جدال نابرابر در مردادماه

با اعلام تصويب لايحه ضد خانواده در كمسسيون قضايي مجلس در 18 تيرماه موجي از اعتراضات فعالين حقوق زنان را نسبت به اين قانون ضد انساني و ضد حقوق بشري برانگيخت . و با وجود اعتراضاتي که طيف هاي مختلف زنان به "لايحه حمايت از خانواده" کردند، اما کليات اين لايحه در بي خبري و سكوت مطلق , در کميسيون حقوقي و قضايي مجلس هشتم به تصويب رسيد و مرحله بعدي آن نيز در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد. در همين رابطه موسي قرباني عضو کميسيون حقوقي و قضايي , ماده ۲۳ لايحه حمايت از خانواده را بهترين ماده اين لايحه خواند. ودر حمايت از آن گفت : اتفاقاً ماده ۲۳ اين لايحه بهترين ماده است چون براساس حکم شرع و حکم خداوند است.

عفت شريعتي يكي ديگر از نمايندگان مجلس در اين باره مي گويد: قانون حمايت از خانواده بر اساس تعاليم قرآن کريم بررسي شده که به زودي از تصويب براساس حکم شرع و حکم خداوند است.

در مقابل , خانم شيرين عبادي برنده جايزه صلح نوبل اعلام كرد : اين لايحه نه تنها حقوق زن در خانواده را پايمال مي کند، نه تنها به مردان ثروتمند و نو کيسه اجازه مي دهد هوسراني خود را جنبه ي قانوني بخشند، نه تنها ارکان خانواده را متزلزل مي سازد، بلکه مخالف روح والاي اسلام است . اگر لايحه حمايت از خانواده به صحن علني بيايد براي اعتراض به آن در مقابل مجلس متحصن خواهيم شد.

فخرالسادات محتشمي پور، عضو جبهه مشارکت نيز در مخالفت با اين قانون ضد انساني و ضد خانواده مي گويد: قرار است جنس برتر از تمامي امتيازات برخوردار شود. البته اينجا رعايت عدل هم نشده و تنها متمولين و متمکنين رخصت بهره مندي از اين مزيت را دارند و شايد کساني که پيش از اين در خفا مرتکب عمل نامتعارف چند همسري شده و ديگر تاب پنهان داشتن آن را ندارند، قرار است پس از تصويب قانون سينه سپر کنند و با اجراي احکام آن امتيازات معنوي هم علاوه بر امتيازات مادي کسب کنند. 

پروين اردلان ، از فعالان حقوق زنان در ايران در مخالفت با اين لايحه مي گويد:

در كمال تاسف مي‌‏بينيم كه لايحه اي تحت عنوان لايحه حمايت از خانواده بيرون مي آيد كه در آن نه اثري از چاره جويي براي رفع مشكلات حقوقي زنان در برخورداري از حق طلاق، حق ازدواج، حق سرپرستي برفرزندان ديده مي شود و نه ممنوع كردن ازدواج دختران در سنين كودكي و نه ديگر مشكلات پيش روي جامعه زنان در ايراناست .

شوراي فعالان ملي مذهبي نيز با صدور بيانيه‌اي لايحه حمايت خانواده را فاجعه‌اي براي تشديد ستم بر زنان و تخريب بنيان خانواده خواند و آن را محكوم كرد. و اعلام كرد لايحه پيشنهادي به جز اضمحلال و تخريب خانواده و تضييع بيش از پيش حقوق زنان و كودكان و تشديد تبعيض و شكاف جنسيتي ارمغاني نخواهد داشت.

بله در حالي كه زنان همه گروههاي مذهبي و غير مذهبي در برابر اين لايحه صف آرايي مي كنند, كارگزاران و مسولين يكي پس از ديگري به صحنه مي آيند و زن ستيزي خود را اعلام مي دارند و در اين رابطه تا جايي پيش مي روند كه :

در بيست و پنجم مرداد ماه جاري يك پژوهشگر موسسه كيهان در جمع دانشجويان خوزستان , فعالان زن را به رواج فحشا و هم‌جنس‌گرايي و چندشوهري متهم مي كند .

ود ر جاي ديگر فعاليت هاي زنان را تلاشي به منظور مشروعيت دادن به هم‌جنس بازي، آزادي حجاب، سقط جنين، آزادي سکسواليته، چندشوهري زنان و فرقه صهيونيستي بهائيت در ايران دانسته و فعالان کمپين يک ميليون امضا را مبلغان کوچه به کوچه ايدئولوژي سياه فحشا ناميده‌است.عجبا از اين همه وقاحت !!!كه توهين به زنان در صدر گفته ها و نوشته هايشان به چشم ميخورد .

و درپايان سخنانش از مخاطبين خود در تبليغ بنياد گرايي مي خواهد که بر اين روشنفکران اجيرشده بتازند و دين خود را به انقلاب اسلامي ايران ادا کنند.

البته بايد گفت همانطور كه پروين اردلان نيز به خوبي اشاره كردند : همه اين اقدامات از آن روست تا با تحريک بخشي از جامعه عليه بخش ديگر ‏آن يعني زنان و اقليت ها , بر فشار هر چه بيشتر و ايجاد رعب و وحشت نسبت به فعاليت اجتماعي و جنبشي دامن ‏زنند اما مشاهده مي کنيم که روز به روز بر تعداد کنشگران زن افزوده مي شود.

 

با اين اوصاف بايد گفت جاي تعجبي ندارد كه چنين لايحه اي با اين درجه از ضد زن بود ن به راحتي وارد مجلس مي شود و به تصويب مي رسد.

اين در حالي است كه بايد توجه داشت وضعيت زنان در هركشوري شاخص پيشرفت و تكامل آن جامعه محسوب مي شود. و هرچه كه جامعه از فرهنگ متحجر و عقب مانده مردسالاري فاصله مي گيرد و زنان در ارگانهاي تصميم گيري جامعه وارد مي شوند آن جامعه نيز سمت و سوي پيشرفت را دارد . اما متاسفانه در جامعه كنوني ما زنان نه تنها ميداني براي شركت در تصميم گيري هاي اجتماعي نمي بينند بلكه حقوق انساني آنان نيز ناديده گرفته مي شود و با تصويب قوانين تبعيض آميز عليه زنان به صورت قانوني و رسمي آنان را از صحنه حذف مي كنند و هيچ حق و حقوقي را براي آنان به رسميت نمي شناسند . و به دنبال آن روزانه به دلائل واهي , اقدام به احضار و و دستگيري و تعيين وثيقه هاي سنگين براي آزادي آنها مي كند .

4 مردادماه, روناك صفارزاده از فعالان حقوق بشر که در حوزه حقوق زنان فعاليت مي كرد و از تاريخ 3/7/86 توسط نيروهاي امنيتي در شهر سنندج بازداشت ده بود ، به علت ناراحتي شديد جسمي به بيمارستاني واقع در خارج زندان منتقل مي شود.

در همان روز يعني چهارم مرداد , پليس اطلاعات و امنيت عمومي استان هرمزگان در راستاي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي حين گشت زني در پارك هاي بندرعباس، چهارزن را به دلائل نامعلومي دستگير مي كند. كه بعد از اعتراضات مردم و مقاومت زنان دستگير شده, نيروي انتظامي با ضرب و شتم مردم را از صحنه دور مي كند و زنان دستگير شده را به مكان نامعلومي منتقل مي كنند .

و باز در همان روز شمه‌اي ديگر از فجايع گسترده‌در يكي ديگر از مراكز نگهداري دختران بهزيستي زنجان فاش مي شود :

وادار كردن دختران به ليسيدن توالت

زنداني كردن كودكان در توالت

بردن دختران براي تنبيه به حياط مركز در زمستان سرد

مجبور كردن دختران به نگاه كردن به آفتاب در ظهر تابستان

ششم مردادماه : فيلترينگ مجدد سايت هاي مدرسه فمينيستي و تغيير براي برابري

دوازدهم مرداد: دادگاه چهار تن از اعضاي کمپين يک ميليون امضا : پروين اردلان،جلوه جواهري، مريم حسين خواه و ناهيد کشاورز به اتهام اقدام عليه امنيت ملي از طريق تبليغ عليه نظام برگزار مي شود

نوزدهم مردادماه : چهار سال حبس در تبعيد براي زن جوان فعال حقوق بشر زينب بايزيدي اعلام مي شود.

به دنبال اين حكم ناعادلانه زينب بايزيدي در اعتراض به حكم صادره اقدام به اعتصاب غذا مي كند و از زمان شروع اعتصاب تماس تلفني او با خانواده اش قطع مي شود و به خانواده اش ممنوع الملاقات بودن او را اعلام مي كنند.

بيست و هشتم مرداد: به پرونده فريده غايب؛ نفيسه آزاد و سارا لقماني رسيدگي شد كه اتهام اخلال در نظم عمومي و تمرد از دستور پليس از سوي بازپرس به آنان تفهيم و قرار كفالت 50 ميليون توماني براي هر كدام از آنان صادر شد.

سي مرداد : دادگاه خديجه مقدم فعال جنبش زنان و از اعضاي کميته مادران کمپين يک ميليون امضا ومادران صلح، همراه با همسرش دكتر اكبر خسرو شاهي درشعبه 15 دادگاه انقلاب برگزارمي شود.

اين است جامعه اي كه قوانينش را براساس انديشه مردسالاري تدوين ميكند.

 

هاله داوودي

 

 

انجمن زنان آواي روز

 

http://avayerooz87.blogfa.com /

 

 

 

بازگشت