دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
    سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۲۳ آپريل ۲۰۱۳
تماس سردبیر: gilavaei@gmail.com   نویساد و ارسال مطلب: perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر

نوبل ادبیات به آلیس مونرو، نویسنده کانادایی، تعلق گرفت

پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰ اکتبر ۲۰۱۳

آکادمی علوم سوئد جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۳ را به آلیس مونرو، نویسنده کانادایی، اهدا کرد. اعضای آکادمی در اطلاعیه خود خانم مونرو را "استاد داستان کوتاه معاصر" لقب دادند. مراسم اهدای نوبل ۱۰ دسامبر برگزار می‌شود.

آکادمی علوم سوئد روز پنج‌شنبه (۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر) آلیس مونرو، نویسنده ۸۲ ساله کانادایی را به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات معرفی کرد. آکادمی نوبل در اطلاعیه خود از "شیوه داستان‌سرایی عالی و با ظرافت او که بر وضوح و واقع‌گرایی روانی استوار است" ستایش کرده و نوشت: «شماری از منتقدان او را چخوف کانادا لقب می‌دهند.»

آلیس مونرو سیزدهمین زن در تاریخ است که تا کنون موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شده است. او همچنین نخستین کانادایی است که تا کنون این جایزه را کسب کرده است.

جایزه نوبل ادبیات از سال ۱۹۰۱ از سوی آکادمی سوئد اهدا می‌شود، مهمترین جایزه در عرصه ادبیات به شمار می‌آید. مبلغ این جایزه ۸ میلیون کرون سوئد (حدود ۹۲۰ هزار یورو) است. سیستم گزینش نامزدهای جایزه نوبل طی این سال‌ها تغییر چندانی نکرده و همچنان به شدت متأثر از قوانین سنتی است.

اعضای پنج نفره کمیته نوبل طبق رسم هر ساله از صدها شخصیت یا نهاد دعوت می‌کند تا نویسندگانی را که شایسته دریافت نوبل ادبیات هستند، پیشنهاد دهند. برندگان پیشین این جایزه مهم ادبی نیز می‌توانند پیشنهادات خود را به کمیته نوبل ارائه دهند. این کمیته پس از دریافت پیشنهادات فهرستی را تهیه می‌کند که در نهایت در جریان بررسی ‌در آکادمی سوئد به پنج نام تقلیل می‌یابد.

جلسات کمیته نوبل به شدت محرمانه هستند و محتوای بحث‌ها و مذاکرات مطرح شده به بیرون درز نمی‌‌کند. هر کدام از ۱۸ عضو مادام‌العمر آکادمی سوئد در نهایت به بررسی آثار نامزدها می‌پردازند و گزارشی را تهیه می‌کنند. اوایل ماه اکتبر برنده نوبل بر اساس رأی اعضای آکادمی انتخاب می‌شود.

مراسم اهدای جوایز نوبل روز ۱۰ دسامبر، در سالروز درگذشت آلفرد نوبل، شیمیدان سوئدی و مخترع دینامیت، در استکهلم، پایتخت سوئد برگزار می‌شود.

بسیاری امسال پیشاپیش هاروکی موراکامی نویسنده شهیر ژاپنی، آلیس مونرو نویسنده کانادایی و سوتلانا آلکسیویچ، نویسنده اهل بلاروس را دارای بیشترین بخت برای دریافت نوبل ادبیات می‌دانستند.

سال گذشته مو یان نویسنده چینی جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد.

DW.DE

ده داستان از آلیس مونرو با برگردان فارسی از گیل آوایی پیشتر توسط ما منتشر شده است. برای دانلود هر داستان می توانید به صفحۀ داستان پرس لیت مراجعه فرمایید. برای دانلود مجموعۀ ده داستان همینجا کلیک کنید

 

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست