تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
مهرشید ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۴ ژانویه ۲۰۱۶

اطلاعیۀ کانون نویسندگان ایران
به مناسبت درگذشت  ابوالحسن نجفی

ابوالحسن نجفی(1308-1394)، نویسنده، پژوهنده، زبان­شناس، فرهنگ­نویس و مترجم برجسته درگذشت. نجفی از پایه گذاران نشریۀ ادبی معتبر و تاثیرگذار «جُنگ اصفهان» در دهه­های چهل و پنجاه بود و در طی بیش از نیم قرن فعالیت فرهنگی پرثمر در نسلی از داستان­نویسان مدرن ما تاثیر بی چون و چرا گذاشت. او کار فرهنگی خود را با ترجمۀ داستان کوتاه در مجلۀ «سخن» آغاز کرد و سپس با ترجمۀ ده­ها کتاب و مقاله از زبان فرانسه ترازی در نثرنویسی و فصاحت و روشنی زبان و معنی به جا گذاشت که به جرئت می توان گفت برگذشتن از آن سخت دشوار است. ترجمۀ بچه­های کوچک قرن (روشفور)، گوشه ­نشینان آلتونا (سارتر)، شیطان و خدا (سارتر)، شنبه و یک­شنبه درکنار دریا (مرل)، پرندگان می روند در پرو می میرند(گاری)، - که هیچ یک از تیغ سانسور حاکمیت کنونی در امان نمانده و هرگز مجوز نشر دریافت نکرده اند-  ادبیات چیست؟ (سارتر)، نژاد و تاریخ (استروس )، ضد خاطرات (مالرو)، نویسندگان معاصر فرانسه (مجموعه­ای از داستان­های کوتاه فرانسوی)، خانوادۀ تیبو (مارتن دوگار)، وعده­گاه شیر بلفور (پرو)، و شازده کوچولو (سنت اگزوپری) و نیز تالیف­هایی چون وظیفۀ ادبیات، غلط ننویسیم، مبانی زبان­شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی، فرهنگ فارسی عامیانه، و طبقه­ بندی وزن شعر فارسی تنها بخشی از کارنامۀ درخشان و ماندنی ابوالحسن نجفی است. نجفی نه تنها درتمامی آثاری که با دقت و امانت به فارسی در آورد تعهدی پایدار به انسان و سرنوشت او داشت، بلکه هم­چنین دربسیاری از مناسبت­ها در امضای بیانیه­های اعتراضی به جمع نویسندگان آزادیخواه پیوست.
کانون نویسندگان ایران درگذشت ابوالحسن نجفی را به خانواده، دوستان و دوستداران او و جامعه فرهنگی مستقل کشورتسلیت می گوید و در مجلس بزرگداشت اش حضور خواهد یافت.

کانون نویسندگان ایران
3/11/1394

 

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست