تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

بیانیه کانون نویسندگان ایران : 13 آذر، روز مبارزه با سانسور را گرامی بداریم

سیزده آذر امسال هفتمین سالی است که دوست­داران آزادی بیان به پیشنهاد کانون نویسندگان ایران روز   مبارزه با سانسور را گرامی می­دارند.
 مایۀ تاسف است که هر گاه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز 13 آذر بیانیه ای منتشر می کند ناچار است از تداوم  سیطرۀ سانسور دولتی بر جامعه بگویدِ. در یک سال اخیر نیز، به رغم وعده­های انتخاباتی دولت جدید، مانند سالهای گذشته چه در عرصۀ کتاب و چه در عرصۀ هنر و مطبوعات و اینترنت شاهد حضور این پدیدۀ ضد آزادی بیان بوده­ایم. انتشار کتاب همچنان در گرو دریافت "مجوز چاپ" است. طرفه آن که برخی آثار نویسندگان در خارج کشور ترجمه و منتشر شده­  است اما در داخل  به آن­ها "مجوز چاپ" نداده­اند . این گونه سانسور البته به اشکال دیگر  بر سایر عرصه­های هنرو ادبیات حکم­رانی می­کند؛ کاربران ، وبلاگ­نویسان و فعالان اینترنتی همچنان مورد هجوم ، دستگیری و بازداشت هستند ؛  فیلترینگ سایت­ها و شبکه­های اجتماعی مجازی  به قوت خود باقی است  و حاکمیت بنا دارد در آیندۀ نزدیک  با راه اندازی فیلترینگ هوشمند و به کار بردن سانسور نظام­مندتر استفاده از فضای مجازی را  برای مردم دشوارتر و پر هزینه­ تر کند؛ روزنامه نگاران بسیاری در زندان بسر می­برند و شغل روزنامه نگاری در ایران با خطر مضاعف همراه است. در تازه ترین نمونه، عکاس و خبرنگار یک خبرگزاری رسمی  به جرم بازتاب اخبار اسید پاشی­های زنجیره­ ای بازداشت شدند. ارسال پارازیت به منظور جلوگیری از فعالیت ماهواره ­ها نه تنها حق مردم برای دیدن و شنیدن آن­چه دوست می­دارند را پایمال کرده بلکه سلامت آنها را نیز به خطر انداخته است.
از رهگذر اعمال سانسور دولتی بر بیان شهروندان، هنر و ادبیات   آسیب های جدی دیده ،  خلاقیت های بسیار بی­ثمر یا ناشکفته مانده و استعدادهای فراوان  تباه  شده است. جامعه نیز از داشتن ادبیات و هنر شایستۀ انسان مدرن قرن بیست و یکم محروم مانده است.
 با رشد  روزافزون تکنولوژی ارتباطات راه­های تازه­ ای برای ابراز وجود انسان­ها پیدا شده  است و بسیاری از شیوه­ های سانسور کارایی گذشتۀ خود را از دست داده ­اند.  بازتاب این وضعیت  را می­توان در رفتار و گفتار گاه متناقض متولیان سانسور در یک سال اخیر مشاهده کرد. با وجود این  سانسور همچنان بر عرصه­های  رسمی جامعه  حاکم است .
کانون نویسندگان ایران آزادی بیانِ بی­هیچ حصر و استثناء را حق همگان می­داند و خواهان لغو هر گونه سانسور است. در چارچوب همین هدف بود که این تشکلِ نویسندگانِ مستقل و آزادی­خواهِ ایران  روز سیزده آذر را به عنوان روز مبارزه با سانسور اعلام کرد. کانون امسال نیز به استقبال این روز می­رود و  از همۀ مدافعان آزادی بیان انتظار دارد که سیزده آذر را به واکاوی در پدیدۀ شوم سانسور و اعتراض بیشتر به آن  اختصاص دهند.  گرامی داشت چنین روزی معنایی جز آن ندارد که موضوع مبارزه با سانسور، چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی، بحث روز جامعه  شود. امید که در سیزدهم آذر سال آینده بیانیۀ این روز شادباش پیروزی آزادی بیان باشد.
کانون نویسندگان ایران سیزدهم آذر روز مبارزه با سانسور را گرامی می­دارد و آن  را به همۀ سانسور ستیزان تبریک می­گوید.

کانون نویسندگان ایران

9 آذر1393     

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست