تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

علی نصیریان به عزت‌الله انتظامی: مرا تنها گذاشتی...

مریم زهدی / بی‌بی‌سی
  • 19 اوت 2018 - 28 مرداد 1397
مردم ایران امروز در مراسم تشییع پیکر آقای انتظامی با 'آقای بازیگر' خداحافظی کردندمردم ایران امروز در مراسم تشییع پیکر آقای انتظامی با "آقای بازیگر" خداحافظی کردند

"دلم تنگ و زمین تنگ آسمون تنگ فلک با بخت من داره سر جنگ، فلک با بخت من جنگ چه داری که بارم شیشه و همصحبتم سنگ..."

با این آواز علی نصیریان در مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی، گریه‌های از ته دل خیلی‌ها شدت گرفت. آقای نصیریان گفت یک شبی با عزت‌الله انتظامی بودیم و من آوازی خواندم، او گفت که وقتی مُردم می‌خواهم ‌تو سر قبرم آواز بخوانی...آقای نصیریان در پایان آوازش گفت "عزت جان! من به عهدم وفا کردم اما تو بدجور ما را تنها گذاشتی..."

علی نصیریان از همکاران و هم‌دوره‌‌ای‌های آقای انتظامی از سخنرانان مراسم تشییع پیکر آقای انتظامی بود که امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ماه از برابر تالار وحدت آغاز شد. او آقای انتظامی را متعلق به مردم دانست و گفت معتقد است عزت‌الله انتظامی با کارهایی که کرده است زنده می‌ماند. علی نصیریان گفت: "انتظار نداشتم برای تشییع بیایم. می‌خواستم اینجا با هم یک بار دیگر کار کنیم."

علی نصیریان در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن اشاره به ایام همکاری خود با عزت‌الله انتظامی گفت مراسم تشییع پیکر آقای انتظامی امروز نشان داد که مردم چقدر قدرشناس هستند و ارزش آثاری که با جان و دل برایشان خلق شده را می‌دانند.

مراسم تشییع پیکر آقای انتظامی امروز از برابر تالار وحدت برگزار شدمراسم تشییع پیکر آقای انتظامی امروز از برابر تالار وحدت برگزار شد/ آقای مسجدجامعی، آقای نصیریان، مجید انتظامی؛ پسر عزت‌الله انتظامی

آقای نصیریان گفت همه ارگان‌ها، نهادها، تالارها اعم از دولتی و غیر دولتی برای برگزاری این مراسم کمک کردند و مراسم امروز آکنده از احترام بود، آنگونه که شایسته آقای انتظامی است.

این بازیگر پیشکسوت سینمای ایران همچنین با گلایه از اینکه هم‌نسلان و هم‌دوره‌ای‌هایش را یک به یک از دست می‌دهد گفت: "انتظامی ما را تنها گذاشت...رشیدی رفت، مشایخی و کشاورز هر دو بیمارند و من تنها مانده‌ام. دوست نداشتم چنین اتفاقی برایم بیفتد اما تقدیر چنین است."

تشییعی آرام و درخور

عزت‌الله انتظامی بازیگر صاحب‌سبک و توانای سینمای ایران بامداد جمعه ۲۶ مردادماه درگذشت. جمعیت زیادی امروز در مراسم تشییع او شرکت کردند؛ مراسمی که به گفته حاضران، بسیار آرام و بدون هیاهو برگزار شد.

مراسم ساعت نه و نیم صبح با سخنان پرویز پرستویی آغاز شد. او با اشاره به اینکه "سینمای کم‌جان ایران" با درگذشت آقای انتظامی یتیم شده است گفت او برای من مرادی بود که کلماتش را سرمه چشم‌ می‌کردم پس برای من شاگرد؛ استادی رفته است که دیگر کسی همانند او را نخواهم شناخت.

مراسم تشییع با قراردادن تابوت عزت‌الله انتظامی در جایگاه مخصوص و بوسه پرویز پرستویی بر تابوت او آغاز شدمراسم تشییع با قراردادن تابوت عزت‌الله انتظامی در جایگاه مخصوص و بوسه پرویز پرستویی بر تابوت او آغاز شد

معتمدآریا: چیزی که برای ما مانده یک دلتنگی بی‌پایان است

فاطمه معتمد‌آریا که در دو فیلم "ناصرالدین شاه آکتور سینما" و "روسری آبی" با آقای انتظامی هم‌بازی بود نیز در سخنانی گفت هرجای شهر را می‌بیند پر از نشانه‌هایی از آقای انتظامی است.

خانم معتمدآریا در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از صبح زود که از خانه به تالار وحدت آمدم تمام مدت تصاویر اقای انتظامی را می‌دیدم و فکر می‌کردم که من توان گریه کردن ندارم چون دلیلی برای گریه کردن ندارم." خانم معتمدآریا گفت: "بعد از مدتها همه‌جا پر از تصویر آقای انتظامی است، اینکه ایشان از محدوده خانواده کوچک سینما بیرون آمده‌اند و مانند یک ارزش ملی و میراث فرهنگی اینقدر ارزشمند هستند باعث افتخار ماست."

این بازیگر محبوب سینمای ایران همچنین گفت: "نمی‌توانم بگویم سینمای ایران پدرش را از دست داد یا بزرگترش را از دست داد، به نظر من چیزی را از دست نداده‌ایم چون آقای انتظامی میراث ارزشمندی برای ما به جای گذاشت؛ هم از بابت آثار خودش هم از بابت ارتباطات و کارهای اجتماعی که برای اهالی سینما کرد و بیش از این هم کسی نمی‌توانست کاری انجام بدهد. چیزی که از دست دادیم فقط جسم آقای انتظامی است و چیزی که برای ما باقی مانده یک دلتنگی بی‌پایان است."

فاطمه معتمدآریا و پرویز پرستوییفاطمه معتمدآریا و پرویز پرستویی

خانم معتمدآریا با اشاره به ایام همکاری‌اش با آقای انتظامی گفت که چیزی به جز عشق و شور و شعف به او منتقل نکرده است. خانم معتمدآریا گفت: عزت‌الله انتظامی برای من نمونه یک انسان عاشق بود در حرفه‌اش و همین باعث می‌شد که فکر کنم در این حرفه همیشه از او عقب‌ترم.

فاطمه معتمد‌آریا به بی‌بی‌سی فارسی گفت در این سال‌های آخر که آقای انتظامی نمی‌توانست از خانه بیرون بیاید هروقت می‌دیدمش و می‌پرسیدم چه می‌کنید، می‌گفت: فقط تحمل می‌کنم، همیشه می‌گفت در برابر ناملایمات باید صبر کرد و همین صبرش باعث شد اینطور با آرامش از میان ما برود.

خانم معتمدآریا گفت که با شرکت در مراسم تشییع بار دیگر دریافته که خانواده سینما عاشق یکدیگر هستند و به هم مهر می‌ورزند.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد ایران یکی از سخنرانان مراسم تشییع آقای انتظامی بود. او گفت آقای انتظامی را مردمی بودنش ماندگار کرد و او کسی بود که خودش را ارزان نفروخت.

مجید انتظامی پسر عزت‌الله انتظامی از آهنگسازان به‌‌نام ایران در مراسم پدرمجید انتظامی پسر عزت‌الله انتظامی از آهنگسازان به‌‌نام ایران در مراسم پدر

عاشق شو ار نه روزی...

مجید انتظامی، پسر عزت‌الله انتظامی که در میان فریادهای تسلیت، تسلیت حاضران بر تابوت پدرش بوسه زد و به جایگاه سخنرانی رفت گفت: "وقتی پس از هفتاد سال کار از پدرم می‌پرسیدم که مردمی شدن چطور است؟ می‌گفت عاشق شو!"

مجید انتظامی همچنین گفت در ماههای اخیر برای اینکه پدرش را "حتی اگر شده پنج دقیقه بیشتر زنده نگه‌دارد" او را از این بیمارستان به آن بیمارستان می‌برده است.

نماز میت را محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات با همراهی مردم و هنرمندان بر پیکر عزت‌الله انتظامی خواند.

عزت‌الله انتظامی در نهایت در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

http://www.bbc.com/persian/arts-45240718

در مراسم تشییع عزت‌الله انتظامی مطرح شد؛

عزت سینمای ایران رفت/انتظامی هنرمند تمام ایران و متعلق به ملت بود

۱۳۹۷/۰۵/۲۸

عزت سینمای ایران رفت/انتظامی هنرمند تمام ایران و متعلق به ملت بود

هنرمندان، دوستان و همکاران عزت‌الله انتظامی همانند مردم از دقایق اولیه آغاز مراسم، خود را به تالار وحدت رسانده‌ بودند. علی نصیریان، احمد مسجدجامعی، پرویز پرستویی، منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان و مازیار میری جزو اولین چهره‌هایی هستند که در این مراسم حضور پیدا کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قرار است مراسم تشییع پیکر عزت الله انتظامی از ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت آغاز شود با این‌حال جمع زیادی از علاقمندان از ساعت  ۸ صبح در محوطه بیرونی تالار وحدت حضور پیدا کرده‌اند.

برقراری نظم در این مراسم برعهده نیروی انتظامی است از این رو خیابان‌های منتهی به تالار وحدت از سمت خیابان حافظ و خیابان خارک مسدود شده است.

هنرمندان، دوستان و همکاران عزت‌الله انتظامی نیز همانند مردم از دقایق اولیه آغاز مراسم، خود را به تالار وحدت رسانده‌اند. علی نصیریان، احمد مسجدجامعی، پرویز پرستویی، منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان و مازیار میری جزو اولین چهره‌هایی هستند که در این مراسم حضور پیدا کردند.

قرار است شبکه خبر بخش‌هایی از این مراسم را به صورت زنده پخش کند.

عزت سینمای ایران رفت

ساعتی بعد از انتظار برای شروع مراسم تشییع، وقتی جمیعت به تدریج متراکم و متراکم‌تر شد، پیکر عزت‌الله انتظامی بر دوش پرویز پرستویی، شکرحدا گودرزی و تعداد دیگری از بازیگران سینما و تئاتر وارد تالار وحدت شده و بر جایگاهی که از روز گذشته مشخص شده بود، قرار گرفت. اینک نوبت هنرمندان و همکاران آقای بازیگر بود که یاد گذشته را زنده کنند و برای آخرین بار با دوست و همکار خود وداع کنند. شروع این سخنرانی‌ها با پرویز پرستویی بود.

عزت سینمای ایران رفته است

پرویز پرستویی در این مراسم گفت: امروز سینمای ایران رنجور است. مگر سینمایی ایران چند عزت دارد؟ انتظامی  مانند آب از لای انگشت‌های سینما سّر خورد و سینمای ایران یتیم شد.

این بازیگر سینما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز روز عزاست. انتظامی مانند پدر برای سینما بود. او برای من مرادی بود که کلماتش را سرمه چشم می‌کردم. استادی رفته است که همانندی مثل او را نداریم. استاد انتظامی پشت خطوط چهره‌اش حرف می‌زد. ما خوابیدیم و صبح بیدار شدیم و دیدیم که عزت سینمای ایران رفته است.

انتظامی هنرمند تمام ایران و متعلق به ملت بود

علی نصیریان نیز که بسیار متاثر بود، در سخنانی گفت: عزت‌الله انتظامی هنرمند تمام ایران و متعلق به ملت بود. او از روح و‌ جان خویش در نقش‌ها دمید و نقشهایش را جاودانه کرد.

این بازیگر ادامه داد: انتظامی نمرده بلکه زنده است. من انتظار نداشتم که اینجا بیایم برای تشییع انتظآمی بلکه انتظار داشتم اینجا بیایم تا با انتظامی همبازی شوم.

نصیریان نقبی هم به گذشته و خاطراتش با انتظامی زد و گفت: در گذشته شبی که دور هم بودیم؛ انتظامی به من گفت دوست دارم روزی که مردم تو برایم آواز بخوانی. نقطه درخشش استعداد انتظامی در نمایشنامه‌های ایرانی بود. او کوشا، جوشان، خوش ‌طبع و حاضر جواب بود. انتظآمی یکی از ستون‌های مهم بازیگری در سینمای ایران بود.

انتظامی در صدر نشست و سینمای ایران را بر صدر نشاند

فاطمه معتمدآریا سخنران بعدی مراسم بود که گفت: استاد انتظامی همه عمر برای کشورش کار کرد و من امروز دلیلی برای گریه کردن نمی‌بینم. انتظامی همیشه در صدر نشست و سینمای ایران را بر صدر نشاند. هنرمند نامیراست و امیدوارم همه هنرمندان سینمای ایران عمر با عزتی داشته باشند.

انتظامی از دل مردم بود و جاودانه‌ شد

سیدعباس صالحی (وزیر ارشاد) که در این مراسم حاضر شده بود، در سخنانی گفت: فرهنگ و هنر آینه تمام نمای تاریخ ما است و عزت‌الله انتظامی یکی از ستاره‌های این فرهنگ بود که بیش از ۷ دهه کوشید و بر صدر نشست و در اوج ماند.

او ادامه داد: انتظامی از دل مردم بود و مردمی بودنش بود که او را بر جان مردم نشاند و جاودانه‌اش ساخت. او  با هنر زیست و قدر این هنر را دانست و ارزان‌فروشی نکرد. او با نقش زندگی کرد و سینما، تئاتر و تلویزیون را مدیون حضور خود کرد. عزت‌الله انتظامی نرفته بلکه او همچنان با ما هست.

 پدر همیشه می‌گفت با مردم باش، همه چیز خوب پیش می‌رود

در ادامه این مراسم؛ مجید انتظامی (فرزند عزت‌الله انتظامی) ضمن تشکر از مردم حاضر در مراسم گفت: پدر همیشه به من می‌گفت نگران نباش تو با مردم باش، همه چیز خوب پیش می‌رود. من همه تلاش خودم را کردم تا پدر ۵ دقیقه بیشتر نزد ما بماند اما افسوس که نتوانستم از این گوهر درخشان خوب نگهداری کنم. عذر می‌خواهم.

265656356356

45434635

56536567

'من عزت انتظامی، بچه سنگلج'

جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

عزت انتظامی

"من برای شما همیشه همان عزتم، بچه ای از سنگلج... همانی که از سیزده سالگی در تماشاخانه های لاله زار با تشویق های شما بزرگ شده‌ام... همانی که همراه شما با دردهای ایران بسیار گریسته ام و با شادی هایش لبخند ها زده ام... "

این حرف های عزت الله انتظامی، این بچۀ محلۀ سنگلج تهران بود که از پیش پرده خوانی در تماشاخانه های لاله زار و کنترلچی سینماها در کوچه برلن شروع کرد و به قلۀ بازیگری در سینمای ایران رسید و به شهرت و محبوبیتی گسترده در میان مردم ایران دست یافت. نام عزت‌الله انتظامی، در تاریخ سینمای ایران با نقش های ماندگاری که در فیلم های گاو، پستچی، اجاره نشین ها، دایره مینا، هزاردستان، ناصرالدین شاه آکتور سینما، بانو، گراند سینما و روسری آبی خلق کرد، باقی است.

عزت انتظامی

او یک بازیگر صاحب سبک و بی بدیل در سینمای ایران بود که با اغلب کارگردان های برجسته سینمای ایران مثل داریوش مهرجویی، علی حاتمی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و محسن مخملباف کار کرد. انتظامی، بازیگر پرکاری بود و در کارنامۀ سینمایی اش نام بیش از پنجاه فیلم دیده می شود اما با وجود این پرکاری، سخت گیر هم بود و هر پیشنهادی را نمی پذیرفت و به خاطر دستمزد، به بازی در فیلم هایی که با سلیقۀ هنری اش مغایر بود تن نداد.

سال ها قبل در گفتگو با بی بی سی فارسی، در جواب یکی از مخاطبان گفته بود: "خوشبختانه هنر یک خاصیتی دارد که با پول و این چیزها نمی‌شود آن را به دست آورد... آدم باید واقعی زندگی کند و عاشق کارش باشد. نه پول می تواند خوشبختی بیاورد، نه شهرت. شهرت آرامش آدم را می گیرد. من خوشحالم که سلامت بودم و سلامت زندگی کردم.»

از میان فیلم هایی که بازی کرده بود، از بازیگری در فیلم های گاو داریوش مهرجویی، حاجی واشنگتن علی حاتمی و ناصرالدین شاه آکتور سینمای محسن مخملباف، به عنوان سخت ترین تجربه های بازیگری اش یاد می کرد. قریحه سرشار، خلاقیت و انعطاف پذیری و طنز از ویژگی های انتظامی در حرفه بازیگری بود. او قابلیت بازی در هر نقشی را که به سن و سال او می خورد داشت و به همین دلیل توانست در ژانرهای متفاوت و در نقش های متفاوت از کمدی تا درام های تاریخی ظاهر شود.

عزت انتظامی

در فیلم رئالیستی و سیاه «دایره مینا»، در نقش سامری، یک دلال خون سودجو و فاسد ظاهر شد که با فروش خون آلودۀ معتادها کاسبی می کرد؛ فیلمی که به خاطر رئالیسم انتقادی گزنده اش و هجو نظام پزشکی در ایران و برملا کردن فساد و تباهی اجتماعی در زمان شاه، توقیف شد و بعد از انقلاب به نمایش درآمد. در کمدی «اجاره نشین ها» نیز در نقش عباس آقا سوپرگوشت، مردی حریص و طماع، شخصیت متفاوتی ارائه کرد.

بر صحنۀ تئاتر

عزت الله انتظامی در سال ۱۳۰۳ در تهران متولد شد. فعالیت های تئاتری اش را در دهه بیست و از سن ۱۴سالگی، با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله‌زار تهران آغاز کرد. نمایش «التیماتوم» نوشته پرویز خطیبی و به کارگردانی اصغر تفکری، نخستین تجربه بازیگری او در تئاتر بود. انتظامی بعد از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر شد و مدتی را در زندان سپری کرد و بعد از آزادی از زندان به آلمان رفت و در شهر هانوفر در کلاس شبانه سینماتئاتر تحصیل کرد.

عزت انتظامی

او بعد از پایان تحصیلاتش در آلمان در سال ۱۳۳۶ به ایران بازگشت و در اداره هنرهای دراماتیک تهران به کار مشغول شد و همزمان با علی نصیریان به همکاری پرداخت. "هیاهوی بسیار برای هیچ" اثر شکسپیر و "خانه عروسک" اثر ایبسن، بازرس اثر گوگول و جعفرخان از فرنگ برگشته نوشته حسن مقدم، از جمله نمایش هایی است که او در این دوره به روی صحنه برد. بازی در نمایش های چوب به دست‌های ورزیل و آی با کلاه آی بی‌کلاه (نوشته های ساعدی) به کارگردانی جعفر والی، دو سرِ پل به کارگردانی اسماعیل شنگله و بلبل سرگشته به کارگردانی علی نصیریان از فعالیت های دیگر او در این زمان است.

انتظامی مدتی نیز در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و نزد استادانی چون حمید سمندریان، بهرام بیضایی و اسماعیل شنگله، به فراگیری تئاتر به صورت آکادمیک پرداخت.

گاو؛ جهش بزرگ

عزت انتظامی،

بازی در نقش کوتاهی در فیلم واریته بهاری (۱۳۲۸) ساختۀ پرویز خطیبی، نخستین تجربه بازیگری انتظامی در سینما بود اما این بازی در فیلم موج نویی گاو ساخته داریوش مهرجویی بود که نام او را پرآوازه ساخت و به یکی از مهمترین نقش های او در کارنامه بازیگری اش تبدیل شد. بازی انتظامی در گاو، آنقدر قوی و تاثیرگذار بود که جای او را در سینمای ایران تثبیت کرد. در این فیلم، او نقش مردی روستایی به نام مشد حسن را بازی کرد که با مرگ گاوش که تنها منبع درآمد زندگی اش بود، کارش به جنون می کشد.

به اعتقاد مهرجویی، انتظامی در فیلم گاو، عمیقاً در نقش خودش فرو رفته بود و یکی از بهترین اجراهای سینمایی‎اش بود. همکاری انتظامی با مهرجویی بعد از گاو نیز با فیلم های آقای هالو، پستچی، دایره مینا، مدرسه ای که می رفتیم، شیرک، بانو، هامون، اجاره نشین ها و میکس ادامه پیدا کرد. بازی انتظامی در فیلم بانو ساخته داریوش مهرجویی در نقش نوکری فرصت طلب به نام قربان سالار، با آن گریم عجیب و چشمان وغ زده، بعد از فیلم گاو، شاید نامتعارف ترین نقشی بود که او بر پردۀ سینما آفرید. او در فیلم پستچی که اقتباسی از نمایشنامه وویتسک اثر کارل گئورگ بوشنر بود، در نقش نیت الله خان، ارباب مستبدی بازی کرد که اقتدارش را در گذر جامعه از سنت به مدرنیته و غربی شدن جامعه از دست می داد.

نقش های تاریخی

عزت انتظامی

بازی در فیلم های تاریخی و در نقش شخصیت های تاریخی یا شبه تاریخی، بیانگر وجه دیگری از قابلیت های بازیگری انتظامی بود که با بازی در فیلم های علی حاتمی مثل ستارخان، حاجی واشنگتن، کمال الملک و جعفرخان از فرنگ برگشته و سریال هزاردستان آغاز شد و بعد با فیلم هایی مثل ناصرالدین شاه آکتور سینما ساخته محسن مخملباف، گراند سینما ساخته حسن هدایت، شیرسنگی و در مسیر تندباد ساخته جعفری جوزانی و روز واقعه ساخته شهرام اسدی، ادامه پیدا کرد.

انتظامی در فیلم تاریخی ستارخان، در نقش حیدرعمواوغلو، انقلابی مشروطه خواه، ظاهر شد. یکی از بازی های به یادماندنی انتظامی در سینما، بازی او در نقش حسینقلی صدرالسلطنه، نخستین سفیر ایران در آمریکا در فیلم حاجی واشنگتن ساخته علی حاتمی بود. حاجی واشنگتن، داستان طنزآمیز و در عین حال غم انگیز مردی سنتی و مذهبی بود که در فضایی گروتسک و بیگانه با روحیات شرقی اش گرفتار شده بود و غم دوری از وطن و خانواده و تنهایی، ذره ذره او را از پا درمی آورد و انتظامی این نقش پیچیده را با قدرت اجرا کرد. سریال هزاردستان ساختۀ علی حاتمی، تنها سریال تلویزیونی بود که انتظامی در آن بازی کرد. در این سریال، انتظامی در نقش خان مظفر (هزاردستان) ظاهر شد، مردی مقتدر و مرموز که در پشت پردهٔ وقایع سیاسی- اجتماعی آغاز قرن بیستم در ایران بود و حاتمی او را با الهام از شخصیت تاریخی عبدالحسین میرزا فرمانفرما خلق کرده بود.

در فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما ساخته محسن مخملباف، بار دیگر در نقش سلطان صاحبقران ظاهر شد. او پیش از آن نیز در فیلم کمال‌الملک علی حاتمی، این نقش را بازی کرده بود. در مورد بازی اش در نقش ناصرالدین شاه در فیلم کمال‌الملک گفته بود: "قبل از این که بروم سر فیلم خانه عنکبوت، حاتمی به من زنگ زد و پیشنهاد بازی در فیلم کمال‌الملک را داد. اما قبول نکردم. گفتم: جمشید مشایخی در سریال سلطان صاحبقران، نقش ناصرالدین شاه را طوری بازی کرده که آدم کیف می‌کند حالا دیگر من چه چیزی می‌توانم به آن نقش اضافه کنم؟"

صادق کرده ساخته ناصر تقوایی، فیلمی در ژانر تریلر جنایی بود که بر اساس ماجرایی واقعی ساخته شده بود و داستان مردی قهوه چی را روایت می کرد که بعد از تجاوز یک راننده کامیون به همسرش و کشتن او، از راننده های کامیون در جاده ها انتقام می گرفت. در این فیلم، انتظامی، نقش ژاندارمی را بازی می کرد که در وضعیت دراماتیک بین عواطف خانوادگی و وظیفۀ حرفه ای اش قرار می گرفت و باید با دامادش (مرد قهوه چی) مقابله می کرد.

بازی انتظامی در فیلم ملکوت ساخته خسرو هریتاش در نقش دکتر حاتم، از معدود کارهای دیده نشده اوست. فیلمی که تنها یک بار در جشنوارۀ جهانی فیلم تهران در سال ۱۳۵۵ به نمایش درآمد و پس از آن هیچگاه رنگ پرده را به خود ندید.

عزت انتظامی

خانۀ عنکبوت ساختۀ علیرضا داوودنژاد، از نخستین فیلم های بعد از انقلاب بود که انتظامی در آن بازی کرد. انتظامی در فیلم گاوخونی ساخته بهروز افخمی که تلاشی جسورانه برای به تصویر درآوردن رمانی ذهنی و غیرخطی از جعفر مدرس صادقی بود، در نقش پدر راوی ظاهر شد. در فیلم روسری آبی رخشان بنی اعتماد، نقش رسول رحمانی، کارخانه داری را بازی کرد که به خاطر عشقش به نوبر کردانی کارگر فقیر کارخانه اش، در برابر خانواده، سنت و شکاف طبقاتی قرار می گرفت.

فیلم حکم، تنها همکاری انتظامی با مسعود کیمیایی بود؛ فیلمی در ژانر گانگستری و نوآر که انتظامی در آن نقش گانگستری به نام رضا را بازی می کرد. انتظامی در مورد همکاری اش با کیمیایی در فیلم حکم به بی بی سی فارسی گفته بود: «در روزنامه ها خواندم که آقای کیمیایی برای فیلم حکم مرا انتخاب کرده است. ما با هم سلام و علیک داشتیم و من از کارهایش خوشم می آمد و برایش احترام قائل هستم. به هر حال ایشان سبک کار خود را همیشه انجام می داد. وقتی مرا خواستند و رفتم دفترشان یک وحشت و ترسی مرا گرفته بود. اینکه با کارگردانی دارم کار می کنم که تا الان کار نکرده بودم و سر پیری اصلا نمی توانم راه بروم. کارگردانی که با هنرپیشه های بزرگ سینمای ایران کار کرده بود."

یکی از حسرت های زندگی انتظامی این بود که نتوانست با بهرام بیضایی کار کند: " آقای بیضایی استاد من بوده و به کارش علاقمند هستم. با بیضایی کار نکردم، ولی شاگردش بودم. در دانشگاه که تئاتر چین را درس می داد و من بلد نبودم جواب بدم. یاد بهرام به خیر. همیشه برایش احترام قائل هستم."

انتظامی به خاطر بازی هایش، جوایز سینمایی خارجی و داخلی بسیاری کسب کرد. جایزۀ هوگوی جشنواره فیلم شیکاگو برای بازی او در فیلم گاو، و جایزۀ سپاس بهترین بازیگر برای فیلم آقای هالو، از جوایزی است که در سال های پیش از انقلاب به او تعلق گرفت. بعد از انقلاب نیز سه بار به خاطر بازی در فیلم های «گراند سینما» ساخته حسن هدایت، روز فرشته و گاوخونی، هر دو ساخته بهروز افخمی، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر در جشنواره فیلم فجر شد. او همچنین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم خانه ای روی آب ساخته بهمن فرمان آرا به دست آورد.

آخرین فیلم انتظامی در سینما، فیلم حادثه ای و پرهزینۀ راه آبی ابریشم ساخته محمد بزرگ نیا بود که در نقش فرعی یک برده فروش ظاهر شد.

در پاسخ به این سوال خوانندگان بی بی سی فارسی که در بازیگری چه نقطه ای مانده که به آن نرسیدید، گفته بود: "نقطه خاصی در هنر وجود ندارد که بگویم به آن رسیدم و یا نرسیدم. همین که من توانستم یک مدتی در سینما کار کنم و جزو کسانی باشم که تماشاگری به من توجه بکند و این سوال را از من بپرسد، راضی ام."

از میان بازیگران خارجی، جودی فاستر، نیکول کیدمن و تام کروز را تحسین می کرد و بازی فاستر را با سوسن تسلیمی مقایسه می کرد. بازی تام کروز در فیلم مرد بارانی را تحسین می کرد و می گفت آن را حتی از بازی داستین هافمن هم بیشتر دوست دارد. از میان بازیگران ایرانی نیز همیشه از پرویز پرستویی ستایش می کرد.

دخالت در سیاست

با اینکه انتظامی، در سال های دهه سی، به خاطر گرایش های سیاسی اش، چند بار دستگیر شد اما به دخالت مستقیم سینماگران در سیاست اعتقادی نداشت. در این مورد گفته بود: " هنرمندان نباید مثل فعالان سیاسی راه بیفتند. من فکر می کنم آنها باید از طریق هنر حرف هایشان را بزنند. البته من در ایران زندگی می کنم و نمی توانم به مسائل جامعه ام بی تفاوت باشم اما اینکه بیایم و در انتخابات شرکت کنم و خودم را کاندید کنم، این کار من نیست و نباید از من توقع داشت. من جور دیگری دارم خدمت می کنم."

با این حال، نام او در سال های اخیر به خاطر موضع گیری ها و واکنش های سیاسی اش در رسانه ها مطرح بوده است. انتشار عکس های انتظامی در کنار اسفندیار رحیم مشایی و محمود احمدی‌نژاد در وزارت کشور در روز نام‌نویسی داوطلبان ریاست جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۲، جنجال زیادی به پا کرد و به منزلۀ حمایت این بازیگر سرشناس و محبوب از احمدی نژاد و مشایی تعبیر شد. اما انتظامی، با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم ایران، ضمن انکار این موضوع، به بهره برداری سیاسی مشایی و همراهانش از حضورش در وزارت کشور اعتراض کرد. انتظامی همچنین در اسفند ماه ۱۳۹۴ با نوشتن نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور ایران، از او خواست که به وعده اش در مورد رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد عمل کند.

کتاب های آقای بازیگر نوشته هوشنگ گلمکانی، من عزتم، بچه سنگلج نوشتۀ غزاله سلطانی و جادوی صحنه، زندگی تئاتری عزت‌الله انتظامی نوشته اعظم کیان‌افراز، از جمله منابع مکتوب در شناخت عزت الله انتظامی و کارنامه بازیگری او در تئاتر و سینماست.

http://www.bbc.com/persian/arts-38250757

عزت‌الله انتظامی‌، بازیگر بزرگ سینمای ایران درگذشت

جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران صبح روز جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

    
Ezeattolah Entezami (Isna)

"آقای بازیگر" صبح روز جمعه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) در حالی که بیش از ۷۰ سال از عمر ۹۴ ساله‌اش را روی صحنه تاتر و پرده سینما گذرانده بود، چشم بر جهان فرو بست.

عزت الله انتظامی سال ۱۳۰۳ در محله سنگلج تهران متولد شد. نخستین نمایش حرفه‌ای‌اش را در سال ۱۳۲۰ در تاتر لاله‌زار بازی کرد؛ نمایشی با نام اولتیماتوم نوشته پرویز خطیبی و کارگردانی اصغر تفکری.

انتظامی تا سال ۱۳۲۶ در بیش از ده نمایش و نیز در یک فیلم به نام واریته بهاری به کارگردانی پرویز خطیبی نقش ایفا کرد. در این سال به آلمان رفت و در شهر هانوفر به تحصیل در مدرسه شبانه تاتر مشغول شد.

انتظامی سال ۱۳۴۸ با فیلم گاو به سینمای حرفه‌ای قدم گذاشت و به چهره‌ای بزرگ در این عرصه بدل شد.

او در سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران انتخاب شد.

عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. او برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگوی نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.

از فیلم‌های سینمایی این بازیگر می‌توان به "آقای هالو"، "پستچی"، "گاو"، "ستارخان"، "صادق کرده"، "حاجی واشنگتن"، "گراند سینما"، "هامون"، "ناصرالدین شاه آکتور سینما"، "روز واقعه"، "خانه‌ای روی آب"، "دیوانه‌از قفس پرید"، "گاو خونی"، "مینای شهر خاموش"، "آتش سبز"، "راه آبی ابریشم" و "چهل‌سالگی" اشاره کرد.

https://www.dw.com/fa-ir/iran/a-45113830

عزت‌الله انتظامی، «آقای بازیگر»، درگذشت

۲۶/مرداد/۱۳۹۷

عزت‌الله انتظامی، بازیگر معروف سینما و تئاتر ایران، روز جمعه، ۲۶ مردادماه، پس از چند سال خانه‌نشینی و بیماری، در ۹۴ سالگی درگذشت.

او بیش از شش دهه در سینما و تئاتر ایران فعالیت داشت.

آقای انتظامی را می‌توان پدر بازیگری در ایران لقب داد، بازیگری از نسل جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و علی نصیریان و داوود رشیدی که در طی چند دهه با بهترین فیلم‌سازان کشور کار کردند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، که خبر درگذشت «آقای بازیگر» را از خانه سینمای ایران پیگیری و تایید کرده می‌گوید که عزت‌الله انتظامی بامداد روز جمعه در بیمارستان باهنر تهران درگذشته است.

عزت‌الله انتظامی متولد ۳۰ خرداد ۱۳۰۳ در تهران، در سال ۱۳۵۱ از دانشکده‌ هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد.

انتظامی در سال ۱۳۴۸ با بازی در فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی به شکل حرفه‌ای پا به عرصه سینما گذاشت و در همان اولین فیلم خود شخصیتی خلق کرد که هم‌اکنون جزء حافظه جمعی ایرانیان است.

عزت‌الله انتظامی در طول چند دهه فعالیت هنری با بهترین کارگردانان ایران کار کرد، از علی حاتمی و ناصر تقوایی تا رخشان بنی‌اعتماد و محسن مخملباف.

از معروف‌ترین فیلم‌های سینمایی این بازیگر می‌توان به این چند اثر اشاره کرد: «آقای هالو»، «بی‌تا»، «پستچی»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجی واشنگتن»، «گراند سینما»، «کمال‌الملک»، «هامون»، «اجاره‌نشین‌ها»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «روز واقعه»، و «خانه‌ای روی آب».

در چند منبع، نام عزت‌الله انتظامی به عنوان نخستین بازیگر و هنرپیشه ایران که توانست جایزه بین‌المللی کسب کند ثبت شده است: او برای بازی در فیلم «گاو» از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو جایزه بهترین بازیگری را گرفت.

عزت‌الله انتظامی در اسفندماه سال ۹۴ در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، از وی خواست تا مسئله حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را حل کند.

https://www.radiofarda.com/a/iran-famous-actor-theater-cinema-died-entezami-ezzatollah/29438700.html
عزت الله انتظامی به دلیل بیماری کلیوی و سکته درگذشته است/زمان خاکسپاری از طریق خانه سینما اعلام می شود

در گفتگو با ایلنا اعلام شد:

عزت الله انتظامی به دلیل بیماری کلیوی و سکته درگذشته است/زمان خاکسپاری از طریق خانه سینما اعلام می شود

جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

مجید انتظامی (فرزند عزت الله انتظامی) اعلام کرد پدرش بر اثر بیماری کلیوی و سکته قلبی در گذشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عزت الله انتظامی؛ بازیگر پیشکسوت سینما به دلیل کهولت سن و عوارض ناشی از بیماری درگذشت.

این بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر؛ صبح امروز 26 مرداد ماه در بیمارستان "باهنر تهران" درگذشت.

مجید انتظامی (فرزند عزت الله انتظامی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا اعلام کرد پدرش بر اثر بیماری کلیوی و سکته درگذشته است.

این آهنگساز اعلام کرد خبرهای مرتبط با خاکسپاری این هنرمند از طریق خانه سینما اعلام خواهد شد.

از فیلم‌های سینمایی این بازیگر می‌توان به «آقای هالو»، «پستچی»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجی واشنگتن»، «گراند سینما»، «هامون»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «روز واقعه»، «خانه‌ای روی آب»، «دیوانه‌ از قفس پرید»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش»، «آتش سبز»، «راه آبی ابریشم» و «چهل‌سالگی» اشاره کرد.

عزت‌الله انتظامی ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محلهٔ سنگلج تهران متولد شد. وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۲۶ وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست مایه‌های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید. وی پدر مجید انتظامی آهنگ‌ساز و نوازنده معروف است. عزت‌الله انتظامی فعالیت هنری خود را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله زار شروع کرد؛ او پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و فرهنگ تهران رفت؛ در سال ۱۳۲۰ نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان اولتیماتوم نوشته پرویز خطیبی به کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پاریس خیابان لاله‌زار اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ توانست در بیش از ده نمایش نقش پردازی کند. بازی در فیلم واریته بهاری به کارگردانی پرویز خطیبی نخستین تجربه سینمایی اوست.

او در سال ۱۳۴۸ با گاو ساخته داریوش مهرجویی وارد عرصه حرفه‌ای سینما شد. انتظامی در نقش مش حسن که در فراق گاو خود می‌نالد با او همزات‌پنداری می‌کند و شرایطی را به وجود می‌آورد که بازی او در فیلم گاو نقطه عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری سینمای ایران می‌شود. بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی همچون آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره‌نشین‌ها، هامون و بانو از آثارهای ماندگار هردو شخص است. انتظامی علاوه بر نقش‌آفرینی در آثار داریوش مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان مطرح دیگری چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد، ناصر تقوایی و محسن مخملباف نیز بازی کرده‌است. او در فیلم مستند عشق‌پرداز به کارگردانی محمدهادی کاویانی در کنار محمود فرشچیان حضور داشته‌است. انتظامی پس از انقلاب و به خصوص در دهه شصت در انواع و اقسام نقش‌ها به بهترین نحو ممکن ظاهر شد. بازی او در فیلم‌های حاجی واشینگتن، اجاره نشین‌ها، گراند سینما، هامون، بانو، گاو، ستارخان، صادق کرده، خانه خلوت، ناصرالدین شاه اکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی، مینای شهر خاموش، ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود، دیوانه از قفس پرید، خانه‌ای روی آب و راه آبی ابریشم اوج هنرنمائی او و فیلم‌های ماندگار او در کارنامه سینمائی اش است. او در گاوخونی دومین همکاری اش با بهروز افخمی را تجربه کرد و جائی برای زندگی چهارمین تجربه‌اش با محمد بزرگ‌نیا بود. او برای اولین بار با مسعود کیمیایی یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران و در سن ۷۹ سالگی در فیلم حکم همکاری کرد. نقش رضا در فیلم حکم شبیه یک دن کورلئونه است. عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. وی برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.

https://www.ilna.ir/6/657411

عزت‌الله انتظامی، هنرمند سرشناس ایرانی درگذشت

انتظامی

عزت الله انتظامی، بازیگر عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در ایران روز جمعه، ۲۶ مرداد در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

خانه سینما درگذشت این هنرمند برجسته را تایید کرده است.

عزت‌الله انتظامی ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محلهٔ سنگلج تهران متولد شد. پسر او مجید انتظامی، از آهنگسازان سرشناس است.

انتظامی پس از دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت اما در سال ۱۳۲۶ به بازیگری روی آورد و برای فراگیری هنر نمایش به آلمان سفر کرد و وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر شد.

پس از بازگشت به تهران بازیگری در تئاتر و بعدها سینما را دنبال کرد. بازی شاخص انتظامی در فیلم گاو یکی از به یادماندنی‌ترین نقش پردازی‌ها در تاریخ سینمای ایران است.

انتظامی از ستارگان درخشان تئاتر، سینما و تلویزیون ایران به شمار می‌رفت و بازی او در بعضی از آثار نمایشی ایران معیاری برای نسل‌های بعدی بوده است.

این بازیگر برجسته ایرانی به فروتنی، احسان به دیگران و به خصوص عشق به آموختن شهرت داشت.

انتظامی
عزت الله انتظامی

از جمله فیلم‌هایی که انتظامی در آنها نقش پردازی کرده می‌توان به واریته بهاری، گاو، آقای هالو، پستچی، کمال‌الملک، اجاره‌نشین‌ها، هامون و چندین فیلم اثرگذار دیگر اشاره کرد. فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی محاکمه، زندگی و هزاردستان نیز از آثاری به یادماندنی با بازی عزت‌الله انتظامی است.

انتظامی کارگردانی چند فیلم و سریال تلویزیونی را نیز در سابقه هنری خود داشت.

او از جمله هنرمندانی بود که هم در دوره قبل و هم بعد از انقلاب اسلامی در ایران فعالیت داشت و در هر دو دوره از بازیگران برجسته و محبوب محسوب می‌شد.

مهارت و دانش عزت‌الله انتظامی مورد تایید مراکز هنری بود و او جوایز متعددی را به خاطر بازی هنرمندانه و خدمات خود به عرصه هنرهای نمایشی از نهادهای داخلی و بین‌الملی دریافت کرد.

.http://www.bbc.com/persian/world-45218486

پنجاه سال بازيگری؛ بزرگداشت جمشید مشایخی

جواد اعرابی

پنج شنبه 06 دسامبر 2007 - 15 آذر 1386

گفتمش نقاش را نقشی کشد از زندگی
با قلم نقش حبــــــابی برلب دریا کشید

عزت الله انتظامی ، بهزاد فراهانی و جمشید مشایخی
عزت الله انتظامی تقدیر نامه خانه تئاتر را به جمشید مشایخی اهدا کرد

این شعر نقش بسته بر روی کارت هایی بود که هنرمندان را برای حضور در خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر- باغ هنر دعوت می کرد. این دعوت برای شرکت در مراسمی به عنوان "پنجاه سال سایه دوست داشتنی جمشید مشایخی" بود.

بانیان پاسداشت 50 سال زندگی هنری حرفه ای جمشید مشایخی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسسه تصویر شهر، خانه هنرمندان ایران، موسسه فرهنگی هنری چهره آزاد، انجمن بازیگران سینما، خانه سینما و خانه تئاتر بودند.

این مراسم در عصر روز چهارشنبه 14 آذر در تالار بتهوون با حضور هنرمندانی چون حمید سمندریان، جعفروالی، جمشید لایق، مرتضی احمدی، محمد علی کشاورز، ایرج راد، مهتاج نجومی، پروین سلیمانی، پرویز پورحسینی، داریوش فرهنگ، آیدین آغداشلو، مهین شهابی، خسروشکیبایی، رویا تیموریان، مسعود رایگان، اسماعیل شنگله، اصغربیچاره، جلال معیریان و... شروع شد.

جعفروالی، حمید سمندریان، آیدین آغداشلو، عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، اکبرعالمی، داود رشیدی و خسرو شکیبایی سخنرانهای این برنامه بودند.

اکبر عالمی گفت که کسانی مانند جمشید مشایخی میراث فرهنگی ما هستند و آیدین آغداشلو با اشاره به فیلم کمال الملک اظهار کرد که وقتی او را سر صحنه دیدم، انگار کمال الملک را دیده ام.

 

حمید سمندریان از نخستين کسانی است که جمشید مشايخی را بر روی صحنه هدایت کرده است

حمید سمندریان، از نخستين کسانی است که جمشید مشايخی را بر روی صحنه هدایت کرده، یکی از ویژگی های بارز جمشید مشایخی را عاشق پیشه بودن او نام برد و دیگر اینکه او در آفرینش نقش قدرت تبدیل بالایی دارد و با اشاره به نمایش آندورا گفت که او تطابق فرهنگی و تلفیق نمایش خارجی با فرهنگ بومی را به خوبی انجام می دهد.

خانه تئاتر با تقدیر نامه ای با خوشنویسی میرخوانی و لوح خانه تئاتر و انجمن بازیگران سینما با تقدیم تندیسی اثر قدرت الله عاقلی و تقدیرنامه و شهردار تهران با تقدیرنامه ای از او قدردانی کردند.

دراین مراسم سه قطعه موسیقی اجرا شد که قطعه اول توسط نوید مصطفی پور و سعید رودباری اثری از پرویز یاحقی و قطعه دوم گروه صبا به خوانندگی فاضل جمشیدی با شعری از مولانا و قطعه سوم یک اثر کردی توسط فریدون درویشی و تقی آبادی اجرا شدند.

آخرین برنامه این مراسم پخش فیلمی درباره جمشید مشایخی بود که هنرمندان نسل های مختلف نظرات خودشان را درباره او می گفتند. در این فیلم همچنین بخش هایی از زندگی هنری و شخصی او را نشان می داد. کارگردان این فیلم امیر مهرتاش مهدوی بود که پرویز پرستویی متن گفتار فیلم را می خواند.

برنامه با سرود "ای ایران" که به درخواست برگزار کنندگان توسط حضار اجرا شد، پایان یافت.

پنجاه سال حضور

جمشید مشایخی در 6 آذرماه سال 1313 در تهران بدنیا آمد که این مراسم در واقع هم بزرگداشت 50 سال فعالیت هنری و هم جشن 74 سالگی او بود. جمشید مشایخی در ابتدا به اصرار پدر به مدرسه نظام رفت ولی به خاطر ناسازگاری روحیه اش با نظام از آن خارج شد.

او کار تئاتر حرفه ای را از سال 1336 آغاز کرد. پیش از این تجربه بازی در نمایش را در دوران مدرسه آغاز کرده بود که با تاسیس اداره هنرهای دراماتیک پس از خروج از مدرسه نظام به آن پیوست.

اولین نمایش حرفه ای او "وظیفه پزشک " بود و بعد از آن در نمایش های بسیاری از جمله " آی بی کلاه، آی با کلاه" اثر غلامحسین ساعدی، " لونه شغال" و " افعی" اثر علی نصیریان، " آندورا" اثر ماکس فریش، " مرده های بی کفن و دفن" اثر ژان پل سارتر به کارگردانی حمید سمندریان بازی کرده است.

آخرین بازی صحنه ای جمشید مشایخی در نمایش " شب برروی سنگفرش های خیس" نوشته اکبر رادی به کارگردانی هادی مرزبان در سال 1377 بوده است.

جمشید مشایخی در بیش از 90 فیلم بازی کرده است که مشهورترین آنها عبارتند از:خشت و آینه به کارگردانی ابراهیم گلستان، قیصر به کارگردانی مسعود کیمیایی، سوته دلان و کمال الملک به کارگردانی علی حاتمی، شازده احتجاب و یک بوس کوچولو به کارگردانی بهمن فرمان آرا، گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی و روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی.

سلطان صاحبقران، هزاردستان و داستانهای مولوی به کارگردانی علی حاتمی و امام علی به کارگردانی داود میرباقری از سریال های تلویزیونی مطرحی است که جمشید مشایخی در آنها حضور داشته است.

او در ششمین دوره چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار سینمای ایران برگزیده شد و در آبان ماه سال 85 در پاریس به خاطر 5 دهه فعالیت هنری از او تجلیل به عمل آمد.

http://www.bbc.com/persian/arts/story/2007/12/071206_pm-ja-mashayekhi.shtml
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست