دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

بیانیه ی کانون نویسندگان ایران در باره ی فریبرز رئیس دانا

 

فریبرز رئیس­دانا ، اقتصاددان و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران صبح روز دوشنبه اول خرداد 1391، به دنبال مراجعه­ی روز قبلِ ماموران برای جلب او ، خود را به پاسگاه پلیس امنیت معرفی کرد و از آن­جا به زندان اوین منتقل شد. 
"جرم" رئیس­دانا آن بود که هم­زمان با اجرای "طرح هدفمندسازی یارانه­ها" از دیدگاه یک اقتصاددان مخالفت خود را با اجرای این طرح و دلایل این مخالفت را بیان کرد؛ امری که در هیچ نظام قضایی وصف مجرمانه ندارد و پس از آن نیز بارها شاهد مخالفت افراد، گروه­ها، جناح­های مختلف سیاسی و حتی کار بدستان نظام با این طرح بوده­ایم، بی آن که هیچ یک از آن­ها بازداشت شوند یا تحت تعقیب قرار گیرند.
رئیس­دانا در آذر 1389 و پس از مصاحبه­ای در این زمینه شبانه و بلافاصله بازداشت شد و در جریان بازجویی­ها عضویت در کانون نویسندگان ایران نیز به عناوین اتهامی او افزوده شد. او پس از یک ماه حبس با سپردن وثیقه آزاد شد و سرانجام در بهار 1390 به موجب حکم دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید. این حکم در آذر 1390 در دادگاه تجدید نظر تایید شد.
از آن­جا که بحث نظری درباره­ی سیاست­های جاری کشور در زمینه­های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و . . . حق یکایک شهروندان است وطرح چنین بحث­ها یا عضویت در تشکلی چون کانون نویسندگان ایران در هیچ نظام حقوقی و انسانی وصف جزایی ندارد، کانون نویسندگان ایران حکم صادره در مورد فریبرز رئیس­دانا را فاقد هر گونه اساس حقوقی می­داند و خواهان  توقف اجرای حکم و آزادی بی­قید و شرط او  و همه­ی زندانیان سیاسی است.

کانون نویسندگان ایران
2/3/1391

 

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست