تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید پنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۹ مارس ۲۰۱۸

تئاتر ٩٦ : سال توقیف و اتحاد

فروزان جمشید نژاد /روزنامه‌نگار

تئاتر

در اين سال همچنين اجراهايى همچون نمايش موزيكال اليور توئيست در تالار وحدت و كنسرت - نمايش سى در فضاى باز كاخ سعد آباد، كه اثرى تلفيقى از نمايش، موسيقى و ويدئو مپينگ و حضور هنرمندى چون همايون شجريان بود، توانستند خيل عظيم تماشاگر را جذب اثر خود كرده و به فروشى ميلياردى دست يابند

سال ٩٦ نيز همچون سال هاى پيش از خود فراز و نشيب ها و تلخى و شيرينى هايى را براى جامعه تئاتر ايران به همراه داشت. آثارى بر صحنه رفتند و بخت يارشان بود و توانستند ركوردهاى فروش را بشكنند. آثارى نيز گرفتار تيغ مميزى شده و از رفتن بر صحنه محروم ماندند.

تعدادى سالن خصوصى به دلايل متعدد همچون مشكلات مادى تعطيل شدند و سالن هايى همچون پرديس تئاتر شهرزاد با ٣ تالار نمايشى با آغاز فعاليت خود توانستند در مدت زمانى كوتاه مكان اجراى گروه هاى نمايشى بسيارى را فراهم كنند و چراغ تئاتر خصوصى را زنده نگاه دارند.

در اين سال همچنين اجراهايى همچون نمايش موزيكال اليور توئيست در تالار وحدت و كنسرت - نمايش سى در فضاى باز كاخ سعد آباد، كه اثرى تلفيقى از نمايش، موسيقى و ويدئو مپينگ و حضور هنرمندى چون همايون شجريان بود، توانستند خيل عظيم تماشاگر را جذب اثر خود كرده و به فروشى ميلياردى دست يابند.

داستان ادامه‌دار توقیفها

جشنواره تئاتر فجر نيز همچون سال هاى گذشته از اتفاق ها و حاشيه هاى ويژه خود مبرا نبود.

اين جشنواره در سال ٩٦ شاهد حضور كم سابقه اهالى دولت و وعده هايشان در راستاى حمايت از تئاتر بود و با آنكه نمايش هايى همچون شلتر، پسران تاريخ و چند داستان ديگر با استقبال گسترده مخاطبان مواجه شدند و توانستند عمده جوايز اين دوره را به دست آورند، نمايشى همچون روز عقيم به كارگردانى حسين كيانى، با توقيف از سوى شوراى نظارت و ارزشيابى مواجه شد كه اين اتفاق منجر به استعفاى محمد مساوات و محمد عاقبتى از جشنواره شد.

همچنين در روزهاى پايانى اين دوره از جشنواره، ليلى رشيدى و حميد پورآذرى( مدير بخش خارج از صحنه جشنواره) متنى را با عنوان دست هاى آلوده در خبرگزارى ايسنا منتشر كردند و در آن به شدت نسبت به ممنوعيت هاى بيجا و نظارت هاى غير اصولى تاختند.

در اين متن آمده بود" مى خواهيم بدانيم چه اتفاقى مى افتد كه رئيس مركز هنرهاى نمايشى كشور ٣٠ شب از اجراى يك اثر حمايت مى كند و در جايى ديگر ناگزير به حذف مى شود؟ نهادى كه اين حكم را صادر كرده كجاى تئاتر ايران است؟ چرا مسئوليت اين اتفاق را نمى پذيرد؟

عاقبت عشاق سينه چاك نيز به كارگردانى بهنام تشكر، كه بنا بود در آذر و دى ماه ٩٦ ميزبان تماشاگرانش باشد، تنها پس از گذشت دو شب از اجرا، توقيف شده و از ادامه اجرا باز ماند.

بهنام تشكر در صفحه اينستاگرام خود نوشت "توقيف شد بدون هيچ توضيحى، توقيف شد بدون هيچ تذكرى از طرف مركز هنرهاى نمايشى، بعد از دو شب اجراى موفق توقيف شد. بعد از دوبار بازبينى توقيف شد. بعد از دو بار مجوز اجرا از طرف مركز هنرهاى نمايشى، بعد از چند ماه تمرين".

روزهاى پايانى سال ٩٦ هم از سايه شوم توقيف در امان نبود. در ١٩ اسفند اين سال، نمايشنامه خوانى"افرا" به كارگردانى محمد رحمانيان و نوشته بهرام بيضايى، با وجود فروش بليط و حضور تماشاگران در سالن لغو شد.

محمد رحمانيان كه دى ماه همين سال، در پى شكايتى مرتبط با اجراى نمايش" ترانه هاى قديمى، پيكار جوانان"، هنگام خروج از كشور در فرودگاه متوجه ممنوع الخروجى خود شده بود، به خبرگزارى ايلنا اعلام كرد كه شكايت مطرح شده به دليل تك خوانى زن در نمايش بوده است.

تئاتر

محمد رحمانيان كه دى ماه همين سال، در پى شكايتى مرتبط با اجراى نمايش" ترانه هاى قديمى، پيكار جوانان"، هنگام خروج از كشور در فرودگاه متوجه ممنوع الخروجى خود شده بود

كمپين ٣٠٠٠ امضا و اتحاد اهالى نمايش

بحران مديريت در تئاتر و نبود برنامه دراز مدت در سال هاى گذشته، به ويژه در دهه ٩٠ شمسى، اهالى اين هنر را با چالش هاى ناهموار و مشكلات گاها جبران ناپذيرى مواجه كرده است.

پيشينه مديريتى غير تئاترى، عدم تعامل با خانواده نمايش و بى اعتمادى نسبت به نيروهاى فعال نمايشى، همچنين استعفاهاى پى در پى - حتى در مواقع حساسى همچون چند روز مانده به جشنواره فجر- بزرگ ترين نقاط ضعف در بيشتر مديران اداره كل هنرهاى نمايشى در سال هاى گذشته بوده است.

انتخابات رياست جمهورى و تغيير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى، همينطور رفت و آمدهاى مديران پايتخت، و به دنبال آن زمزمه هاى تغيير مدير كل هنرهاى نمايشى، يكى از مهم ترين رويدادهاى تئاترى را در سال ٩٦ را رقم زد.

اهالى تئاتر كه در طول سه سال مديريت مهدى شفيعى احساس امنيت و رضايت بيشترى نسبت به دوره هاى قبل داشته و از تغيير وى به شدت احساس نگرانى مى كردند، در حركتى خودجوش، در روز ١٩ اسفند اقدام به راه اندازى كمپينى در جهت حمايت از مهدى شفيعى و در نهايت جمع آورى ٣٠٠٠ امضا كردند.

آنها در بيانيه اى خطاب به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى ضمن تاكيد بر بررسى وضعيت فعلى تئاتر ايران نوشتند" بعد از مسير پر سنگلاخ اين سال ها كه با هزينه هاى انسانى و هنرى و مالى بسيار همراه بود، اينك چندى است اهالى تئاتر احساس آرامش بيشترى دارند. نه به اين جهت كه يك شبه مشكلات صنفى حل شده است، خير، بلكه از اين رو كه بعد از مدت ها كار تئاتر و اهالى تئاتر به اهل آن سپرده شده است. "

مهدى شفيعى كه خود فارغ التحصيل رشته كارگردانى تئاتر در مقطع كارشناسى ارشد است، و پيش از اين نيز سابقه مديريت تئاتر را در كارنامه خود داشته ، در بهمن ماه ١٣٩٣، در پى استفاى حسين طاهرى براى سمت مديريت اداره كل هنرهاى نمايشى انتخاب شد.

با وجود آنكه اين حركت جمعى اهالى نمايش، از سوى وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى مواجه نشد و در نهايت شهرام كريمى كه خود از خانواده تئاتر است در روز ٢٧ اسفند از سوى معاونت وزارت ارشاد براى در دست گرفتن سكان اداره كل هنرهاى نمايشى معرفى شد اما اين همبستگى بى سابقه در ميان تئاتری ها را مى توان هر آينه به فالى نيك براى روشنى آينده تئاتر كشور دانست.

.http://www.bbc.com/persian/arts-43595619
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست