تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

 

  بیانیۀ کانون نویسندگان ایران دربارۀ محکومیت سه هنرمند جوان

بر اساس آنچه خبرگزاری­ها منتشر کرده­اند، شعبۀ 28 «دادگاه انقلاب اسلامی» فاطمه اختصاری، مهدی موسوی و کیوان کریمی را به ترتیب به 11 سال و نیم زندان و 99 ضربه شلاق، 9 سال زندان و 99 ضربه شلاق و 6 سال زندان و 223 ضربه شلاق محکوم کرده است. مهدی موسوی در صفحه­ی خود در اینستاگرام به این حکم اعتراض کرده و آن را «لکۀ ننگی بر شعور انسانی و آزادی بیان دانسته است. به نظر کانون نویسندگان ایران نیز مسئله به آزادی بیان مربوط می­شود. کانون در این باره که هنرمندان جوان در هنر خود چه چیزی را بیان کرده­اند که «دادگاه» آن را مصداق «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» دانسته است نفیاً یا اثباتاً سخنی نمی­گوید. کانون از آزادی بیان این هنرمندان دفاع می­کند، که طبق منشورش همگان بی­هیچ حصر و استثنا باید از آن برخودار باشند. افزون بر این، حاکمیت و به طریق اولی قوۀ قضاییه نباید در روابط خصوصی افراد دخالت کند، و روشن است که عناوینی چون «روبوسی و دست­دادن با نامحرم» دست­آویزهایی است برای سرکوب دگراندیشان. همین جا لازم است اشاره کنیم که عمل شرم­آور گرفتنِ «تست بکارت» از زندانی سیاسی، آتنا فرقدانی، نیز از این مقوله است. اگر این درست است که اکنون سال­هاست، گیریم به صورت دوفاکتو، دیگر زنان و مردانِ همراه با هم را در خیابان­ها و اماکن عمومی به بازجویی کشیده نمی­شوند که چه نسبتی با هم دارند، در روابط خصوصیِ این هنرمندان جوان نیز تحت هیچ عنوانی نباید دخالت کرد، چه رسد به این که آن را مجرمانه تلقی کنیم.
کانون نویسندگان ایران فاطمه اختصاری، مهدی موسوی و کیوان کریمی و نیز آتنا فرقدانی را به هیچ عنوان مستحق احکام بس سنگین و ناعادلانه­­­ای که برای آنان صادرشده نمی­داند و خواهان الغای بی­قیدوشرط این احکام است.

                                                                                                                   کانون نویسندگان ایران
21 مهر 1394

 

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست