تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۷ اکتبر ۲۰۱۶

عفو بین الملل: گلرخ ابراهیمی برای داستانی چاپ نشده به زودی روانه زندان می شود

۱۵.مهر.۱۳۹۵
گلرخ ابراهیمی

گلرخ ابراهیمی

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۱۵ مهر در بیانیه‌ای هشدار داد که گلرخ ابراهیمی، نویسنده و فعال حقوق بشر به خاطر نوشتن داستان منتشر نشده‌ای در مورد سنگسار به جرایم متعددی از جمله «توهین به مقدسات اسلام» محکوم شده و به زودی برای طی دوران حبس ۶ ساله‌اش راهی زندان خواهد شد.

فیلیپ لوثر از مسئولان بخش خاورمیانه سازمان عفو بین الملل گفت: «جرایم گلرخ ابراهیمی مضحکند. او صرفا به خاطر نوشتن داستانی که حتی چاپ نشده، به زبانی دیگر فقط به خاطر تخیلش، به شش سال حبس محکوم شده است.»

وی اضافه کرده است: «مقامات حکومت ایران به جای زندانی کردن زن جوانی که به شکل مسالمت آمیز از حقوق بشری مشروع خود برای ابراز مخالفت با سنگسار استفاده کرده باید روی لغو کامل این نوع مجازات تمرکز کنند که مصداق شکنجه است. تداوم اجرای این نوع مجازات و توجیه آن تحت عنوان پاسداری از اخلاق منزجر کننده است.»

گزارش حاکی است که دو رروز مرکز اجرای احکام از طریق تلفن با گلرخ ابراهیمی تماس گرفته و به او دستور داده تا برای شروع دوره ۶ ساله زندان به جرم «توهین به مقدسات اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» خود را به زندان اوین معرفی کند.

او به خاطر نوشتن داستان تخیلی که حتی منتشر نشده در دادگاه اولیه به ۶ سال زندان محکوم شد. در این داستان واکنش‌های عاطفی یک زن جوان هنگام تماشای فیلمی به نام «سنگسار ثریا. م» توصیف می‌شود که سرگذشت یک زن سنگسار شده به جرم روابط جنسی را نشان می‌دهد. بیننده پس از تماشای فیلم چنان خشمگین می‌شود که نسخه‌ای از قرآن را می‌سوزاند.

این داستان منتشرنشده روز ۶ سپتامبر ۲۰۱۴ هنگام بازداشت گلرخ ابراهیمی همراه همسرش آرش صادقی در محل کارشان در تهران توسط ماموران سپاه پاسداران کشف شده است. ماموران حکم بازداشت آن‌ها را نشان ندادند ولی این زوج را به منزلشان برده و پس از بازرسی خانه تعدادی از وسایل آن‌ها از جمله کامپیو‌تر، دفترچه‌های یادداشت و چند سی دی را با خود بردند.

سپس آرش صادقی، فعال حقوق بشر را به زندان اوین و گلرخ ابراهیمی را به یکی از مراکز بازداشت مخفی منتقل کردند. پس از یک شب او نیز به یکی از بخش‌های زندان اوین منتقل شد که زیر نظر سپاه پاسداران است. او مدت ۲۰ روز بدون داشتن ملاقات با خانواده، حق دسترسی به وکیل و یا محاکمه در اوین زندانی بود و سه روز اول را در سلول انفرادی طی کرد.

گلرخ ابراهیمی گفته است که در دوران بازداشت ساعت‌های طولانی در حالیکه چشم بند به او زده بودند مورد بازجویی قرار گرفته و بازجویان او را تهدید می‌کردند که به خاطر «توهین به اسلام» اعدام خواهد شد. او صدای بازجویی از همسرش و تهدیدهای مشابهی علیه او در سلول کناری را می‌شنید. آرش صادقی نیز گفته است در دوران بازداشت شکنجه شده و بازجویان او را با لگد می‌زدند، به سرش مشت می‌کوبیدند و‌گاه تا مرز خفگی گلوی او را می‌فشردند.

گلرخ ابراهیمی در دو جلسه کوتاه دادگاه انقلاب تهران بدون وکیل محاکمه شده است. اولین وکیل که تحت فشار کناره گیری کرد و به وکیل دوم اجازه ندادند پرونده او را مطالعه کند و یا در دادگاه از او دفاع کند. به او اجازه داده نشد در دادگاه از خود دفاع کند چون جلسه اول دادگاه به پرونده همسرش اختصاص یافت و هنگام جلسه دوم او در بیمارستان بستری بود و نتوانست در جلسه دادرسی شرکت کند.

فیلیپ لوثر می‌گوید: «دادگاه گلرخ ابراهیمی نمایشی بود. او از حق دفاع از خود برخوردار نبود و حکم او از قبل تعیین شده بود. این تازه‌ترین نمونه از زیرپا گذاشتن عدالت و نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران است.»

این مقام عفو بین الملل تصریح کرده است:«ما از مقامات مسئول می‌خواهیم بلادرنگ حکم زندان گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی که به خاطر استفاده از حق مشروع خود برای آزادی بیان از ماه ژوئن زندانی شده است را لغو کنند. حکومت ایران با بکارگیری روش های سرکوبگرانه و بی‌رحمانه قصد دارد نسلی از فعالان جوان را حذف کند.»

.http://www.radiofarda.com/a/o2-rb-amnesty-international/28036360.html

اعتراض عفو بین‌الملل به حکم گلرخ ابراهیمی ایرایی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، نویسنده و همسر آرش صادقی طی حکمی قطعی به شش سال زندان محکوم شده است. از او خواسته شده تا هرچه زودتر خودش را به دادسرای اوین معرفی کند. عفو بین‌الملل به این حکم اعتراض کرده است.

Iran Golrokh Ebrahimi und Arash Sadeghi (privat)

نوشتن داستانی درباره سنگسار که هنوز منتشر هم نشده است، دلیل صدور حکم شش سال زندان برای نویسنده جوان آن شد. گلرخ ابراهیمی ایرایی نویسنده این داستان، شهریور ۱۳۹۳ به همراه همسرش آرش صادقی بازداشت و بعد از یک ماه با قرار وثیقه شد.

دادگاه بدوی به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام این نویسنده را به شش سال حبس محکوم کرد و این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

خانم ابراهیمی هنوز احضاریه‌ای برای رفتن به زندان دریافت نکرده اما از او خواسته شده و حتی تهدید شده که در صورت نرفتن به زندان به منزلش رفته و او را دستگیر می‌کنند.

گلرخ ابراهیمی در خصوص اتهاماتش به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته: «وقتی برای تفتیش به خانه ما رفتند یکسری سررسید حاوی دست نوشته‌های من بود که از خانه ما بردند. یکسری داستان و شعر بود که هیچ کجا انتشار نداده بودم نه در فضای مجازی و نه در هیچ محفلی خوانده نشده بود. برمبنای این دست نوشته‌ها و همچنین یکسری از پست‌های فیسبوکی‌ام که در حمایت از شاهین نجفی بوده به من اتهام توهین به مقدسات زدند و ۵ سال حکم دادند. یک سال هم بابت تبلیغ علیه نظام که به ارتباط با خانواده‌های کشته شدگان و خانواده‌های زندانیان استناد کردند.»

آرش صادقی همسر خانم ابراهیمی نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری به ۱۵ سال زندان محکوم شده و هم‌اکنون در حال گذراندن دوران حبس خود است.

فیلیپ لوتر مسئول بخش خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل گفته است: «حکم صادره علیه گلرخ ابراهیمی مضحک است. او باید چندین سال را پشت میله‌های زندان بگذراند به خاطر نوشتن داستانی ساده که هنوز منتشر هم نشده است. او در حقیقت به خاطر قدرت خیال و فانتزی‌اش مجازات می‌شود.»

داستانی که خانم ابراهیمی نوشته درباره سنگسار است. مسئول عفو بین‌الملل در این باره گفته مسئولان جمهوری اسلامی به جای آنکه یک زن جوان را به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه حقوق بشر و مخالفتش با سنگسار مجازات کنند بهتر است روی لغو این مجازات که نوعی شکنجه است متمرکز شوند.

فیلیپ لوتر ادامه داده: «این وحشتناک است که ایران همچنان به صدور حکم سنگسار ادامه می‌دهد و قوه قضائیه این کشور این کار را به نام اخلاقیات انجام می‌دهد.»

هم‌پرونده‌ای آرش صادقی و گلرخ ابراهیمی به زندان رفت

در روز ۱۵ شهریورماه سال ۱۳۹۳، همراه با گلرخ ابراهیمی و آرش صادقی دو تن دیگر نیز به نام‌های نوید کامران و بهنام موسیوند بازداشت شدند.

Navid Kerman (iranhumanright.org)

نوید کامران برای گذراندن حکم یک سال حبسش به زندان رفت

همگی متهمان این پرونده در اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شدند. طی حکم دادگاه انقلاب، آرش صادقی به ۱۵ سال حبس، همسرش گلرخ ایرایی به شش سال حبس، بهنام موسیوند و نوید کامران هر کدام به یک سال حبس محکوم شدند.

 دادگاه تجدید نظر همه حکم‌ها را عینا تایید کرد.

یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته: «نوید ساعت یازده روز سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ در محل کارش توسط دو مامور اجرای احکام بازداشت شده، بعد از چند ساعت هم با خانواده‌اش تماس گرفته و گفته که برای اجرای یک سال زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام به زندان اوین منتقل شده است.»

آرش صادقی و بهنام موسیوند، پیشتر برای تحمل حبس بازداشت شده بودند و در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برند.

.http://www.dw.com/fa-ir/a-35978388
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست