دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

اطلاعیه ­ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت حمید سمندریان

 

حمید سمندریان(1310-1391)کارگردان، فیلم ­­ساز، مدرس و مترجم حوزه ­ی تئاتر وهنرهای نمایشی درگذشت.
با کمال تاسف از درگذشت حمید سمندریان، که بالغ بر چهار دهه در عرصه­ی تئاتر ایران فعالیت مستمر داشت، باخبر شدیم. او پس از تحصیل رشته ­ی مهندسی در آلمان به فراگیری رشته­ی تئاتر پرداخت و از همان ابتدای بازگشت به کشور در دانشکده ­های تئاتر شروع به تدریس کرد. برای اولین بار نمایش ­نامه­ی "دوزخ" نوشته­ی ژان پل سارتر را به فارسی برگرداند و به صحنه برد. همزمان، نمایش ­نامه ­های متعددی از نویسندگان معاصر اروپایی چون ماکس فریش، دورنمات، ژان هانوی و . . . را ترجمه کرد و به اجرا درآورد و از نخستین معرفان برتولت برشت نویسنده ­ی بزرگ آلمانی بود. سمندریان آرزوی اجرای "زندگی گالیله" ­ی برشت را داشت اما هرگز "اجازه"ی اجرا نیافت. همچنین، آخرین نمایش­نامه ­ای که برای اجرا آماده کرده بود، همین یک ماه پیش، مشمول سانسور مرکز هنرهای نمایشی قرار­گرفت  و "غیر­قابل ­اجرا" اعلام شد.
کانون نویسندگان ایران درگذشت این هنرمند مستقل را به خانواده ­ی او، اهالی تئاتر ایران و جامعه ­ی فرهنگیِ آزادی ­خواه تسلیت می­گوید.


کانون نویسندگان ایران
23 تیر 1391

 

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست