تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۸ اکتبر ۲۰۱۸

اینگر ماریا مالکه برنده جایزه کتاب آلمان در سال ۲۰۱۸ شد

اینگر ماریا مالکه با رمان "مجمع‌الجزایر" خود برنده جایزه کتاب آلمان شد. این اولین بار پس از پنج سال است که این جایزه به یک نویسنده زن اهدا می‌شود. هیئت داوران قدرت نویسنده را در تشریح روابط خانوادگی و اجتماعی ستوده است.

    
اینگر ماریا مالکه، برنده جایزه کتاب آلمان در سال ۲۰۱۸

در آستانه شروع نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت نام اینگر- ماریا مالکه (Inger-Maria Mahlke ) به عنوان نویسنده بهترین کتاب در عرصه ادبیات آلمانی‌زبان و برنده جایزه کتاب آلمان اعلام شد. این جایزه به خاطر رمان "مجمع‌الجزایر" (Archipel ) این نویسنده به او اهدا می‌شود. جایزه‌ نقدی ۲۵ هزار یورو خواهد بود.

هیئت داوران جایزه کتاب آلمان شامگاه دوشنبه هشتم اکتبر (۱۶ مهر) در توصیف کتاب "مجمع‌الجزایر" گفته است: داستان کتاب درباره تاریخ استعمار و تاریخ دیکتاتورهای قرن بیستم در جزیره "تنریف" (بزرگ‌ترین جزیره از هفت جزیره مجموعه جزایر قناری) است. مالکه "به گونه‌ای دقیق و هماهنگ از زمان حال به سال ۱۹۱۹ بازمی‌گردد و داستانش را تعریف می‌کند". نگاه او، آنجا که به "در هم تنیدگی روابط خانوادگی و اجتماعی می‌پردازد" مسحورکننده است.

اینگر ماریا مالکه پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه کتاب آلمان در فرانکفورت
اینگر ماریا مالکه پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه کتاب آلمان در فرانکفورت

هیئت داوران جایزه کتاب آلمان در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ نام شش رمان را به عنوان نامزد دریافت جایزه اعلام کرده بود. کتاب‌هایی که در رقابت با "مجمع‌الجزایر" بودند، عبارتند از "Nachtleuchten " اثر ماریا سسیلیا باربتا (Maria Cecilia Barbetta )، "Sechs Koffer " اثر ماکسیم بیلر (Maxim Biller )، "Die Katze und der General " اثر نینو هراتیشویلی (Nino  Haratischwili )، "Der Vogelgott " اثر سوزانه روکل (Susanne Röckel ) و "Gott der Barbaren " اثر اشتفان توم (Stephan Thome ).

جایزه کتاب آلمان از سال ۲۰۰۵ اعطا می‌گردد و مهم‌ترین جایزه ادبی آلمان به شمار می‌رود. این جایزه را اتحادیه کتابفروشان آلمان هر سال یک شب مانده به آغاز نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت به بهترین رمان آلمانی‌زبان سال جاری اهدا می‌کند. امسال در مجموع ۱۹۹ کتاب برای دریافت این جایزه با یکدیگر در رقابت بودند.

سال ۲۰۱۷ روبرت مناسه، نویسنده اتریشی، با رمان خود "پایتخت" باارزش‌ترین جایزه حوزه کتاب آلمان را به خود اختصاص داد. پیش از او، بودو کیرشهوف، فرانک ویتسل و لوتس زایلر برنده این جایزه شده بودند.

برای آخرین بار در سال ۲۰۱۳ بود که جایزه کتاب آلمان به یک نویسنده زن تعلق گرفت. در آن سال ترزیا مورا، با رمان "هیولا" برنده این جایزه شد.

.https://p.dw.com/p/36CAx
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست