تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده سیاسی  بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر

گزارش کوتاهی از برنامه شب فرهنگی ایرانی 19.6.2010
 در سوئیس - زوریخ
شب شعر، هنر و فیلم
با حضورشهلا آقاپور (شاعر،نقاش و مجسمه ساز) وآرش ریاحی (کارگردان و فیلمساز)

Kurzfilm über die Künstlerin Shala Aghapour und Lesung, Film "Exile Family Movie" von Arash Riyahi , Live Musik und Barbetrieb.
Ort: G . Loogarten, Salzweg 1, 8048 Zürich

 

این بر نامه پر بار را گروه فر هنگی زوریخ – سوئیس به یاری  گروه فرهنگی ایرانی رامین بهجتی ، کاتیا شوبیگر،  شهرام ابراهیمیان  و هنرمندانی دیگربرگزار کردند اگر چه  جا دارد از رامین بهجتی  بخاطر تلاشهای بی دریغش سپاس گزاری شود.
محل برگزاری این برنامه سالن لوگوگارتن بود که از ایرانیان و سوئیسی های علاقمند به ادبیات و هنر شرقی بالغ بر 200  نفر پر شده بود. شور و حال شرکت کنندگان بویژه سوئیسی های حاضر در سالن گرمی بخش سراسر برنامه بود
بخشی از سالن برای ارائه نقاشیهای کوچک و برخی آثار منتشرشده  از سروده های شهلا آقاپور به فارسی و آلمانی، اختصاص داده شد که همراه با تعدادی از فیلمهای آرش ریاحی و سی دی های نوازندگان هنرمند شرکت کننده در برنامه، در دسترس همگان قرار داشت.
مجری برنامه اقای شهرام ابراهیمیان یکی از ایرانیان بزرگ شده در سوئیس بود که برنامه را بزبان آلمانی اعلام نمود. برنامه با خوش آمد گویی به خانم شهلا اقاپور و بیان فشرده ای از زندگی نامه ی ایشان آغاز گردید و پس از آن فیلم کوتاهی که از فیلم بلند " هزار و یک پل به سوی هنر" شهلا آقاپور برگرفته شده بود، بنمایش در آمد. این فیلم در بر گیرنده پروژه های گوناگون هنری و چگونگی کار نقاشی ، هنر و هنر درمانی افراد با شرایط سنی متفاوت بود.فیلمی با محتوا و پرداخت موضوعی جالب در پروژه های هنری خانم آقاپور که  چگونگی کار نقاشی و هنرتراپی افراد با تنوع سنی متفاوت  را بیان می نمود. این برنامه با نمایش عکسهای نقاشی با پروسه های زمانی رنگها ، مجسمه  ها واجراهای هنری (پرفورمانس )  با توضیح خود هنرمند، دنبال شد
نمایش در بر گیرنده بخشهایی بترتیب:
عکسها ی نقاشیها در دوره حسی  رنگ سرخ ، 1- که بیشتر چشمها و چهره برجسته زن  در رنگهای سرخ غوطه ور بود
2- نمایش عکسها ی تابلوهای نقاشی چهره هایی که بیانگرتقکربه زندگی (با سوژه ی بی عدالتی ها، درد و فریاد )بود
3- نمایش عکسهای تابلوهای آخرین نمایشگاه خانم آقاپور در برلین ( پنجره دیدار)  که  رویدادهای اخیر ایران را بیان می کرد و اعتراضهایی را می نمایاند که در شرایط سخت خفقان و استبداد چگونه آنانی که درد می کشند و یا کسانی که می کشند و کسانی که جان می بازند.
4-نمایش عکسهای مجسمه ها یی که با دهانهای باز و فریاد نشان داده شد
5- نمایش عکسهای پرفورمانس که در نمایشگاههای مختلف خانم شهلا آقاپور به کارگردانی خود ایشان  انجام شده بود.
5- سپس پرسش و پاسخ شد که مورد توجه حاضرین در برنامه قرار گرفت
6- در آخر شعرهایی از کتاب اولیورتوییست اثر خانم شهلا اقاپور توسط خودشان بزبان آلمانی خوانده شد. بدنبال خواندن سروده ها به زبان آلمانی، دو شعر نیز بزبان فارسی به احترام حضار ایرانی در برنامه خوانده شد.
تحت تاثیر اشعار خوانده شده، پرسش و پاسخ زیادی از سوی حاضرین و خانم آقاپور صورت گرفت که به برنامه شور و حال صمیمانه ای داد. با پایان گرفتن این بخش، خانم اقاپور به جمع جاضرین در سالن لوگوگارتن پیوست و برنامه پس از ده دقیقه استراحت با بخش دوم دنبال گردید.
بخش دوم برنامه با نمایش  فیلم همراه بود . این فیلم " خانواده در تبعید نام داشت و اثر آقای   آرش ریاحی بود که برنده چندین جایزه در اتریش و کشورهای دیگر گردید. پس از تماشای فیلم و استقبال حاضران در سالن، آقای آرش ریاحی به صحنه آمد و برنامه با پرسش و پاسخ دنبال گردید
بخش سوم  برنامه به گروه موسیقی سنتی ایرانی(شریفی ) اختصاص داده شد که با اجرای قطعات دلنشین موسیقی اصیل ایرانی شور و حال خاصی به فضای برنامه داد
در بحش چهارم برنامه، آقای  مهران سازنده گیتار( رومبا فلامینگو) قطعات زیبایی نواخت که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گزفت
دربخش پایانی برنامه از سوی برگزار کنندگان، لوحه یادبودی که آقای رامین بهجتی تهیه کرده بود به هنرمندان مهمان برنامه، خانم شهلا آقا پور واقای  آرش ریاحی، به عنوان تقدیر و یادبود  تقدیم گردید.
پس از پایان برنامه برخورد علاقمندانه ی حاضران و گفتگوی صمیمانه ی آنها با خانم شهلا آقاپور و آقای آرش ریاحی شور و حالی دیدنی داشت.

 

زوریخ
پرس لیت

 

 

بنی آدم اعضای یک پیکرند ...که در آفرینش زیک گوهرند

 

این مطلب را در صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست