دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس سردبیر: perslit@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

بیانیه ­ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت دوازدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، شاعر آزادیدوازده سال از خاموشی "بامداد شاعر" گذشت، اما او چون قله ­ی بلندی که هر چه از آن­ دورتر می ­شویم بیشتر دامن می­گسترد، در پیش چشم ما شکوهمندتر از دوران حیات خود نمایان می ­شود.
وجه تمایز شاملو با بسیاری از همگنان این است که "بامداد" شاعری توانا و در عین حال متفکر، هنرمند و روشنفکری متعهد به معنای اصیل بود؛ آزادی­خواهی که لحظه ­ای از ستیز با دشمنان آزادی و دفاع از آزادی بی ­قید و شرط بیان دست نکشید. شعر او، شعر زندگی، شعر آینده و سرنوشت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی انسان است.
حضور شاملو در عرصه ­ی ادبی واجتماعی ایران، طی چند دهه، مانع جلوه ­گری هنرفروشان فرصت­طلب یا مردم ­گریزی­ ها و عافیت­طلبی ­های پنهان و آشکار بود. آرمان ­های انسانی او بس بلند است واز این رو، بر خلاف گمان برخی بی  هنران فصلی و موسمی، شاعری ماندگار است که تاثیر فزاینده و روینده ­ی او تازه اکنون خود را نشان می ­دهد. زیرا شعر او، نوید آینده است.
یادش را گرامی می ­داریم و روز دوشنبه دوم مرداد، ساعت 4 بعد­از­ظهر مزارش را گلباران می ­کنیم .

کانون نویسندگان ایران
29/4/1391

 

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست