تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید  پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۷ سپتامبر ۲۰۱۷

'میراث جاسوس‌ها' کتاب تازه جان لو کاره منتشر شد

میراثی از جاسوس‌ها

تازه‌ترین کتاب جان لوکاره، نویسنده نام‌دار رمان‌های جاسوسی، امروز منتشر شد.

"میراث جاسوس‌ها" با حضور برخی از شخصیت‌های شناخته شده رمان‌های لو کاره اتفاق می‌افتد، و بازگو کننده داستانی معاصر است که رویدادهای تاریخی را مورد بررسی و بازنگری قرار می‌دهد.

پیتر گیلام، همکار قدیمی اسمایلی (شناخته‌شده‌ترین شخصیت رمان‌های لوکاره)، پس از بازنشستگی، زندگی در دهکده‌ای کوچک را انتخاب می‌کند که در آن به دنیا آمده بود. اما شرکت کردن در یکی ماموریت‌های موفق سازمان جاسوسی بریتانیا حالا برای او دردسر ساز شده است.

فرزندهای لیماس ( Leamas) و گولد ( Gold) که حالا بزرگ شده‌اند، قصد دارند با تسلیم دادخواستی کیفری، سرویس جاسوسی بریتانیا را مسئول کشته شدن والدین خود معرفی کنند. در مقابل، سرویس جاسوسی بریتانیا در نظر دارد با گردهم آوردن افرادی که در آن ماموریت مشارکت داشتند، ماجراهایی را که روی داده بود بازسازی کند و ببیند چگونه می‌تواند از خود در برابر این اتهام دفاع کند.

هرچند ماجراهای "میراث جاسوس‌ها" در زمان معاصر اتفاق می‌افتد، اما - مثل بسیاری از کتاب‌های نویسنده - داستان آن ریشه در تاریخ دارد. از این رو، "میراث جاسوس‌ها" حاوی بازنگری‌های نویسنده درباره تفاوت‌ بین ذهنیت غالب نسل‌های متفاوت درباره رویدادهای تاریخی است.

برای مخاطبان رمان‌های لوکاره، بازگشت شخصیت محبوب اسمایلی یکی از ویژگی‌های مهم این اثر جدید است. خواننده‌های آثار لوکاره که آخرین بار ۲۷ سال پیش، اسمایلی را در رمان "بندزن خیاط سرباز جاسوس" دیده بودند، در این رمان برای آخرین بار با او ملاقات خواهند کرد.

جان لوکاره، در گفت‎‌وگویی با بی‌‎بی‌سی درباره سرنوشت اسمایلی گفته است: "فکر می‌کنم وقتی که اسمایلی می‌میرد، آرزویش دست نخورده باقی خواهد ماند. فکر می‌کنم او در هنگام مرگ احساس می‌کند توقعات ناچیزی که برای خوشبخت بودن داشته، برآورده شده‌اند."

جان لوکاره

جان لوکاره، که در گذشته برای سازمان‌های جاسوسی بریتانیا کار می‌کرده، تاکید دارد به عنوان نویسنده‌ای شناخته شود که زمانی جاسوس بوده، نه جاسوسی که حالا رمان می‌نویسد. نزدیک به ۵۰ سال پیش، لوکاره با خلق داستان‌هایی که در اروپای دوران جنگ سرد ریشه داشتند به شهرت رسید.

پس از سقوط کمونیسم در اروپا و پایان جنگ سرد، برخی فکر کردند شاید این نویسنده دیگر نتواند موفقیت کتاب‌های پیشین خود را تکرار کند اما، آثاری همچون «مدیر شب» و «باغبان وفادار» نشان دادند که لوکاره همچنان یکی از موفق‌ترین نویسنده‌های رمان‌های جاسوسی و جنایی است.

محبوبیت آثار ادبی او باعث شده است که در دهه‌های بعد، بسیاری از نوشته‌های او برای ساخت آثار سینمایی و تلویزیونی اقتباس شوند.

رمان "میراث جاسوس‌ها" شاهد پرداختن دوباره لوکاره به یکی از جالب‌ترین دوران تاریخ و از موضوعات مورد علاقه اوست.

الکس گینس

الکس گینس، شخصیت اسمایلی را در یکی از اقتباس‌‎های تلویزیونی آثار لوکاره ایفا کرد

.http://www.bbc.com/persian/arts-41188144
رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست