تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۴ ژوييه ۲۰۱۸

کانون نویسندگان ایران: یورش، بازداشت و ممنوعیت در مراسم هجدهمین سالگرد  

سه‌‌شنبه دوم مرداد هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر، نویسنده، مترجم و محقق پر آوازه‌ و عضو کانون نویسندگان ایران بود. کانون نویسندگان 30 تیر با انتشار بیانیه یاد شاملو را گرامی داشت و نوشت که دوم مرداد مزار او را گلباران می‌کند. امروز اما به روال دو سال اخیر ماموران امنیتی و انتظامی درهای گورستان را بسته بودند و کسی را به داخل راه نمی‌دادند. بر جمعیت دوستداران شاملو هر دم افزوده می‌شد. از ساعت پنج، زمان آغاز مراسم، نیم ساعتی گذشت و درها همچنان بسته بود. هیئت دبیران کانون تصمیم گرفت در خیابان همجوار گورستان برنامه‌ی بزرگداشت را اجرا کند. بخشی از پوسترها میان جمعیت توزیع شد و بر سر دست‌ها رفت. خواندن بیانیه‌ی کانون اولین قسمت از برنامه بود. علی کاکاوند عضو هیئت دبیران کانون با صدای بلند آغاز به خواندن بیانیه کرد هنوز جمله‌ی دوم بیانیه را نخوانده بود که ناگهان چندین مامور به سوی او و روزبه سوهانی یکی از اعضای کانون نویسندگان یورش بردند و با ضرب و جرح آنها را به داخل گورستان کشیدند. در این حمله ماموران موبایل چند نفر را که مشغول فیلم گرفتن یا عکسبرداری بودند از دستشان درآوردند و جوانی را که مقاومت کرد کشان کشان با خود بردند، پوسترها را پاره کردند و سپس به پراکنده کردن جمعیت مشغول شدند. جمعیت معترضانه گاه صدایش بسیار بالا می‌رفت با این همه پلیس و ماموران امنیتی جمعیت را مجبور کرد داخل پارک مجاور گورستان برود
تنی جند از اعضای هیئت دبیران با شخصی که گویا نماینده دادستان کرج یا معاون اوست به گفتگو پرداختند بلکه بازداشت‌شدگان را که تا آن لحظه به چهار (و به قولی پنج) تن رسیده بود رها کنند اما این تلاش که حتی پس از پراکنده شدن جمعیت نیز ادامه داشت به جایی نرسید. ماموران انتظامی مدعی بودند ماموران وزارت اطلاعات بازداشتی‌ها را در اختیار دارند ، ماموران امنیتی نیز داخل گورستان پشت درهای بسته بودند. لشکری از ماموران ارگان‌های مختلف جلوی در و پشت آن با انواع اتومبیل‌ها ایستاده بودند. حتی ساعاتی پس از پراکنده شدن جمعیت هنوز درهای گورستان بسته و ماموران بر جوارش ایستاده بودند
در لحظه‌های پایانی تنظیم این خبر اطلاع یافتیم بازداشتی‌ها را به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند ..
.
برگرفته از صفحۀ کانون نویسندگان در فیسبوک

جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت احمد شاملو

۰۳/مرداد/۱۳۹۷
در سالهای گذشته نیز ماموران بارها مانع از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت احمد شاملو شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی روز سه شنبه دوم مرداد مانع برگزاری مراسم بزرگداشت احمد شاملو در امامزاده طاهر کرج در استان البرز شدند.

منابع مطلع به رادیو فردا گفتند نیروهای امنیتی درهای گورستان امامزاده طاهر را بستند و اجازه ندادند دوستداران این شاعر ایرانی بر مزار او حضور یابند.

اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی همچنین حاکی است که در جریان این وقایع علی کاکاوند و روزبه سوهانی، دو تن از اعضای کانون نویسندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در همین زمینه، یک منبع مطلع به رادیو فردا گفت، روزبه سوهانی آزاد شده است، ولی هنوز از وضعیت علی کاکاوند خبری در دست نیست.

طبق این گزارش‌ها، حتی پس از پراکنده شدن جمعیت، درهای گورستان همچنان بسته ماند.

در سال‌های گذشته ماموران بارها مانع از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت اين شاعر مشهور ايرانی شده‌اند. از جمله سال گذشته، در هفدمین سالگرد درگذشت احمد شاملو نیز صدها نفر از دوستداران او قصد داشتند با حضور در آرامگاه اين شاعر يادش را گرامی بدارند که ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم شدند.

احمد شاملو٬ شاعر، نويسنده، روزنامه نگار و مترجم ايرانی که سال ۱۳۰۴ در تهران به دنيا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ در پی يک دوره بيماری طولانی در بيمارستان ايران مهر تهران درگذشت.

او در امامزاده طاهر در مهرشهر کرج، در غرب تهران، به خاک سپرده شده است.

.https://www.radiofarda.com/a/security-forces-shamlou/29388554.html

مراسم سالمرگ احمد شاملو امسال هم برگزار نشد

شاملواحمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری در گذشت

ماموران امنیتی با حضور در امامزاده طاهر کرج مانع از برگزاری مراسم هجدهمین سالمرگ احمد شاملو شدند. بنا برگزارش ها درهای امامزاده طاهر در روز سه شنبه دوم مرداد بسته شده بود.

ماموران امنیتی در برخورد با کسانی که در مراسم حاضر شده بودند تعدادی از دوربین ها و گوشی های تلفن را ضبط کردند و گفته می شود چند نفر از شرکت کنندگان از جمله روزبه سوهانی و علی کاکاوند از اعضای کانون نویسندگان را بازداشت کرده اند.

در سال های گذشته نیز ماموران امنیتی و لباس شخصی ها بارها مانع از برگزاری مراسم سالمرگ احمد شاملو شده اند.

کانون نویسندگان ایران پارسال هم پس از درگیری ها و بازداشت های مراسم سالمرگ احمد شاملو اعلامیه ای منتشر کرد: سال گذشته درهای گورستان را قفل زدند و امسال نیمه‌‌ یکی از آنها را باز گذاشتند و بیش از هر دوره‌ دیگر گورستان و اطراف آن را از ماموران انباشتند و جلوی ورود اعضای کانون و دوستداران شاملو را گرفتند."

در اعلامیه کانون آمده بود: "این رفتار خصمانه حتی بی نگاهی به حقوق شهروندی و مدنی، وهن آدمی و غارت معنوی انسان است."

در خرداد امسال هم اعضای کانون نویسندگان ایران اعلام کردند که نیروهای امنیتی مانع از برگزاری مراسم سالگرد پنجاه سالگی این نهاد شده‌اند.

در آن زمان گفته شد ماموران خیابان خانه محل برگزاری مراسم را بستند و پوسترها، یادگاری‌ها و وسایل برگزاری مراسم را ضبط کردند. همچنین برخی از بازجویی حاضران در مراسم در محل مراسم خبر دادند.

شاملوماموران امنیتی با حضور در امامزاده طاهر کرج مانع از برگزاری مراسم هجدهمین سالمرگ احمد شاملو شدند. بنا برگزارش ها درهای امامزاده طاهر در روز سه شنبه دوم مرداد بسته شده بود

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری در گذشت.

او در ابتدای انقلاب با سردبیری کتاب هفته سرمقالاتی در نقد حکومت برآمده از انقلاب نوشت. شاملو در اولین سرمقله کتاب هفته نوشت: "روزهای سیاهی در پیش است. دوران پر ادباری که، گرچه منطقا عمری دراز نمی تواند داشت. از هم اکنون نهاد تیره خود را آشکار کرده است و استقرار سلطه خود را بر زمینه‌ ای از نفی دموکراسی، نفی ملیت، و نفی دستاورد های مدنیت و فرهنگ و هنر می جوید."

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه گذار سبکی از شعر نو شد که به "شعر سپید" یا "شعر شاملویی" موسوم شد. از دیگر کارهای او می توان به کتاب کوچه اشاره کرد که به عنوان دائرةالمعارف فرهنگ عامیانه مردم ایران تدوین شده‌ است.

http://www.bbc.com/persian/iran-44952341

بازداشت شماری از شهروندان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲ مردادماه دستکم پنج تن از شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد هم آمده بودند توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. همچنین گزارش شده ماموران وزارت اطلاعات دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند. اعمال این محدودیت‌ها و جلوگیری از حضور علاقمندان به این شاعر بر سر مزار او در سال‌های اخیر مسبوق به سابقه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲ مرادماه نیروهای امنیتی با بستن درهای ورودی امامزاده طاهر کرج از حضور شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی گرد هم آمده بودند ممانعت کردند.

در پی این ممانعت، چند تن از شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد هم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

روزبه سوهانی و علی کاکاوند از اعضای کانون نویسندگان و غلام نعمتی معلم، هویت سه تن از بازداشت شدگان است. همچنین دو تن دیگر از شهروندان نیز بازداشت شده که از هویت آنان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی حاصل نشده است.

گفته می‌شود تمامی بازداشت شدگان پس از بازداشت به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده‌اند.

چند تن از شرکت‌کنندگان در این مراسم به گزارشگر هرانا گفته‌اند که ماموران وزارت اطلاعات از هرگونه عکس‌برداری در این مراسم ممانعت به عمل آورده‌اند و دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند.

این دسته از شهروندان بر اساس برنامه‌ای خودجوش همزمان با سالروز درگذشت این شاعر قصد داشتند با حضور بر سر مزار او، تقدیم گل و قرائت اشعارش به روال معمول بزرگداشتی برپا کنند.

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری درگذشت.

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه‌گذار سبکی از شعر نو شد که به “شعر سپید” یا “شعر شاملویی” موسوم شد.

سال گذشته نیز نیروهای انتظامی مانع از برگزاری هفدهمین سالگرد درگذشت این شاعر معروف ایرانی شده و دست‌کم سه تن از شهروندانی که در این مراسم حضور یافته بودند، بازداشت شدند.


https://www.hra-news.org/2018/hranews/a-16280/
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست