تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید

سخنرانی سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در ضرورت آزادی بیان

سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵

یکی از سخنرانان مراسم گشایش بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان سلمان رشدی، نویسنده هندی‌تبار بریتانیایی بود. او آزادی‌خواهان را به مبارزه با مخالفان آزادی بیان فرا خواند و گفت که تحدید آزادی بیان، تعرض به طبیعت انسان است.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت روز سه‌شنبه (۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر) طی مراسمی به طور رسمی گشایش یافت. یکی از میهمانان ویژه این مراسم سلمان رشدی، نویسنده هندی‌تبار بریتانیایی بود.

سلمان رشدی در سخنرانی خود آزادی بیان را یکی از حقوق اساسی بشر نامید و گفت، تحدید آزادی بیان نه تنها سانسور، بلکه تعرض به طبیعت انسان به‌شمار می‌رود.

نویسنده رمان "آیه‌های شیطانی" ضمن بیان اینکه نویسندگان و ناشران بیش از پیش در معرض خطر جانی از جانب مخالفان آزادی بیان هستند، خواستار آن شد که همگان برای حفظ جان خالقان و ناشران آثار ادبی بکوشند.

رشدی در سخنرانی خود تاکید کرد که آزادی بیان پایه‌ دیگر حقوق انسانی است. او در نمایشگاه کتاب فرانکفورت با آخرین رمان خود با عنوان "دو سال، هشت ماه و بیست‌وهشت شب" حضور یافته است.

ندای آزادی و رواداری

دو سخنران دیگر مراسم گشایش بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان هاینریش ریتمولر، رئیس کانون کتابفروشان آلمان، و یورگن بوس، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت بودند.

بوس نیز ضمن دفاع از آزادی اندیشه و بیان اظهار داشت، آزادی بیان چیزی نیست که بتوان در باره آن مذاکره کرد.
ریتمولر ابراز امیدوارا کرد که نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال، ندای آزادی و رواداری را به تمامی جهان منتقل کند.

غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۱۵ خالی ماند

غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۱۵ خالی ماند

تحریم از سوی ایران

دولت ایران در اعتراض به حضور پررنگ سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از حضور ناشران ایرانی در این بازار جهانی کتاب جلوگیری کرد.

وزارت ارشاد تصمیم مسئولان نمایشگاه مبنی بر دعوت از رشدی را باعث "خدشه‌دار شدن عواطف و احساسات مسلمانان سراسر جهان" دانسته است. این وزارتخانه ضمن "والا و ارزشمند" خواندن آزادی­ بیان، از مسئولان نمایشگاه فرانکفورت خواست که با تدابیر صحیح فرصت تعامل با دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را گسترش دهند.

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، پیشتر گفته بود که برای اقدام مشترک علیه دعوت رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت با وزیران فرهنگ ۵۰ کشور اسلامی نامه‌نگاری کرده است.

سلمان رشدی به دلیل نگارش کتاب "آیات شیطانی" در سال ۱۳۶۷ مورد خشم شماری از رهبران مسلمانان جهان قرار گرفت. آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی نیز این کتاب را مصداق مخالفت با اسلام و پیامبر مسلمانان خواند و فتوای قتل نویسنده هندی‌تبار را صادر کرد.

در نمایشگاه کتاب امسال که تا تاریخ ۱۸ اکتبر برپاست، بیش از ۷ هزار ناشر از یکصد کشور شرکت دارند.

هر سال یک کشور به عنوان "میهمان ویژه" در نمایشگاه فرانکفورت شرکت می‌کند. "میهمان ویژه" امسال اندونزی است که طبق آمار رسمی ۸۸ درصد شهروندان آن مسلمان هستند.

DW.COM

سلمان رشدی: سرکوب آزادی بیان، تعرض به «طبیعت انسان» است

۱۳۹۴/۰۷/۲۱

سلمان رشدی در مراسم گشایش نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت
سلمان رشدی در مراسم گشایش نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت

سلمان رشدی روز سه‌شنبه ۲۱ مهرماه همزمان با افتتاح نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در یک نشست خبری گفت هرگونه سرکوب آزادی بیان، تعرض به «طبیعت انسان» است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نویسنده بریتانیایی هندی تبار گفت: «محدود کردن آزادی بیان صرفا سانسور نیست، بلکه حمله به طبیعت آدمی است. بیان آزادانه برای بشریت و تمامی انسان‌ها بنیادی است. ما حیوانات سخنگو و داستان‌سرا هستیم». 

سلمان رشدی تاکید کرد که آزادی بیان یک اصل بنیادی و جهانشمول است و افزود: «بدون آزادی بیان تمام اشکال دیگر آزادی بی‌نتیجه خواهند بود». 

سلمان رشدی به خاطر نگارش کتاب «آیات شیطانی» بیش از ربع قرن است که در سایه تهدید به مرگ زندگی می‌کند. 

آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۹۸۹ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد. از آن زمان این نویسنده مجبور شد سال‌ها تحت حفاظت پلیس بریتانیا و در اختفاء زندگی کند. 

دعوت از سلمان رشدی برای سخنرانی در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت باعث شد که ایران این نمایشگاه را تحریم کند. 

سلمان رشدی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «من همیشه فکر می‌کردم که در غرب دیگر لازم نیست ما در مورد آزادی بیان صحبت کنیم، چون قاعدتا باید مثل هوایی باشد که تنفس می‌کنیم. به نظر می‌رسید که دو قرن پیش و در دوران روشنگری فرانسه در این نبرد پیروز شده‌ایم». 

«اما این حقیقت که ما هنوز هم باید برای این هدف مبارزه کنیم نتیجه بروز چند پدیده تاسف‌بار در دوران اخیر است».

او در ادامه توضیحاتش به «تهدیدهای خشونت آمیز» علیه نویسندگان، ناشران، مترجمان و کتابفروشان اشاره کرد. 

سلمان رشدی افزود که در برخی از کشورهای جهان نیز آنچه که به «نزاکت سیاسی» معروف شده خطرناک است. 

اثر جدید سلمان رشدی با عنوان «دو سال، هشت ماه و بیست و هشت شب» اخیرا به طور همزمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی منتشر شده است. 

وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته درباره علت تحریم نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: «به بهانه آزادی بیان از فردی دعوت شده که در جهان اسلام مورد تنفر است و برای سلمان رشدی فرصت سخنرانی فراهم شده است». 

سلمان رشدی در بخش دیگری از سخنان روز سه‌شنبه‌اش در فرانکفورت گفت: نشر، «تجسم و نگهبان آزادی بیان است».

او افزود: «اگر کسی فقط به یک برداشت از حقیقت اعتقاد داشته باشد و بخواهد برداشت خود از حقیقت را به دیگران تحمیل کند کسانی را که برداشت دیگری از حقیقت ارائه می‌دهند دشمن می‌داند». 

«اما در کمال تعجب ادبیات غالبا از این نبرد جان به در می‌برد. ادبیات به طرز باور نکردنی نیرومند و مقاوم است هر چند نویسندگان ضعیفند».

radiofarda.com

 

 

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست