دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

شركت ناشران در نمايشگاه كتاب حق انكارناپذير همه‌ي آنان است!


چند روزی از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران می گذرد، نمایشگاهی که نه تنها ناشران لغو مجوز شده­ای­ چون «آگاه»، «بازتاب‌نگار»، «ديگر»، «کویر»، «نیکا»، بلکه نشر«چشمه»­ی مجوزدار نیز از شركت در آن محروم شده­اند. به گفته‌ي معاون فرهنگي وزارت ارشاد، «تخلفات» نشر چشمه چندان زياد است كه كميته تخلفات ناشران هيچ راهي جز صدور حكم محروميت اين ناشر از شركت در نمايشگاه نداشته است. هر آن‌كس كه با واژگان گردانندگان وزارت ارشاد از جمله معاون فرهنگي اين وزارت ناآشنا باشد با شنيدن واژه‌ي «تخلفات» مي‌پندارد كه اين ناشر جرم بزرگي مرتكب شده است! حال‌آن‌كه، بر اساس شنيده‌ها، پرونده‌اي كه براي اين ناشر تشكيل شده حاوي امتيازات منفي است كه او به علت تقاضاي نشر كتاب‌هايي دريافت كرده كه وزارت ارشاد نه‌تنها انتشار بلكه حتي تقاضا براي انتشار آن‌ها را ممنوع کرده است!  اين «ابتكار» و «ركورد» تازه براي سانسور كتاب را بايد به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت كرد؛ ابتكار و ركوردي كه محصول اجتناب‌ناپذير سياستي است كه كم‌ترين سنخيتي با حق مسلّم همگان براي بيان آزادانه‌ي آرا و عقايد خود ندارد.
از نظر كانون نويسندگان ايران موارد مورد استناد كميته‌ي تخلفات ناشران، تا آن‌جا كه به نشر كتاب مربوط مي‌شود، مصداق تخلف به شمار نمي‌آيد و اين‌ها همه بهانه‌هايي است براي اعمال فشار بيش‌تر بر ناشران مستقل.  نشر كتاب و شركت در نمايشگاه كتاب حقِّ همه‌ي ناشران است از جمله ناشرانِ لغو مجوز شده و محروم از شركت در نمايشگاه. البته‌،‌ اين نمايشگاه نیز دست پخت همان گردانندگان وزارت ارشاد است كه، همان‌گونه كه گفتيم، جز سانسور و جلوگيري از نشر آزادانه‌ي كتاب و مطبوعات ارمغاني براي مردم نداشته‌اند. این همان نمایشگاهی است که تا کنون و در همین چند روزی که از افتتاح آن گذشته است به گفته­ی متولیِ اصلی آن 120 عنوان و به گفته­ی شاهدان صدها عنوان کتاب در آن جمع آوری شده است. با اين همه، حق شركت ناشران حتی در چنين نمايشگاهي را نيز نمی توان و نباید از آنان  دريغ داشت.


كانون نويسندگان ايران
19 ارديبهشت 1391

 

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست