تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  

جایزه صلح ناشران آلمان به مارگارت اتوود اهدا شد

  • تاریخ 15.10.2017

مارگارت اتوود، نویسنده سرشناس کانادایی، جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد. او در نطق قدردانی خود گفت که "ما در دوران تاریخی عجیبی" به سر می‌بریم. شماری از آثار او به فارسی نیز ترجمه شده‌ است.

Deutschland Frankfurt Pauluskirche - Margaret Atwood erhält Friedenspreis (picture-alliance/dpa/A. Dedert)

روز یکشنبه (۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر) همزمان با پایان نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت جایزه صلح ناشران آلمان طی مراسمی ویژه در "کلیسای پاول" در فرانکفورت به مارگارت اتوود، نویسنده‌ی برجسته‌ی کانادایی، اهدا شد.

اتوود روز یکشنبه در نطق قدردانی خود به مناسبت دریافت این جایزه از جمله به وضعیت کنونی حاکم در ایالات متحده آمریکا اشاره کرده و گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم که کجا هستیم. ما در واقع دقیقا هم نمی‌دانیم که چه کسی هستیم.»

او در سخنرانی خود در کلیسای پاول در فرانکفورت بر قدرت روایت و داستان‌گویی تأکید ورزید و گفت: «داستان‌ها این قدرت را دارند که اندیشه و احساس انسان‌ها را دگرگون کنند، هم در مسیری بهتر و هم در مسیری بدتر.»

اتوود با اشاره به این نکته تصریح کرد که به همین خاطر نیز نویسندگان در دنیای امروز وظیفه‌ی مهمی بر عهده دارند. از دید او نویسندگان باید "در برابر قدرتمندان حقیقت را بگویند و داستان‌هایی که بر آن‌ها سرپوش گذاشته شده را روایت کنند و به این ترتیب به انسان‌های بی‌صدا صدا ببخشند".

این نویسنده‌ی کانادایی همچنین گفت که "نویسندگان بسیاری در این راه تلاش فراوان کرده و به گرفتاری دچار شده‌اند و برخی‌از آنها حتی جان خود را در این راه از دست داده‌اند".

برخوردار از شم سیاسی

اتحادیه ناشران آلمان در ماه ژوئن سال جاری میلادی اعلام کرده بود که جایزه صلح ناشران این کشور در سال ۲۰۱۷ به مارگارت اتوود تعلق خواهد گرفت.

در استدلال این اتحادیه در باره انتخاب اتوود به عنوان برنده‌ی جایزه سال ۲۰۱۷ آمده است که این نویسنده‌ی ۷۷ ساله‌ی کانادایی در رمان‌ها و آثار غیرداستانی‌اش "همواره شم سیاسی و حساسیت بالای خود برای تحولات و جریان‌های نامحسوس و خطرناک" را به نمایش گذاشته است.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان در هنگام اعلام خبر اهدای جایزه صلح ناشران به اتوود با این کلمات او را ستوده بود: «انسان‌دوستی، عدالت‌خواهی و رواداری به نگاه مارگارت اتوود شکل می‌دهند؛ کسی که با آگاهی بیدار و شناخت عمیق از انسان به جهان می‌نگرد و تحلیل‌ها و نگرانی‌هایش را برایمان با قدرت زبانی و ادبی‌ای چنین مؤثر بیان می‌کند».

مارگارت اتوود موفق‌ترین نویسنده‌ی کانادا به شمار می‌رود و آثار او به ده‌ها زبان از جمله فارسی ترجمه شده‌ است.

جایزه صلح ناشران آلمان از سال ۱۹۵۰ به این سو هر ساله به یک چهره فرهنگی تعلق می‌گیرد و از معتبرترین جوایز ادبی و فرهنگی این کشور است. این جایزه به نویسنده، هنرمند یا دانشمندی در خارج یا داخل آلمان اهدا می‌شود که در حوزه کاری خود، سهمی در تحقق ایده صلح ادا کرده باشد.

مبلغ جایزه صلح ناشران آلمان ۲۵ هزار یورو است که از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان این کشور تامین می‌شود. مراسم اهدای این جایزه، همه‌ساله پس از پایان نمایشگاه کتاب فرانکفورت، در محل کلیسای پاول در این شهر برگزار می‌شود.

.http://www.dw.com/fa-ir/a-40959466

داستان
تشک سنگی
مارگارت النور  ات وود
برگردان فارسی: گیل آوایی

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست