تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۴ نوامبر ۲۰۱۸

خــبــــر
---
"تفهیم اتهام" مجدد به سه عضو کانون نویسندگان ایران

رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن دو تن از دبیران و بکتاش آبتین یکی از بازرسان کانون نویسندگان ایران برای بار دوم در یک پرونده "تفهیم اتهام" شدند.
این سه عضو کانون نویسندگان امروز 12 آبان با حضور در شعبه شماره هفت دادسرای اوین با عناوین اتهامی جدید روبرو شدند.
پیش‌تر در نهم مرداد بازپرس پرونده آنها را به تبلیغ علیه نطام متهم کرده بود؛ اما امروز دو عنوان اتهامی دیگر به آن اضافه کرد. رضا خندان در این باره گفت: « در اولین جلسه بازپرسی که اوایل مرداد سال جاری برگزار شد به هر سه نفر ما ، بکتاش آبتین، کیوان باژن و من، اتهام تبلیغ علیه نظام "تفهیم" شد و با تامین قرار کفالت بیرون آمدیم. در حالی‌که بنا به روال معمول منتظر احضاریه دادگاه بودیم چند روز پیش بار دیگر به بازپرسی احضار شدیم. امروز به شعبه هفتم بازپرسی رفتیم و در کمال تعجب دیدیم که دو اتهام دیگر هم به پرونده افزوده‌اند.».
رضا خندان در باره‌ی دلیل افزایش اتهام گفت: «آنچه ما از گفته‌ها و پاسخ‌های بازپرس پرونده استنباط کردیم این بود که گویا کسانی اتهام تبلیغ علیه نظام را برای ما کافی ندانسته و خواهان برگشتن پرونده به بازپرسی و تفهیم اتهام مجدد شده‌اند». او در باره‌ی اتهام‌های جدید گفت: «امروز علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام ، اتهام‌های "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" و "تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا" به هر سه نفرمان "تفهیم" شد. ما این اتهام‌ها را که هیچ مصداقی نداشت، رد کردیم و خواهان ارائه‌ی دلیل و مدرک برای این اتهام‌ها شدیم.».
این پرونده در اردیبهشت 1394 گشوده شد و شاکی آن وزارت اطلاعات است. از آن زمان بکتاش آبتین، رضا خندان و کیوان باژن بارها برای بازجویی پیرامون دو اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "انتشار نشریه غیر قانونی" احضار شدند. 
در پایان جلسه‌ی امروز بازپرس قرار قبلی را که کفالت پنجاه میلیون تومانی برای هر یک از متهمان بود به صد میلیون تومان افزایش داد. با تامین قرار کفالت، این سه عضو کانون نویسندگان ایران تا برگزاری دادگاه آزاد هستند.

برگرفته از صفحۀ کانون نویسندگان در فیسبوک
default

از راست: کیوان باژن، بکتاش آبتین، رضا خندان

تفهیم دو اتهام جدید به سه عضو کانون نویسندگان ایران

سه عضو کانون نویسندگان ایران در پرونده‌ای مربوط به اردیبهشت‌ماه برای دومین بار تفهیم اتهام شدند. دو مورد دیگر به اتهام‌های رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین اضافه و قرار کفالت آنها دو برابر شده است.

رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، و بکتاش آبتین، یکی از بازرسان این کانون دیروز شنبه ۱۲ آبان (۳ اکتبر) در پرونده‌ای قدیمی برای دومین بار تفهیم اتهام شدند.

در جلسه روز شنبه در شعبه ۷ دادسرای زندان اوین "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" و "تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا" به عنوان اتهام‌های آنها اضافه شده است. به خندان، باژن و آبتین در مردادماه امسال (۱۳۹۷) در همین پرونده تنها اتهام "تبلیغ علیه نظام" تفهیم شده بود.

در حساب کاربری کانون نویسندگان ایران در فیسبوک به نقل از رضا خندان آمده است: «آنچه ما از گفته‌ها و پاسخ‌های بازپرس پرونده استنباط کردیم این بود که گویا کسانی اتهام تبلیغ علیه نظام را برای ما کافی ندانسته و خواهان برگشتن پرونده به بازپرسی و تفهیم اتهام مجدد شده‌اند.»

به گفته خندان چون اتهام‌های وارده "هیچ مصداقی نداشت" هر سه نفر "آنها را رد کرده و خواهان ارائه‌ی دلیل و مدرک برای این اتهام‌ها" شده‌اند.

در پایان جلسه تفهیم اتهام در روز شنبه بازپرس پرونده قرار کفالت خندان، باژن و آبتین را از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده است. این سه با تأمین کفالت تا برگزاری دادگاه آزاد شدند.

شاکی پرونده وزارت اطلاعات است

پرونده‌ای که این سه عضو کانون نویسندگان ایران در چارچوب آن تفهیم اتهام شده‌اند، در اردیبهشت ۱۳۹۴ گشوده شد و شاکی آن، به نوشته صفحه فیسبوکی کانون، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است. بر این اساس، آبتین، خندان و باژن از آن زمان بارها برای بازجویی درباره دو اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "انتشار نشریه غیر قانونی" احضار شده‌اند.

به نوشته هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، بکتاش آبتین در خردادماه امسال هم در پرونده‌ای دیگر به اتهام "تبلیغ برای نظام" به پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده و در سال ۱۳۹۴ هم «به دلیل فیلم‌ها، عضویتش در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۸۸ طی سه روز متوالی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازجویی شده بود.»

.https://p.dw.com/p/37dJn

تفهیم اتهام سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران در دادسرای اوین

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۱۳

خبرگزاری هرانا – رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و بکتاش آبتین، یکی از بازرسان کانون نویسندگان روز شنبه در پی احضار مجدد به شعبه ۷ دادسرای اوین با عناوین “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” تفهیم اتهام شدند. این افراد پیش‌تر از بابت همین پرونده در مردادماه سال جاری با عنوان “تبلیغ علیه نظام” تفهیم اتهام شده و با قرار کفالت آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۷، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان و بکتاش آبتین، یکی از بازرسان این کانون در شعبه ۷ دادسرای اوین تفهیم اتهام شدند.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “اتهامات مطروحه طی این جلسه به دلیل  اینکه مصداقی نداشته توسط هر سه نفر رد شده و خواهان دلایل و مدارک برای این اتهامات شدند. بازپرس پرونده نیز قرار کفالت آنها را از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده است”.

رضا خندان نیز درباره‌ی دلیل افزایش اتهام گفت: “آنچه ما از گفته‌ها و پاسخ‌های بازپرس پرونده استنباط کردیم این بود که گویا کسانی اتهام تبلیغ علیه نظام را برای ما کافی ندانسته و خواهان برگشتن پرونده به بازپرسی و تفهیم اتهام مجدد شده‌اند. علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام، اتهام‌های “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” به هر سه نفرمان تفهیم شدم است. ما این اتهام‌ها را که هیچ مصداقی نداشت، رد کردیم و خواهان ارائه‌ی دلیل و مدرک برای این اتهام‌ها شدیم”.

این سه عضو کانون نویسندگان پیشتر نیز در مردادماه سال جاری از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان “تبلیغ علیه نظام” تفهیم اتهام شده بودند.

هرانا در تاریخ ۱۱ مردادماه ۹۷ از احضار بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو سابق هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران، به شعبه ۷ دادسرای اوین اوین داده بود.

در تاریخ ۴ مردادماه ۹۷ نیز “رضا خندان مهابادی” و “کیوان باژن” دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران طی برگه‌های جداگانه به دادسرای اوین احضار شده و به آنان ابلاغ شد که باید تا سه روز دیگر به این دادسرا مراجعه کنند.

لازم به یادآوری است در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از دوهزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند و پس از آن ایشان طی بیش از ۱۷ جلسه درخصوص فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی شدند. دلیل احضار و بازجویی ایشان “انتشار نشریه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

یک هفته بعد از احضار بکتاش آبتین در سال ۱۳۹۴ رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن نیز به ترتیب احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دلیل احضار و بازجویی ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

آقای آبتین پیش‌تر در خردادماه سال جاری در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به پنج میلیون تومان جریمه نقدی و سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی (بدل از یک سال حبس) محکومشد و با اعتراض به رای صادره نهایتا توسط دادگاه تجدید نظر کرج به پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

آقای آبتین همچنین در سال ۹۴ به دلیل فیلم‌ها، عضویتش در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۸۸ طی سه روز متوالی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازجویی شده بود.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

https://www.hra-news.org/2018/hranews/a-17690/
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست