دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
    سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۲۳ آپريل ۲۰۱۳
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

اطلاعیه ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت درگذشت محمود استادمحمد

محمود استادمحمد (1329-1392) نمایش­نامه­نویس، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما، روزنامه­نگار و عضو کانون نویسندگان ایران پس از یک دوره بیماری جانکاه درگذشت. استادمحمد فعالیت تئاتری خود را با بازی در نمایش شهر قصه با همکاری زنده­یاد بیژن مفید، نمایش­نامه­نویس برجسته و متعهد، آغاز کرد و سپس با نمایش آسید کاظم (1350) خوش درخشید و با شب بیست­ویکم (1357)، آخرین بازی (1378)، دیوان تئاترال (1380)، کافه مک­ادم (1389)، و ... به کار خود ادامه داد. استادمحمد نمایش­نامه­نویسی صاحب­سبک بود و آثارش جزو بهترین میراث­های تئاتری این سرزمین به شمار می­رود.
زنده یاد محمود استاد­محمد در کانون نویسندگان ایران بسیار پیگیر و پرشورو­حال بود، در همه­ی مجامع عمومی و جلسات جمع مشورتی کانون فعالانه شرکت داشت و خود را مدافع آزادی بیان و خصم پایدار سانسور و حذف فرهنگی می­دانست، هرچند هیچ بعید نیست که پاره­ای سیاه­اندیشان سانسورچی مطابق معمول او را مصادره کنند و شخصیتی دیگرگونه از او به نمایش درآورند، همان کسانی که خوب می­دانستند او به هیچ روی توان تهیه­ی داروهای گران بهای مورد نیازش را ندارد اما کوچک­ترین گامی برای رفع این مشکل  برنداشتند، درست از آن رو که این هنرمند مستقل را "خودی" نمی­دانستند؛همان کسانی که آرزوی به صحنه بردن نمایشنامه­ی "آسید کاظم" را برای او ناممکن کردند.
کانون نویسندگان ایران درگذشت این یار وفادار و دیرین خود را به خانواده­ی او (خاصه دختر نازنین­اش مانا و خانم آهو خردمند، هنرمند نام­آور سینما و تلویزیون) و جامعه­ی فرهنگی مستقل کشور تسلیت می­گوید و در مراسم بزرگ­داشت او در کنار خانواده و یاران­اش خواهد بود.

                                                                                  کانون نویسندگان ایران
3  /5/1392                         

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست