تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید جمعه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۴ مه ۲۰۱۸

درگذشت ناصر چشم‌آذر؛ سینماگران چه می‌گویند

مریم زهدی /بی‌بی‌سی

ناصر چشم‌آذر

از آقای چشم‌آذر ۱۰ آلبوم موسیقی به جا مانده که معروفترین آن "باران عشق" است. حسن جوهرچی، بازیگر ایرانی که در بهمن ماه ۹۵ درگذشت، می‌گفت "آقای چشم‌آذر حتما خودش عاشق بوده که توانسته اثری مانند باران عشق را خلق کند."

کمتر از دو سال پیش ناصر چشم‌آذر که مهمان برنامه خندوانه بود، حرف آخر را اول برنامه زد؛ گفت: "خداحافظ غم‌انگیزترین کلام است." حالا خودش در صبح جمعه چهاردهم اردیبهشت ماه سال ۹۷ در سن ۶۷ سالگی، شد تجسم عینی این کلام.

ناصر چشم آذر که سال انقلاببه آمریکا رفته بود در سال ۱۳۶۳ شمسی در حالی به ایران بازگشت که مهاجرت و دوری از ایران و مادر و خواهرش فصل سخت و غمگینی از زندگی او را رقم زد.

ناصر چشم‌آذر فرزند چهارم خانواده بود و معتقد بود برادر اولش که درگذشته به بهشت رفته تا برایش جا بگیرد.

از بهشت‌زهرا تا بهشت‌زهرا

او از ۱۳ سالگی آکاردئون می‌نواخت و در ۱۷ سالگی رهبری کنسرتی را در سفارت ایران در عراق بر عهده گرفت در ۱۸ سالگی به همراه گوگوش سفرهای کاری خود را آغاز کرد.

او در ۲۰ سالگی به آمریکا رفت تا دوره موسیقی جاز بگذراند، سپس به ایران بازگشت و سرپرست ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار که بسیار پر بیننده بود شد.

ناصر چشم‌آذر آهنگهای معروفی برای ترانه‌هایی چون "عسل‌چشم" هایده، "هجرت" گوگوش و "زائر" رامش ساخت و تنظیم آهنگ‌های ترانه‌هایی چون "مداد رنگی" و "باغ بلور" (ابی) را هم برعهده داشت.

او به جز پدرش اسماعیل چشم‌آذر که نوازنده تار و کمانچه و پیانو و دف بود، اساتیدی چون مرتضی حنانه و امانوئل ملیک اصلانیان داشت و موسیقی بسیاری از فیلم‎های سینمایی شناخته شده و پرمخاطب ایران را نیز ساخت. او این کار را با ساختن موسیقی فیلم تاراج به کارگردانی ایرج قادری آغاز کرد.

آقای چشم‌آذر در برنامه خندوانه در پاسخ به این سوال که ملودی‌ها چگونه در ذهنش شکل می‌گیرند گفت "۱۳ ساله بودم که عمویم فوت شد از بهشت‌زهرا که برمی‌گشتیم اولین ملودی را برای او ساختم و خواندم عمو میرزا کجا رفتی؟"

او در ادامه گفت که شاه‌بیت و ترجیع‌بند اکثر آهنگ‌هایی که گل کرده و معروف شده مال خودش است.

ناصر چشم‌آذر

ناصر چشم‌آذر که از پیش‌کسوتان موسیقی الکترونیک در ایران محسوب می‌شود، آهنگساز یکی از محبوب‌ترین فیلم‎های تاریخ سینمای ایران یعنی "هامون" است

ناصر چشم‌آذر که از پیش‌کسوتان موسیقی الکترونیک در ایران محسوب می‌شود، آهنگساز یکی از محبوب‌ترین فیلم‎های تاریخ سینمای ایران یعنی "هامون" به کارگردانی داریوش مهرجویی است. او به خاطر این اثر کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر هم شد.

او سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره دوازدهم را به خاطر فیلم بلندی‌های صفر به کارگردانی حسینعلی لیالستانی و چشم شیطان به کارگردانی حسن هدایت از آن خود کرد. او همچنین در سال ۱۳۸۰ با ساخت موسیقی متن فیلم قارچ سمی به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور سیمرغ بلورین گرفت.

چشم‌آذر و هامون برای تمام فصول

داریوش مهرجویی کارگردان "هامون" که ناصر چشم‌آذر برای چند فیلم سینمایی مهم او از جمله "بانو"، "میکس"، "اجاره‌نشین‌ها" و "دختردایی گمشده" موسیقی ساخته، درباره این آهنگساز به خبرگزاری ایلنا گفته است: "آقای چشم‌آذر موسیقی‌دان برجسته‌ای بود. به نظر من در زمینه موسیقی پاپ و فیلم خیلی موفق بود. کارهایی که با من انجام داد، عالی بود."

داریوش مهرجویی گفته است: "وقتی به ناصر چشم‌آذر گفتم بیاید در فیلم میکس بازی کند، خیلی دوست داشت و قبول کرد و آمد جلوی دوربین اما کار سخت بود؛ چون مدام می‌رفت و می‌آمد یعنی با توجه به روحیه‌اش کار کردن با او کمی سخت بود. چشم‌آذر در زمینه بازیگری حرفه‌ای نبود اما چه بازی قشنگی در این فیلم ارائه داد وقتی آهنگ می‌زد، می‌خواند و می‌رفت پشت شمع‌ها."

ناصر چشم‌آذر در همکاری‌اش با کیومرث پوراحمد برای فیلم‌ "خواهران غریب" و مجموعه "قصه‌های مجید" که در حافظه جمعی بسیاری از ایرانیان ماندگار شده‌اند هم موسیقی متن ساخت.

کیومرث پوراحمد در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن اظهار تاسف بسیار گفت: "آقای چشم‌آذر فردی بود در مرز جنون و نبوغ و هنگامی که کار می‌کرد با هرج و مرج زیاد کار می‌کرد."

آقای پوراحمد که همکاری‌اش را با آقای چشم‌آذر با فیلم لنگرگاه آغاز کرده گفت: "وقتی صحنه‌ای که باید برای آن موسیقی می‌ساخت را برایش می‌گذاشتم تا ببیند، دستش را که روی کی‌بورد می‌گذاشت، اولین چیزی که می‌نواخت همان بود که باید. ممکن بود طول بکشد؛ برود، بیاید اما تا دست به ساز می‌برد همانی می‌شد که باید می‌شد."

آقای پور احمد با تاکید بر اینکه با آهنگسازان زیادی کار کرده گفت همکاری‌های بسیاری با او داشته و معتقد است آقای چشم‌آذر در کارش یگانه بوده و هیچکس نخواهد توانست جای او را در سینمای ایران بگیرد.

به گفته آقای پوراحمد، "آقای چشم‌آذر کودک ۶۷ ساله‌ای بود که همکاری با او بسیار دلپذیر بود، اگرچه روی خشمگین دیگری هم داشت". کیومرث پوراحمد گفت: "کودک درون این آهنگساز فوق‌العاده همواره حضوری بسیار پررنگ داشت."

خالق قصه‌های مجید و خواهران غریب می‌گوید: "ما خیلی با هم خندیدیم، خیلی با هم گریه کردیم؛ یادم هست در ساختمان سه طبقه‌ای که در خیابان سهروردی واقع بود هم زندگی می کرد هم کار. در آن خانه وقتی زمان غذا خوردن فرا می‌رسید همیشه اول سهم گربه‌هایی که پشت پنجره اتاقش می‌آمدند را می‌داد بعد به خوردن مشغول می‌شدیم. یکبار خواستم در حضورش آوازی بخوانم که گریه‌ام گرفت و نتوانستم اما سالها بعد باز مقدماتش را فراهم کرد از من خواست بخوانم، ضبط کردیم و من آن را برای دخترم که دور از من بیرون از ایران زندگی می‌کرد فرستادم."

"باران عشق را یک عاشق ساخته"

تهمینه میلانی کارگردان سینما ایران هم در چند فیلم از جمله "آتش‌بس"، "دیگه چه خبر" و "سوپر استار" با ناصر چشم‌آذر همکاری کرده و معتقد است "او در کاری که انجام می‌داد منحصر به‌فرد بود اما تعصب ویژه‌ای داشت و تاکید داشت که آثارش را خودش اجرا کند و من در مواردی این تاکید را نمی‌پسندیدم. او بسیار احساساتی بود و به نظر من با اینکه کار کردن با او کمی دشوار شده بود، خلاق‌ترین آهنگساز در زمینه کاری ما بود."

از آقای چشم‌آذر ۱۰ آلبوم موسیقی به جا مانده که معروفترین آن "باران عشق" است. حسن جوهرچی، بازیگر ایرانی که در بهمن ماه ۹۵ درگذشت، می‌گفت "آقای چشم‌آذر حتما خودش عاشق بوده که توانسته اثری مانند باران عشق را خلق کند."

ناصر چشم‌آذر با خاطراتی که برای بسیاری از ما ساخت در تاریخ موسیقی پاپ و الکترونیک ایران ماندگار شده است. واکنش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دیده شد گواه این توجه است.

نام او به هشتگ تبدیل شد و کاربران علاوه بر مرور کلامی آثار او نمونه‌هایی از کارهایش را به اشتراک گذاشتند؛ همه هم متاسف از اینکه او در سن ۶۷ سالگی از دنیا رفت.

http://www.bbc.com/persian/arts-44007602

«هجرت»ناصر چشم‌آذر خالق«باران عشق»

محمد ضرغامی

۱۴/اردیبهشت/۱۳۹۷
ناصر چشم آذر در ۶۷ سالگی در تهران درگذشت

از ناصر چشم‌آذر ​ آهنگساز سرشناسی که در ۶۷ سالگی در تهران درگذشت می توان تصویری دو بعدی ارایه داد. تنظیم کننده ای چیره دست و آهنگسازی ورزیده. به روایت خودش در گفت و گویی که در تیرماه ۸۶ اتفاق افتاد، در حول و حوش درگذشت مهستی او از در دست نداشتن مجموعه منسجمی از کارهایش گفت:

ناصرچشم آذر:«متاسفانه خودم هیچ آرشیوی از کارهای گذشته ام ندارم. چه کارهای تنظیمی ام که بالای ۲۵۰ تا ۳۰۰ تا کار باشد، چه ملودی سازی هایم که شاید شامل ۴۰-۵۰ تا ترانه باشه. این است که زیاد روی آن ها مسلط نیستم، حالا به صورت خاطره یادم هست که شعرهایش از کی بوده و چی بوده.»

«هجرت» ناصر چشم آذر خالق «باران عشق»

ناصر چشم‌آذر هم مولود تحولی است که در دهه پنجاه خورشیدی بر موسیقی پاپ ایران حادث می شود. اما او خطی را پی می گیرد که برگرفته از آموزه های دوران کودکی نزد اسماعیل خان چشم آذر پدرش است. این آموزه ها درکنار تحصیل در موسیقی در آمریکا موجب می شود تا ناصر چشم آذر جوان تصویر ماندگاری از این همه را در تنظیم های خود عریان کند،فضایی مدرن با نغمه هایی نزدیک به دستگاه های ایرانی:

ناصر چشم‌آذر :« ملودی هایی که می گرفتم از آقای جهانبخش پازوکی بود از پرویز مقصدی، پرویز اتابکی و آقای بابک افشار و... ملودی ها دست این آقایان بود و من ناگزیر بودم هارمونی یا ارکستراسیونی که می نویسم زیر خط ملودی آن ها باشد که خوشبختانه آن ها بالاخص آقای پازوکی همیشه از گوشه ها و دستگاه های ایرانی بهره می بردند و ملودی هایشان همیشه دلنشین بود و جایگاه خاصی بین مردم داشت.»

ناصر چشم آذر: اشکالات من هم بیشتر بعد از انقلاب بوده که در غربت بودم و به دلیل جوی که داشتم یک مقدار شاید آن حساسیت و دقتی که باید در کارها می داشتم نداشتم.

ناصر چشم‌آذر به گفته خودش این روند را در ساخت و ارایه ملودی همراستا با تنظیم هایش پی گرفت که حاصل ترانه هایی بودند که در قالب صدای خوانندگانشان خوش می نشستند، اما تفاوتی آشکار با آثار قبلی آن ها داشتند، تفاوتی که نوگرایی سازنده اش آن را به رخ می کشید:

ناصرچشم‌آذر :« وقتی خودم شروع کردم ملودی نوشتن،بالاخص برای خوانندگانی مثل زنده یاد مهستی یا خانم حمیرا یا خانم هایده، چون می دانستم این ها سری هم در رشته موسیقی سنتی ایرانی داشتند. سعی می کردم ملودی هایی که به آن ها می دهم ترکیبی باشد از فضای روز با نغمه های نزدیک به دستگاه های ما.»

در سال های اوج، ناصر چشم آذر به همراه توفان(خواننده) گروه موسیقی کوچکی را تشکیل دادند،گروهی که صحنه گردان شوهای پرویز قریب افشار شومن سرشناس آن سال ها بود. این همکاری و نزدیکی میوه های دلپذیری هم داشت،«خدای آسمون ها» با کلام جهانبخش پازوکی و صدای توفان یکی از داغ ترین محصولات این همکاری بود.

دامنه شهرت این گروه و محبوبیت آن ها موجب شد تا خوانندگان نامداری که نوجو بودند به سراغ آن ها بروند. عارف یکی از این خوانندگان بود که حاصل همکاری اش با ناصر چشم آذر ترانه متفاوتی به نام «بلابالا» با کلامی از پرویز وکیلی بود.

عارف:«بند چهار نفر بیشتر نبود، ولی چهار نفری که غوغا می کردند بسیار کارشان مورد پسند همه بود.برنامه های شبانه ای که ما انجام می دادیم؛ حتا بعدها کریست دخترو پسر اضافه کردند. بعدها ویولن ها را اضافه کردند. ساز بادی ها را اضافه کردند.»

عارف ادامه می دهد:«ناصر چشم آذر و توفان بسیار به کارشان علاقمند بودند. و دایم دنبال بهتر کردن کار بودند. من اولین بار که با ناصر چشم آذر به آمریکا رفتم،وقتی که در اتاق موسیقی ایشان وارد شدند، تمام سازها را با دقت و با لذت بر می داشتند گوش می کردند و اجرا می کردند.»

اما روایت ناصر چشم‌آذر هم از خوانندگی نزدیک به روایت ترانه «آوازه خوان نه آواز» سروده سعید دبیری است که آن را صدای فریدون فرخزاد خاطره انگیز کرده است:

ناصر چشم آذر:«من خواننده را هیچ وقت به دلیل وسعت صدا انتخاب نمی کنم، آن تلفیق و دکلمه و ادای شعر با ملودی را خیلی اهمیت می دهم که تلفیق با ملودی و معنای شعر و گرمای شعر و گرمای ملودی را بتواند با تسلطی که دارد در بیاورد.»

همزمان با انقلاب ناصر چشم آذر هم برای مدت کوتاهی ایران را ترک کرد. حضور او در آمریکا به همراه تعدادی دیگر از چهره های دست اندرکار موسیقی پاپ ایران موجب شد تا اولین زمینه ها برای فعالیت هنرمندان موسیقی پاپ که در داخل سانسور شده بودند فراهم شود.

گوگوش: ناصر بيشتر حس مشترک با من دارد. ولی متاسفانه به او دسترسی ندارم. منظورم اين است که چون در ايران زندگی می کند و اين سالها مشغول موسيقی فيلم است.

در این دوران هم ناصر چشم آذر در دعوت از هنرمندان آن سال ها نظیر مهستی به لس آنجلس، ساخت آهنگ و تنظیم آلبوم ها نقش فعالی دارد. حاصل این همکاری تنظیم ها و آهنگ هایی است که مانند «انارانار»، «مدادرنگی» و بسیاری دیگر همچنان شنیدنی اند. با این وجود او به این بخش از کارنامه اش نگاهی انتقادی داشت:

ناصر چشم آذر: «اشکالات من هم بیشتر بعد از انقلاب بوده که در غربت بودم و به دلیل جوی که داشتم یک مقدار شاید آن حساسیت و دقتی که باید در کارها می داشتم نداشتم.»

اما منصور تهرانی ترانه سرایی که با ناصر چشم آذر ترانه های ماندگاری مانند «خلوت» با صدای گوگوش و «دوپرنده» با صدای لیلا فروهر را کار کرده می گوید که او از لس آنجلس دلگیری هایی داشت ولی همیشه لب فرومی بست:

منصور تهرانی:«سال ۶۷ وقتی ناصر برگشت به ایران،اتفاقا با عماد رام و ناصر فرهودی در استودیو پاپ بودیم. وارد استودیو شد و زانو زد در استودیو را بوسید با یک حالت عجیبی همه ما را متاثر کرد. گفت داستان زیاد است. من نتوانستم. بر نمی تابیدم.البته یکی از دلایل بازگشت ناصر هم مادرش بود.»

ناصر چشم آذر در ایران ماندگار می شود تا تداعی گر تصویر تازه ای از خود باشد، تصویری که گوگوش و بسیاری دیگر با آن این آهنگساز را می شناسند:

محمدضرغامی:«ناصرچشم آذر؟»

گوگوش:«موسیقی متن»

او تاپیش از این تنها در زمینه موسیقی ترانه و تنظیم موسیقی کار کرده است، هر چند یک تجربه هم در ساخت موسیقی عنوان بندی شوی پرویز قریب افشار به همراه منصور تهرانی که آن سال ها دستی هم در فیلمسازی داشت،دارد.

منصور تهرانی:«چون با اهالی سینما آشنا بودم و آن موقع داشتم فیلم می ساختم،بعضی ها فقط ناصر را آهنگساز می دانستند. باورشان نمی شد که او می تواند موسیقی فیلم هم بسازد. به هر حال فکر کنم سیروس الوند بود که ناصر را به یکی از دوستان معرفی کرد و او شروع کرد به کار کردن.»

او در موسیقی فیلم هم با هامون، قارچ سمی، خواهران غریب و بسیاری دیگر درخشید. اما دوری او از خوانندگان و جای خالی اش در آثارآن ها نمایان باقی ماند.

گوگوش:« ناصر بيشتر حس مشترک با من دارد. ولی متاسفانه به او دسترسی ندارم. منظورم اين است که چون در ايران زندگی می کند و اين سالها مشغول موسيقی فيلم است.»

به گفته منصور تهرانی درگذشت توفان هم در روحیه ناصر چشم آذر تاثیر تلخی بر جای گذاشت:

منصور تهرانی:« وقتی توفان فوت کرد ناصر خیلی غمگین شد توفان را خیلی دوست داشت. به من زنگ زد و یک کاری را که با هم به توفان داده بودیم به نام «نازنین» از پشت تلفن می خواند با پیانو می زد با بغض.»

عارف هم معتقد است آن ها در بزنگاه انقلاب همدیگر را گم کردند:

عارف:«نیمه گمشده توفان ناصر چشم آذر بود که از هم جدا شدند این ها با هم مکمل هم بودند.»

منصور تهرانی: سال ۶۷ وقتی ناصر برگشت به ایران،اتفاقا با عماد رام و ناصر فرهودی در استودیو پاپ بودیم. وارد استودیو شد و زانو زد در استودیو را بوسید با یک حالت عجیبی همه ما را متاثر کرد.

خالق «هجرت» با صدای گوگوش، «غمگین و تنها» با صدای مهستی، «هم زبونم باش» با صدای حمیرا،«زائر» با صدای رامش در سال های پس از انقلاب خود را در آلبوم بی کلام «باران عشق» جاودانه کرد. آهنگسازی که از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران به شمار می رفت و همیشه در ترانه و موسیقی اش راه های تازه را در پیوند با گذشته جست و جو می کرد؛منصور تهرانی از تنها کار ناصر چشم آذر با داریوش به عنوان کاری استثنایی در کارنامه او یاد می کند:

«یک از کارهای سخت او شعری بود از بهمن فرسی،این شعر سپید بود و بر روی آن آهنگ قشنگی هم روی آن گذاشت که داریوش اجرا کرد.»
چشم آذر در سال های اخیر تعدادی از ترانه های ماندگارش را با ارکستر بزرگ به روی صحنه برد و در برخی موارد تعدادی از کارها به گفته او به خاطر نام خواننده مانند ترانه «هجرت» برای بار دیگر مجوز اجرای باکلام دریافت نکردند.

او قرار بود در سال پیش رو آلبوم «هفت میدان» را تهیه کند.

https://www.radiofarda.com/a/nasercheshmazar-leading-iranian-musician-passedaway/29208943.html

ناصر چشم‌آذر، موسیقیدان برجسته چشم از جهان فرو بست

ناصر چشم‌آذر، یکی از چهره‌های برجسته موسیقی چند دهه اخیر ایران، درگذشت. او آهنگساز بسیاری از ترانه‌های به‌یادماندنی خوانندگان پاپ بود و پس از انقلاب بیشتر به ساخت موسیقی متن فیلم روی آورد.  

    
ناصر چشم‌آذر

ناصر چشم‌آذر که از مشهورترین آهنگسازان و تنظیم‌کنندگان موسیقی در عرصه پاپ ایران بود، صبح جمعه (۱۴ اردیبهشت / ۴ مه) از دنیا رفت. به گزارش رسانه‌های ایران، چشم‌آذر در بیمارستان باهنر تهران و بر اثر سکته قلبی درگذشت.

ناصر چشم‌آذر در ۱۰ دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل در خانواده‌ای موسیقی‌دوست متولد شد. هنگامی که پنج سال داشت همراه با خانواده‌اش به تهران آمد. از همان کودکی در نزد پدرش اسماعیل چشم‌آذر که از نوازندگان مشهور موسیقی آذربایجان بود به یادگیری موسیقی پرداخت.

استعداد و پشتکار او در یادگیری موسیقی و ساز آکاردئون راه او را برای ورود به ارکستر آذربایجانی رادیو ایران در سن ۱۲ سالگی هموار ساخت. او از همان نوجوانی با موسیقی‌های فولکلوریک اقوام گوناگون ایران چون ارمنی و آسوری آشنا شد و به همراه خوانندگان و برای برگزاری کنسرت به کشورهای عربی و اروپایی سفر کرد و تجربه اندوخت.

چشم‌آذر در آمریکا در چند دوره به تحصیل موسیقی جاز و ساخت موسیقی فیلم پرداخت. او همچنین در ایران در نزد اساتیدی چون مرتضی حنانه و ملک اصلانیان به شاگردی پرداخت و ارکستراسیون و هارمونی و سازشناسی را آموخت.

ناصر چشم‌آذر در ایران دوره پهلوی سرپرستی ارکسترهای مختلف رادیو و تلویزیونی را بر عهده داشت. اما شهرت او بیش از همه به خاطر آهنگ‌هایی بود که در دهه ۱۳۵۰ بر روی ترانه‌های هنرمندان معروف پیش از انقلاب چون گوگوش، عارف، هایده، مهستی، داریوش، پوران، ستار، رامش، لیلا فروهر ساخته بود.

او همچنین و به ویژه پس از انقلاب ۱۳۵۷ آهنگسازی بیش از ۲۰ فیلم سینمایی را بر عهده داشت و با فیلمسازانی چون داریوش مهرجویی و پوران درخشنده همکاری کرده بود.

ارائه تنظیم نوین از آهنگ‌ها نیز یکی دیگر از توانایی‌های چشم‌آذر بود. او با آهنگسازان مشهوری چون پرویز اتابکی، صادق نوجوکی، جهانبخش پازوکی، حسن شماعی‌زاده و سیاوش قمیشی کار کرده بود.

از او همچنین به عنوان پیشگام ورود و رواج سازهای الکترونیکی به ایران و تلفیق کننده این سازها با موسیقی ایرانی نام برده می‌شود.

http://www.dw.com/fa-ir/a-43651159

 

مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌آذر ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه از مقابل تالار وحدت در تهران برگزار می‌شود.

 

 

شاهد احمدلو در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد: ناصر چشم آذر درگذشت

ناصر چشم آذر صبح امروز جمعه ۱۴ اردیبهشت در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

شاهد احمدلو در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با تایید خبر درگذشت ناصر چشم آذر گفت: ناصر چشم آذر صبح امروز جمعه ۱۴ اردیبهشت بر اثر سکته قلبی در بیمارستان درگذشت.

ناصر چشم‌آذر در ۱۰ دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل متولد شد و در سایه تعلیمات پدرش اسماعیل چشم آذر مراحل اولیه موسیقی را فراگرفت. او در کودکی ساز آکاردئون را انتخاب کرد.

وی در طول حیات خود اهنگسازی بیش از ۲۰ فیلم سینمایی را برعهده داشت و فیلمسازانی همچون داریوش مهرجویی، کیومرث‌ پوراحمد، رسول ملاقلی‌پور، پوران درخشنده و سیروس الوند همکاری داشت.

.www.ilnanews.com/6/618903

ناصر چشم آذر، آهنگساز سرشناس درگذشت

ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر، آهنگساز و موسیقیدان سرشناس صبح امروز در ۶۷ سالگی به دلیل سکته قلبی درگذشت.

او از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران بود.

ناصر چشم آذر در سایه تعلیمات پدرش مراحل اولیه موسیقی را فراگرفت.

آقای چشم آذر پس از گذراندن دوره‌های مختلف موسیقی در آمریکا، در محضر استادان به نام موسیقی ایران از جمله مرتضی حنانه و ملیک اصلانیان دوره‌های تکمیلی موسیقی را سپری کرد.

او آهنگسازی چندین اثر سینمایی از جمله خواهران غریب، سوپراستار، زن دوم، قرنطینه، هامون را برعهده داشت.

آلبوم‌های شکوفه های ایران، باران عشق، شب‌های تهران، باران شادی، طلوع عشق از جمله آثار صوتی این آهنگساز سرشناس هستند.

آقای چشم آذر قبل از انقلاب هم فعالیت‌های زیادی در زمینه موسیقی داشت.

http://www.bbc.com/persian/arts-44002200

ناصر چشم‌آذر (زادهٔ ۱۰ دی ۱۳۲۹ در اردبیل - درگذشتهٔ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندهٔ ایرانی و برادر کوچکتر منوچهر چشم‌آذر بود.

ناصر چشم‌آذر در ۱۰ دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل متولد شد و در سایه تعلیمات پدرش اسماعیل چشم آذر مراحل اولیه موسیقی را فرا گرفت. او در کودکی ساز آکاردئون را انتخاب نمود.
ناصر چشم‌آذر صبح جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت.
در ۱۲ سالگی به‌همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران می‌شود. در ۱۳ سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستانی به‌خاطر نواختن آکاردئون دریافت نمود. در ۱۷ سالگی رهبری کنسرت ترتیب داده شده در سفارت ایران در عراق را برعهده می‌گیرد. در ۱۸ سالگی به‌همراه گوگوش، سفرهای رسمی خود را آغاز نمود.

در ۲۰ سالگی جهت گذراندن دوره جاز به آمریکا مسافرت می‌کند. پس از بازگشت سرپرستی ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار را برعهده گرفت. در محضر استادان بنام موسیقی ایران نظیر مرتضی حنانه، ملیک اصلانیان دوره‌های تکمیلی را سپری نمود. در سال ۱۳۵۷ به مدت ۵ سال جهت تکمیل دوره موسیقی جاز و موسیقی فیلم به آمریکا مسافرت می‌کند. وی از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران می‌باشد. باران عشق یکی از شاهکارهای اوست. پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۶۳ و با ساخت موسیقی متن فیلم تاراج به کارگردانی ایرج قادری فعالیت خود را در زمینه موسیقی فیلم آغاز نمود.
آلبوم‌ها
تو برقص
شکوفه‌های ایران
خواهران غریب
شب‌های تهران
رقص‌های شاد
باران شادی ۳
باران شادی ۲
باران شادی ۱
طلوع عشق
باران عشق

آهنگسازی
نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی ناصر چشم‌آذر
خواننده نام ترانه ترانه‌سرا ملودی تنظیم آلبوم
ابی مداد رنگی بیژن سمندر سیاوش قمیشی ناصر چشم آذر خلیج
گوگوش هجرت شهیار قنبری ناصر چشم آذر ناصر چشم آذر اگه بمونی اگه نمونی
حمیرا همزبونم باش (شب) هما میرافشار ناصر چشم آذر ناصر چشم آذر همزبونم باش
ابی باغ بلور منصور تهرانی حسن شماعی زاده ناصر چشم آذر نازی ناز کن
رامش زائر محمد صالح علاء ناصر چشم آذر ناصر چشم آذر تهرون
موسیقی فیلم
سال نام فیلم به کارگردانی
۱۳۹۴ آنها احسان سلطانیان
۱۳۹۰ گشت ارشاد سعید سهیلی
۱۳۸۷ سوپر استار تهمینه میلانی
۱۳۸۶ زن دوم سیروس الوند
۱۳۸۶ قرنطینه منوچهر هادی
۱۳۸۵ تله سیروس الوند
۱۳۸۴ گیس‌بریده جمشید حیدری
۱۳۸۴ آتش‌بس تهمینه میلانی
۱۳۸۲ شمعی در باد پوران درخشنده
۱۳۸۱ غزل محمدرضا زهتابی
۱۳۸۱ خواب و بیدار مهدی فخیم زاده
۱۳۸۰ ساقی محمدرضا اعلامی
۱۳۸۰ قارچ سمی رسول ملاقلی‌پور
۱۳۷۸ دختران انتظار رحمان رضایی
۱۳۷۶ سارای یدالله صمدی
۱۳۷۵ حریف دل رضا گنجی
۱۳۷۴ خواهران غریب کیومرث پوراحمد
۱۳۷۳ می‌خواهم زنده بمانم ایرج قادری
۱۳۷۰ دیگه چه خبر؟! تهمینه میلانی
۱۳۷۰ قصه‌های مجید کیومرث پور احمد
۱۳۶۸ هامون داریوش مهرجویی
۱۳۶۳ تاراج ایرج قادری
نامزدی‌ها و جوایز
نتیجه عنوان جایزه برای موسیقی فیلم سال
برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن دوازدهمین جشنواره فیلم فجر بلندیهای صفر ۱۳۷۲
چشم شیطان
برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر قارچ سمی ۱۳۸۰
بهترین موسیقی فیلم هفتمین دوره جشن خانه سینما قارچ سمی ۱۳۸۲
بهترین موسیقی فیلم جشنواره فیلم مالزی خواهران غریب
کاندید تندیس زرین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشن خانه سینما شمعی در باد ۱۳۸۳
کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر هامون ۱۳۶۸
کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر خواهران غریب ۱۳۷۴
کاندید لوح زرین انتخاب ویژه سال سومین دوره منتخب سایت ایران آکتور قارچ سمی


از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست