنند.
در چند دهه­ی اخیر آنها که حاکمیت سانسور را ضامن  حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود قرار داده­اند، شعله­ی جان بسیار کسان را خاموش کردند تا شوق آزادی بیان در دل جامعه بمیرد. اما بر خلاف انتظارشان فروغ دیگری تابیدن گرفته است: خواست آزادی بی­قید و شرط اندیشه و بیان!

                                                گرامی باد سیزده آذر روز مبارزه با سانسور
کانون نویسندگان ایران                                                            
10/9/1391            

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست